Trampoliny ogrodowe – jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

2021-05-31 11:56
Trampoliny ogrodowe
Autor: GettyImages Trampolina ogrodowa to element, z którego bardzo chętnie korzystają dzieci. Dlatego sprzęt powinno się dobierać w pierwszej kolejności kierując się ich bezpieczeństwem i potrzebami, a dopiero później ceną

Skakanie na trampolinie ogrodowej to jedna z najprzyjemniejszych zabaw na powietrzu. Dlatego trampoliny są chętnie kupowane i ustawiane w ogrodach. Gdzie postawić trampolinę w ogrodzie? Jak wybrać najlepszy model i jak ją przechować przez zimę, by służyła wile lat?

Trampolina ogrodowa to duży obiekt, który od razu zwraca na siebie uwagę. Nie wtapia się w otoczenie tak jak elementy z drewna czy rośliny. Z tego względu wiele osób decyduje się na umieszczanie go w mniej wyeksponowanym miejscu, nie na froncie ogrodu. A jak być powinno?

Gdzie ustawić trampolinę ogrodową?

Trampolina najczęściej wchodzi w skład przydomowego placu zabaw wraz z domkiem ogrodowym, piaskownicą, huśtawką i zjeżdżalnią. Ma to praktyczne uzasadnienie: przestrzeń jest wyraźnie zaznaczona, a jednocześnie łatwiej można upilnować dzieci.

Optymalne miejsce jest widoczne z często użytkowanego pomieszczenia (np. salonu, kuchni) lub tarasu. Powinno być częściowo zacienione, wtedy z trampoliny można komfortowo korzystać przy słonecznej pogodzie. Należy unikać miejsc przy ogrodzeniu, oczku wodnym i furtce wejściowej na działkę. Trampoliny nie można także ustawiać bezpośrednio przy roślinach wytwarzających kolce i ciernie (np. przy gledziczji, śliwie tarninie czy berberysie).

Jak wybrać trampolinę?

W sklepach internetowych i marketach dostępnych jest wiele modeli trampolin różniących się parametrami. Warto dopasować sprzęt do własnych potrzeb (wiek i liczba osób korzystających), a także możliwości finansowych. Zawsze powinno się stawiać na jakość i bezpieczeństwo.

  • Wielkość trampoliny ogrodowej – małe trampoliny mają średnicę ponad 200 cm, duże ponad 400 cm. Większe warto wybrać jeśli ma z nich korzystać jednocześnie kilka osób. Ma to jednak swoje wady. Najczęściej urazy na trampolinach są powodowane nie przez upadki na trampolinę, tylko przez zderzenia z innymi użytkownikami. Trampoliny są bezpieczne, jeśli korzysta się z nich umiejętnie. Dodatkowo duża trampolina zajmuje więcej miejsca w ogrodzie i bardziej rzuca się w oczy.
  • Obciążenie trampoliny ogrodowej – każdy model ma podane w opisie maksymalne obciążenie. Warto sprawdzić ten parametr, a z urządzenia korzystać zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Siatka zabezpieczająca trampoliny ogrodowej – trzeba zwrócić uwagę na gęstość, wysokość i sposób montażu siatki. Materiałem wykonania jest najczęściej polietylen. Siatka powinna znajdować się wewnątrz profili, wtedy nie ma ryzyka uderzenia o konstrukcję. Jest bezpieczniejsza dla dzieci od siatki zewnętrznej. Ta ostatnia natomiast nie ogranicza przestrzeni do zabawy. Zazwyczaj siatka jest zapinana na suwak, co niweluje ryzyko wypadnięcia podczas skakania. Trampolina ogrodowa bez siatki ochronnej to urządzenie dla osób dorosłych i doświadczonych. Użytkowanie wymaga wprawy i dobrej koordynacji ruchowej. Takie modele lepiej wtapiają się w architekturę ogrodu. Często mają mniejszą średnicę od tych tradycyjnych.
  • Konstrukcja trampoliny ogrodowej - mata (batut) ma być trwała, sprężysta, zbudowana z materiału szybko wysychającego (zwykle z polipropylenu). Warto sprawdzić jej wytrzymałość na nasłonecznienie i wahania temperatury. Znaczenie ma także ilość sprężyn i materiał wykonania. Ocynkowane konstrukcje ze stali są odporne na czynniki zewnętrzne. Dodatkowym zabezpieczeniem są osłony na sprężyny. Profile powinny być dość grube i solidnie wykonane, w przeciwnym wypadku mogą się odkształcać, wyginać i łamać.
  • Elementy dodatkowe trampoliny ogrodowej – praktycznie każda trampolina posiada w wyposażeniu drabinkę, która ułatwia wejście i zejście. Dodatkowo może posiadać worek na buty, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać porządek w czasie zabawy.
Trampoliny ogrodowe
Autor: GettyImages Dostępnych jest wiele modeli trampolin różniących się parametrami. Warto dopasować sprzęt do własnych potrzeb - wiek i liczba osób korzystających

Co zrobić z trampoliną na zimę?

Aby trampolina była bezpieczna i służyła przez długie lata, powinna być na zimę przenoszona w bezpieczne, suche miejsce. Wystawiona na działanie skrajnych temperatur i śniegu szybciej zużywa się, a nawet może ulec uszkodzeniu. Jeśli dysponuje się wolną przestrzenią, np. w budynku gospodarczym czy w stodole, wystarczy zdjąć tylko siatkę, a resztę ustawić w dowolnym miejscu (tak, by nie przekształcała).

Często niestety jest to niemożliwe i trampolinę trzeba zdemontować w całości. W sprzedaży dostępne są także pokrowce, dzięki którym trampolinę można bezpieczniej przechowywać w miejscu użytkowania. Jeszcze inna opcja to skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które przewiozą urządzenie i przechowają w okresie jesienno-zimowym.

Trampoliny ogrodowe
Autor: GettyImages Trampolinę ogrodową należy odpowiednio przechowywać przez zimę, by posłużyła przez długie lata
bezpieczna trampolina

Trampolina, podobnie jak basen ogrodowy czy piaskownica, to element, z którego bardzo chętnie korzystają dzieci. Dzięki temu rozwijają koordynację ruchową, sprawność i więcej czasu przebywają na powietrzu. Dlatego sprzęt powinno się dobierać w pierwszej kolejności kierując się ich bezpieczeństwem i potrzebami, a dopiero później ceną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.