Czy ścian z ytonga nie trzeba już ocieplać?

2015-12-01 8:46

Na początku roku będziemy startować z budową domu jednorodzinnego. Ktoś nam polecił wybudowanie domu z ytonga jednowartwowego 48 cm i tu się zaczyna problem - niektórzy mowią, że jak buduje się z tego materiału to juz nie trzeba domu ocieplać, wystarcza tylko ściana, tynk i elewacja. Duzo ludzi mówi również, że każdą ścianę trzeba ocieplić i nieważne czy to jest cermaika, ytong czy inny produkt. Czy rzeczywiście nie musze ocieplać ścian wymurowanych z ytonga?

Wybudowanie budynku ze ścianami jednowarstwowymi z betonu komórkowego, to od wielu lat stosowana technologia. Tego typu rozwiązania sprawdzają się znakomicie. Na ścianę jednowarstwową składają się bloczki z betonu komórkowego - elementy murowe o wysokiej izolacyjności cieplnej, wymurowane na cienką spoinę, oraz zastosowane elementy systemowe. W ten sposób uzyskuje się ściany, które spełniają wymagania Rozporządzenia "Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich ustyuowanie".

 

Również SOLBET ma w swojej ofercie taki syste, Bloczki SOLBET Ideal 42cm, murowane na cienką spoinę, nadproża systemowe z betonu komórkowego i kształtki U, Byłem kierownikiem budowy kilkudziesięciu realizacji budynków ze ścianami jednowarstwowymi z betonu komórkowego. Po informacjach zwrotnych od inwestorów, którzy się w ten sposób wybudowali nigdy nie miałem informacji, że ich budynki są za zimne. Nikt z tych inwestorów również nie przejawiał chęci wykonania dodatkowego ocieplenia. To najlepszy dowód na to, że takie rozwiązanie jest dobre.

 

Pozdrawiam,

Tomasz Rybarczyk