Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez sadzonki liściowe: instrukcja krok po kroku

2020-01-16 10:56

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego nie jest trudne i z powodzeniem możemy je przeprowadzać w domu. Dowiedz się kiedy i jak rozmnażać fiołki afrykańskie. Poradnik: rozmnażanie sępolii przez sadzonki liściowe.

Fiołek afrykański
Autor: www.thinkstockphotos.com Fiołki afrykańskie (popularne sępolie) z powodzeniem można samodzielnie rozmnażać w domu

Fiołek afrykański (łac. Saintpaulia ionantha) to niewielka roślina doniczkowa, osiągająca kilka-kilkanaście centymetrów wysokości i podobną szerokość. Ma dość grube, miękkie, owłosione liście. Kwiaty są drobne, ale liczne i bardzo dekoracyjne, mogą być pojedyncze, podwójne lub pełne, czasem mają postrzępione płatki. Sępolia (bo tak też nazywa się fiołka afrykańskiego) dostępna jest w licznych odmianach, różniących się między innymi kolorem kwiatów, które mogą być białe, różowe, fioletowe, niebieskie, czerwone lub dwukolorowe. Termin kwitnienia fiołka afrykańskiego jest zróżnicowany. Roślina jest dostępna w sprzedaży przez cały rok.

Spis treści

  1. Jak i kiedy rozmnażać fiołka afrykańskiego?
  2. Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez sadzonki liściowe: pozyskanie liści
  3. Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez sadzonki liściowe: sadzenie i ukorzenianie liści
  4. Optymalne warunki dla fiołka na początku ukorzeniania sadzonek liściowych
  5. Pielęgnacja młodych sadzonek fiołka – najważniejsze zabiegi

Fiołek afrykański to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych roślin doniczkowych ozdobnych z kwiatów. Jednocześnie należy do gatunków najłatwiejszych w uprawie. Można go sadzić pojedynczo lub w długich skrzyniach, tworząc ciekawe kolorystycznie kompozycje. Jego rozmnażanie jest łatwe - oto poradnik rozmnażania fiołka afrykańskiego.

Jak i kiedy rozmnażać fiołka afrykańskiego?

Sępolię najczęściej rozmnaża się wegetatywnie przez sadzonki liściowe. Ten sposób rozmnażania gwarantuje, że nowa roślina zachowa cechy rośliny matecznej (kolor kwiatów, wygląd liści itp.). Optymalnym terminem rozmnażania fiołka afrykańskiego jest późna wiosna (maj-czerwiec), chociaż zabieg można w zasadzie wykonywać przez cały sezon (poza okresem kwitnienia). Rozmnażanie jest łatwe – a w pierwszym przypadku – czyli przy zachowaniu zalecanego terminu - można mieć pewność, że nowa roślina bez problemu ukorzeni się i prawidłowo rozpocznie wzrost.

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez sadzonki liściowe: pozyskanie liści

Na sadzonki najlepiej wybierać liście silne, dobrze wyrośnięte, nieuszkodzone, bez oznak chorób i śladów żerowania szkodników. Liście należy ściąć tak, by pozostawić jak najdłuższy ogonek liściowy. Można miejsce cięcia potraktować sproszkowanym węglem drzewnym (zabezpieczenie przed chorobami grzybowymi) lub ukorzeniaczem (jeśli go posiadamy). Zakup wymienionych środków specjalnie na rozmnażanie sępolii nie jest jednak konieczne, ponieważ liście ukorzeniają się łatwo i szybko.

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez sadzonki liściowe: sadzenie i ukorzenianie liści

Ucięte liście fiołka afrykańskiego umieszcza się następnie w podłożu: mieszance torfu z piaskiem (w proporcji 2:1) lub w specjalistycznej ziemi do rozmnażania. Na dnie pojemnika, w którym umieszczamy pozyskane sadzonki, należy usypać warstwę drenażu, np. ze żwiru lub keramzytu, i dopiero na nią wsypujemy podłoże. Ogonek liścia zagłębia się w podłożu w taki sposób, aby liść stabilnie się w nim utrzymywał. Fiołek afrykański nie potrzebuje dużo miejsca dla korzeni – wystarczy donica o średnicy 5 cm. Mogą to był nawet misy i inne płaskie naczynia – system korzeniowy jest płytki. Zbyt ciasne pojemniki są nawet wskazane – roślina kwitnie wtedy obficiej.

Optymalne warunki dla fiołka na początku ukorzeniania sadzonek liściowych

Optymalna temperatura ukorzeniania wynosi 20-25 st. C. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne (ale nie mokre). Aby zwiększyć wilgotność powietrza warto pojemniki przykryć folią (najlepiej perforowaną, posiadającą niewielkie otwory). Jeśli użyty przezroczysty materiał jest całkowicie nieprzepuszczalny, co pewien czas (co najmniej raz na kilka dni) powinno się go zdjąć na kilka minut, aby zapewnić cyrkulację powietrza.

Warto wiedzieć
Fiołek afrykański

Autor: www.thinkstockphotos.com

Najpopularniejszy kolor kwiatów fiołka afrykańskiego to fioletowy

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez nasiona

Fiołka afrykańskiego można rozmnażać także przez wysiew nasion. Proces jednak jest trudniejszy, bardziej pracochłonny a na rezultaty trzeba czekać dłużej. W dodatku sadzonki rozmnażane generatywnie nie są jednorodne. Dlatego tą metodę praktykuje się głównie w produkcji profesjonalnej w szklarniach.

Pielęgnacja młodych sadzonek fiołka – najważniejsze zabiegi

W ciągu 4-8 tygodni sadzonki liściowe fiołka powinny się przyjąć i wykształcić nowe liście. Czasem powstaje w ten sposób wiele sadzonek, warto je wtedy oddzielić i przesadzić. Donicę należy ustawić na stanowisku jasnym, ale wolnym od bezpośredniego nasłonecznienia. Fiołek afrykański lubi miejsca o dobrej wilgotności powietrza, takie jak kuchnie czy łazienki, źle natomiast toleruje przeciągi. Podlewanie powinno być regularne – podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Sępolia nie lubi świeżej, chlorowanej wody z kranu – do podlewania używajmy więc wody odstanej przynajmniej dobę. Roślina nie znosi także moczenia liści, dlatego najlepiej przy podlewaniu wlewać wodę do podstawki. Przez kilka pierwszych miesięcy nawożenie jest niewskazane. Jeśli sępolia została posadzona w podłożu torfowym, będzie korzystać ze związków pokarmowych zawartych w glebie. Dopiero po tym czasie można podawać jej nawozy (ze szczególnym uwzględnieniem fosforowych – na lepsze kwitnienie oraz potasowych – na dobre krzewienie).Zazwyczaj fiołek afrykański zakwita 5-6 miesięcy od posadzenia. Później kwitnie już długo i regularnie. Usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuży okres kwitnienia.

Prawidłowe przesadzanie roślin doniczkowych
Kwitnące rośliny doniczkowe. Czy rozpoznasz wszystkie?
Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
Anturium