Jak prawidłowo wykonać hydroizolację fundamentów?

2015-09-07 12:31

Mam zamiar wykonać izolację fundamentów. Jednak niepokoi mnie nierówna powierzchnia fundamentu. Zamierzam posmarować fundament hydroizolacją, na to zastosować 10 cm styropianu przeznaczonego do izolacji fundamentu, a na to położyć folię kubełkową. Czy ta koncepcja jest zgodna ze sztuką? Czy przed wykonaniem hydroizolacji powinnam wyrównać powierzchnię fundamentu? Czy folię powinnam wywinąć pod styropian?

Powierzchnia ściany fundamentowej powinna być na tyle równa, by można było wykonać warstwę hydroizolacyjną (nałożenie na powierzchnię masy bitumicznej wodorozcieńczalnej). Oceny podłoża powinien dokonać fachowiec z doświadczeniem, o ile nie jest Pani w stanie sama tego ocenić.

 

Jeżeli jednak okaże się, że nierówności nie pozwalają na wykonanie hydroizolacji, wówczas należy powierzchnię ściany fundamentowej oczyścić z resztek ziemi najlepiej przy pomocy myjki ciśnieniowej i wyrównać masą szpachlową.

 

Jeśli przejdziemy do kolejnego etapu, którym jest przyklejanie płyt styropianowych typu "FUNDAMENT", najlepiej jest przymocować płyty przy użyciu kleju poliuretanowego, który bardzo szybko wiążę i nie naraża na ewentualne uszkodzenie warstwy hudroizolacji. Kolejnym krokiem jest obłożenie styropianu folią (np. kubełkową) i obsypanie ziemią. Płyty styropianowe przeznaczone do izolacji ścian fundamentowych np. TERMONIUM fundament, są odporne na zawilgocenie i w rzeczy samej nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń typu folia kubełkowa itp. folie stosuje się jako warstwę oddzielającą pomiędzy izolacją i gruntem.