Pytania dotyczące kotłów z zamknięta komora spalania

2015-03-03 11:11

Co to jest zbiorczy przewód systemów powietrzno-spalinowych przystosowanych do pracy z urządzeniami z zamkniętą komorą spalania? Co to jest urządzenie z zamkniętą komorą spalania? Co to jest zabezpieczenie przed zanikiem ciągu kominowego? Jeżeli są podłączone 2 piece do zwykłego komina - 1 na parterze, 2 na 1 piętrze - czy piec na parterze może mieć zwykłe odprowadzanie spalin (grawitacyjne) a drugi C.O.?

Systemami powietrzno-spalinowymi (w skrócie SPS lub LAS) określa się komin zbudowany z przewodu odprowadzającego spaliny oraz kanału doprowadzającego powietrze konieczne do spalania. Takie rozwiązanie zapewnia podwyższenie sprawności energetycznej kotła, gdyż powietrze napływające z zewnątrz ulega ogrzaniu płynąc w przeciwprądzie do kierunku przepływu spalin.

 

Urządzenie grzewcze z zamkniętą komorą spalania to takie które nie wykorzystuje w procesie spalania powietrza z pomieszczenia w którym jest ustawione tylko czerpie je z zewnątrz. Zabezpieczenie przed zanikiem ciągu to takie urządzenie które zabezpiecza kocioł przed strumieniem wstecznym spalin. Jeżeli planuje Pan podłączyć "typowy" kocioł na ekogroszek do istniejącego komina do którego podpięty jest już "typowy" kocioł niżej obowiązujące przepisy wskazują w takiej sytuacji że trzony kuchenne i kotły grzewcze na paliwo stałe mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiary 0,14x0,14 m lub średnicę 0,15 m.