Docieplenie budynku z lat 70-tych - zapewnienie wentylacji pod warstwą styropianu

2013-10-11 0:02

Planuję docieplenie domu, który został wybudowany w latach 70-tych. Klasyczna kostka czasów Gierka. Mimo wielu sugestii ze strony innych fachowców, zdecydowałem się na użycie do tego celu styropianu, a nie wełny (która miała zapewnić spokojne "oddychanie" muru oraz uniknięcie stworzenia termosu z mojego domu).   Projektant, w celu uatrakcyjnienia elewacji i nadania jej "przestrzenności" wymyślił użycie styropianu o grubości 15, 18 oraz 20 cm. Jednak nie o jego grubość chodzi, choć także zastanawiam się, czy stosowanie materiału grubszego niż 15 cm jest zasadne (mieszkam w Wielkopolsce), ale o sposób zapewnienia przepływu powietrza pod ułożonym styropianem. Obawiam sie właśnie efektu termosu i później ewentulanie problemów także z wilgocią i grzybami, pleśnią na nowowyremontowanych ścianach.   Już teraz zdarza mi się mieć skroploną wode na oknach. Przyznaję się do błędu, że podczas remontu nie zastanowiłem się nad sprawdzeniem bądź ulepszeniem systemu wentylacji i zaufalem istniejącej, grawitacyjnej. Okna, które posiadam mają funkcję ustawienia ich w pozycji "rozszczelnienia". Jeden sezon grzewczy minął i żadne problemy z wilgocią czy pleśnią na ścianach nie pojawiły się.   W przyszłym roku jednak docieple dach - styropapa o grubości 10 cm oraz ściany. Tylko na jednym forum udalo mi sie znalezc wzmianke o dosc nietypowym, choc z mego punktu widzenia calkiem logicznym sposobie montazu styropianu, tak aby powietrze swobodnie wedrowalo ku gorze i uchodzilo przez kratki wentylacyjne.   Pozwolę sobie przytoczyc fragment tego wpisu: "Czy ktoś przerabiał podobny temat? Zawsze krytykuje się styropian za robienie "termosu" z domu. Znajmony w styropian wmontował (na dole i na górze) kratki a płyty kleił tylko na krawędziach w pionie i jedno przeciągnięcie na środku - uzyskał dzięki temu szczeliny. Podobno można montować ocieplenie na stelarzu dzięki czemu będzie stabilna szczelina między murem i ociepleniem co umożliwia lepszą cyrkulację powietrza. Co o tym sądzicie? Czy warto?" Wpis ten znalazl sie zaraz pod takowym: "styropian jako materiał nieprzepuszczający powietrza ani wilgoci tworzy szczelną barierę dla w/w zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Stary dom w którym prawdopodobnie nie ma odpowiedniej wentylacji + szczelne ocieplenie styropianem + szczelne okna PCV = zagrzybienie ścian 100%."   I teraz moje pytanie, czy wspomniany sposob montazu styropianu jest wytarczajaco poprawny i nie bedzie mial negatywnego wplywu na trwalosc ulozonych plyt i ewentulnego pekania elewacji? Budynek ma okolo 8 metrow wysokosci. Czy nalezy plyty takze umocowac kolkami? Czy moze jednak musze stosowac klasyczny sposob montazu na "kilka plackow kleju plus zaprawa dookola plyty"? Taki montaz z pewnoscia powoduje uwiezienie powietrza w przestrzeni miedzy sciana a plyta styropianu. Z gory dziekuje za odpowiedz i prosze takze o wskazanie jak najlepszego materialu (styropianu) produkowanego przez firme Termo Organika na wykonanie takiego docieplenia. 

Wilgoć z budynku powinna być usuwana przez system wentylacji a nie przez przegrody zewnętrzne. Najlepiej jeżeli budynek obejrzy np. audytor energetyczny na miejscu, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie i pomoże ocenić stan przegrody. Dobrze jeżeli jednak system wentylacji zostanie sprawdzony i jeżeli nie działa sprawnie to jest wiele sposobów na poprawę jego efektywności.

 

Przed przystąpieniem do prac można również wykonać obliczenia cieplno-wilgotnościowe przegród. Im mniejsze straty ciepła tym mniejsze rachunki za energię. Jednak podejmując takie prace warto rozważyć czy nie zainwestować nieznacznie większych pieniędzy w większą grubość materiału lub lepszą jego jakość. W ofercie naszej firmy Termo Organika znaleźć można produkt o nazwie PLATINUM PLUS fasada. Zastosowanie 12 cm styropianu PLATINIUM PLUS fasada daje efekt jak przy użyciu 15 cm zwykłego styropianu.