Czy dom z bali ocieplać od środka, czy od zewnątrz?

2012-01-17 11:33

Proszę o podpowiedź, w jaki sposób ocieplić drewniany dom obmurowany cegłą ceramiczną. Budynek postawiono w 1945 r. z grubych bali. Między balami a obmurowaniem jest pusta przestrzeń szerokości około 15 cm. Czy ocieplić od środka, układając wełnę mineralną na listewkach i robiąc okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych? A może ocieplić od zewnątrz, układając na murze styropian? Ten drugi sposób wydaje mi się tańszy, ale czy jest to metoda właściwa?

Sprawa nie jest prosta. W przypadku docieplania od wewnątrz pojawia się obawa, czy później, pomiędzy drewnem a wełną nie będzie wykraplała się wilgoć i nie pojawi się pleśń lub grzyb domowy. Jeżeli zdecydują się Państwo na takie rozwiązanie należy wykonać obliczenia wilgotnościowe przegród budowlanych. Rozwieje to powyższe wątpliwości.
Gdy styropian zostałoby ułożony od zewnątrz, na murze oddzielonym od drewna pustką w której przepływa chłodne powietrze, wówczas efektywność takiego ocieplenia byłaby bardzo niska.
Na oba te problemy powinien znać odpowiedź audytor energetyczny który mógłby ocenić sytuację na miejscu. Warto rozważyć różne opcje, a on powinien Państwu pomóc wybrać najlepsze rozwiązanie.