Płytki klinkierowe na elewacji domu. Jakim preparatem je zaimpregnować?

2013-10-25 16:16

Chciałam zapytać jakie procedury powinny być wykonane po założeniu płytek klinkierowych na elewacji domu. Obecnie widać jeszcze zabrudzenia od fugi. Podobno mają być zmyte preparatem KNAUF - środek do czyszczenia klinkieru i kamienia. Czy po tym wyczyszczeniu należy jeszcze czymś je zaimpregnować? Czy nadaje się do tego NS 200 Oli czy jest on przeznaczony tylko do bruku? Czy impregnuje się same płytki, czy płytki z fugą? W jaki sposób to zrobić?

Wszystkie pozostałości z kleju, zaprawy do spoinowania, cementu powinny zostać po wykonaniu elewacji usunięte przez szczotkowanie na sucho, a jeśli to nie wystarcza zmyte za pomocą środków do czyszczenia klinkieru np. preparatem Estinox. Po wyczyszczeniu elewacji możemy ją już użytkować.

 

Jeśli życzymy sobie by mur przez lata zachował swój świeży wygląd można wykonać jego impregnację. Służą temu preparaty, które nie zmieniają kolorystyki i stopnia połysku cegieł, ale bardzo mocno zmniejszają ich nasiąkliwość np. NS 200 C2, NANOX C2 itp. lub takie, które nieco modyfikują powierzchnię pod względem kolorystycznym (lekkie uwypuklenie koloru) np. NANOX B3.

 

Impregnaty nanosi się zarówno na lico płytki, jak i na spoinę. W ten sposób ochronę zyskuje cały mur. Na powierzchnie poziome należy stosować impregnaty, które nie posiadają funkcji perlenia wody np. NANOX B3. Wynika to z tego, że jeśli do impregnacji powierzchni poziomej użyjemy preparatu, który zbiera wodę w krople to na skutek działania słońca woda odparuje, ale w miejscu gdzie była kropla powstanie plamka osadu (np. kurzu), który znajdował się w wodzie. W finale otrzymamy nawierzchnię w plamki.