Jak dobrze wybudować dom w 6 miesięcy?

2014-09-04 11:59

Chciałbym dowiedzieć się, czy budując dom z bloczków Ytong o grubości 48 lub 40 cm będę mógł zakończyć budowę w jednym roku. Dokładnie, chciałbym wykończyć budowę i zamieszkać w ciągu 6 miesięcy. Czy grubość bloczków nie wpłynie na to, że w czasie budowy mury i tynki nie wyschną i może pokazać się wilgoć, a tym samym grzyb itp.? Z opinii majstra istnieje taka możliwość.

6 miesięcy to bardzo krótki proces budowy, ale jest on możliwy, by wybudować go z betonu komórkowego, przy zastosowaniu odpowiednich innych technologii dotyczących (np. stropów). Ściany jednowarstwowe sprzyjają procesowi wysychania, ponieważ ściany mogą wysychać "na zewnątrz". Trzeba być jednak świadomym, że świeżo wybudowany budynek ma w sobie wiele wilgoci technologicznej. Budynek wysycha około 3 - 4 lat i po tym czasie wilgotność budynku się stabilizuje. Jeśli zamieszka Pan w nowo-wybudowanym budynku, to trzeba z nim właściwie postępować. Mam na myśli następujące kwestie:

 

  • należy go właściwie wentylować
  • nie zaleca się przysuwania mebli do ściany na styk (należy zostawić szczelinę, by powietrze przepływało swobodnie pomiędzy meblami a ścianami).
  • należy też ogrzewać budynek w sezonie grzewczym

 

Pozdrawiam,

Tomasz Rybarczyk