Centralne ogrzewanie gazowe dużego domu. Jak dobrać kocioł gazowy i zasobnik c.w.u.?

2011-08-24 14:54

Wybudowałem dom w stanie surowym o powierzchni 155 mkw + podwójny garaż 45 mkw (razem powierzchnia domu wynosi więc 200 mkw). Czas teraz na centralne ogrzewanie. Myślę o zakupie pieca gazowego kondensacyjnego jednofunkcyjnego Vailant z zasobnikiem wodnym. Będę mieć taże kominek z płaszczem wodnym. Proszę mi doradzić jaką moc powinien mieć piec gazowy i kominek z płaszczem oraz jaka powinna być pojemność zasobnika wodnego dla takiego domu.

Moc urządzenia dobieramy do strat ciepła budynku. Kocioł musi dostarczać co najmniej tyle ciepła ile budynek będzie tracił w okresie największych mrozów.
Tę wartość nazywamy stratami ciepła. Określa się ją na podstawie budowy oraz powierzchni poszczególnych ścian, podłóg i dachu.
W przypadku nowego domu takie obliczenie jest z reguły częścią projektu budynku. Również na etapie występowania o pozwolenie na budowę należy zlecić przygotowanie projektowe świadectwa energetycznego dla budynku. Przygotowująca je osoba również oblicza straty ciepła budynku.
Proponuję więc sprawdzić w dokumentacji budynku jaka jest wartość strat ciepła.
Na tej podstawie należy dobrać nieco większej mocy kocioł.
Jeśli dokumentacja nie zawiera takiego obliczenia wówczas pozostaje zlecenie wykonania obliczenia strat ciepła lub zastosowanie metody szacunkowej. Możemy przyjąć około 70 W/m2 dla budynku o izolacyjności ścian zgodnej z warunkami technicznymi. Oznaczałoby to około 12-13 kW uwzględniając niższą temperaturę utrzymywaną w garażu. Przykładowo możemy wtedy zastosować kocioł VC ecoTEC 186/3-5 o mocy do około 7 do 19,5 kW.
Jeśli chodzi o pojemność zasobnika, musi on zapewnić Państwu odpowiedni poziom komfortu. Wszystko zależy tak naprawdę od wyposażenia łazienek i sposobu użytkowania. Powinni Państwo ustalić, które punkty poboru ciepłej wody będą użytkowane jednocześnie. Przykładowo natrysk i zlew w kuchni czy też wanna w jednej łazience i natrysk w drugiej. Na tej podstawie ustalamy ilość wody jaką należy jednorazowo dostarczyć. Z wanną sprawa jest prosta, w danych techniczny powinna być jej pojemność. W przypadku natrysku należy ustalić w danych technicznych jego przepływ. Standardowy natrysk potrzebuje około 7-8 L ciepłej wody na minutę. Natrysk z panelem prysznicowym od 15 do nawet 30 L na minutę.
Wartość tę należy przemnożyć przez zakładany czas użytkowania, np. 10 minut.
Łączną wartość należy porównać z ilością wody jaką zasobnik jednorazowo może dostarczyć do instalacji. Jest ona podana w L/10 minut. Przykładowo zasobnik VIH R 150 o pojemności 150 L jednorazowo może dostarczyć 195 L ciepłej wody.