Czy kominek został źle zaizolowany?

2015-12-17 10:16

Potrzebuję porady w zakresie izolacji. Ściany kominka zostały wyłożone wełną rockwool firerock natomiast na łączenie zastosowaliśmy taśmę, według sprzedawcy wysokotemperaturową. I tu pojawia się problem, ponieważ przy każdym rozpaleniu w kominku czuć zapach spalenizny. W kominku widać, jak strona samoprzylepna z taśmy się topi i zostawia czarną maź. I tu pytania:   Czy to aby na pewno jest taśma wysokotemperaturowa? Czy konieczne jest zerwanie tej taśmy i zmiana na inną?   Dodam tylko, że zapach jest nieprzyjemny i konieczne jest wietrzenie całego mieszkania. Załączam zdjęcie taśmy oraz zdjęcie zacieków z wewnątrz kominka.

 Na zdjęciach, które Pani przesłała widoczny jest topiący się klej z taśmy. Prawdopodobnie zastosowano taśmę nieodporną na temperatury panujące w kominku. Naprawa kominka powinna polegać na usunięciu i wymianie wszystkich fragmentów taśmy, a także zabrudzonych płyt izolacji. Naszym zdaniem konieczna będzie wymiana całej izolacji w kominku. Należy zastosować taśmę z określonym zastosowaniem do budowy kominka, producenta który posiada stosowane certyfikaty potwierdzone badaniami odporności taśmy na wysoką temperaturę.

 

http://www.galeriakominkow.pl/Sklep_internetowy/Akcesoria_kominkowe/We%C5%82na_izolacyjna/

 

Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że na jednym ze zdjęć widoczny jest częściowy brak izolacji na ścianie za wkładem kominkowych. Taśma aluminiowa służy do zaklejania łączeń płyt izolacyjnych, nie powinna mieć styku z żeliwnymi i stalowymi elementami kominka i przyłącza spalinowego. Prosimy także o skontrolowanie czy zachowanie są wymagane odległości między wkładem a ściankami zabudowy oraz czy zastosowano kratki kominkowe o przekroju wymaganym przez producenta wkładu kominkowego.

 

Do czasu naprawy izolacji zalecam nie korzystanie z kominka właśnie z uwagi na zapach który wydziela topiący się klej. Polecamy wymianę izolacji na płyty krzemianowo-wapienne SILCA. Jest to nowocześniejsza metoda izolacji niż wełna kominka. Płyty SILCA stanowią zarówno konstrukcję zabudowy jak i izolację. Nie stosuje się już płyt karton-gips, stalowych stelaży czy taśmy, która jest problemem w Pani kominku. Prosimy o zapoznanie się z ofertą płyt SILCA http://www.galeriakominkow.pl/Sklep_internetowy/Izolacje_SILCA/P%C5%82yty_izolacyjne_SILCA_250KM/ W przypadku dalszych pytań służymy pomocą.