Suszarka ogrodowa - jaką wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie, montaż w ogrodzie

2022-06-27 10:22
Suszarka ogrodowa do ubrań
Autor: GettyImages

Suszarka ogrodowa do ubrań to przydatna konstrukcja, z której korzystamy od późnej wiosny do końca lata. Jak dobrać suszarkę ogrodową odpowiednio do własnych potrzeb i warunków? Jak zamontować suszarkę w ogrodzie?

Właściciele ogrodów mają przewagę nad tymi, którzy ogrodu nie mają nie tylko kontekście posiadania własnego zielonego azylu, ale nawet suszenia prania. W dodatku nie ogranicza ich powierzchnia.

Spis treści

 1. Suszarka ogrodowa do ubrań a suszarki w domu – zalety i wady
 2. Miejsce w ogrodzie na suszarkę
 3. Montaż suszarki ogrodowej
 4. Jaką suszarkę do ogrodu wybrać?
 5. Suszarka ogrodowa – ile kosztuje?

Suszarka ogrodowa do ubrań a suszarki w domu – zalety i wady

Suszarkę ogrodową warto traktować nie jako zamiennik suszarki w domu czy na balkonie oraz wydajnej suszarki elektrycznej, ale jako ich uzupełnienie. Dzięki suszarce w ogrodzie można względnie szybko wysuszyć pranie w ciepłych miesiącach roku (w czasie upałów nawet w ciągu dnia!).

Jakie jeszcze są zalety ogrodowej suszarki do wypranych rzeczy:

 • Suszarka ogrodowa pozwala zaoszczędzić na rachunkach (suszarki elektryczne zużywają dużo prądu, nie licząc kosztów zakupu.
 • Pranie suszy się szybciej niż w domu (oczywiście zakładając, że pogoda jest ciepła i sprzyjająca).
 • Wyprane rzeczy ładnie pachną (w przypadku suszenia w domu nie zawsze tak jest).
 • Dzięki wykorzystywaniu suszarki ogrodowej rzadziej suszymy pranie w domu, a takie suszenie zwiększa wilgotność w pomieszczeniach i czasem może mieć negatywne skutki (np. grzyb czy pleśń na ścianach).
 • Suszarka ogrodowa nie zajmuje miejsca w domu.

Oczywiście suszarka do ubrań w ogrodzie ma także swoje ograniczenia. Przede wszystkim jest niepraktyczna w chłodniejszych miesiącach, np. zimą. Dlatego nie jest rozwiązaniem na cały rok.

Przeczytaj też: Parawan ogrodowy – jak wybrać parawan do ogrodu? >>>

Miejsce w ogrodzie na suszarkę

Miejsce w ogrodzie na suszarkę powinno być przemyślane.

 • Po pierwsze – nie jest to element, którym właściciel ogrodu chce się chwalić. Nie każdy gość musi oglądać bieliznę, koszule czy mokre ręczniki. Czyli trzeba unikać obszaru wyeksponowanego, znajdującego się we frontowej części ogrodu. Pozostają zaciszne, rzadziej odwiedzane zakątki.
 • Stanowisko powinno być lekko osłonięte i na tyle słoneczne, aby pranie szybko wyschło. Jednocześnie unika się miejsc wietrznych, w których pranie narażone jest na zerwanie ze sznurków.
 • Suszarki nie powinno się montować bezpośrednio przy drzewach lub ścianach budynków - wtedy pranie nie tylko będzie wolniej schło (miejsce zacienione), ale może przy okazji może zostać zabrudzone przez odchody ptaków.

Montaż suszarki ogrodowej

Montaż suszarki ogrodowej zależy od specyfiki konkretnego modelu. Generalnie praca jest łatwa i nie potrzeba do niej umiejętności majsterkowicza. Suszarki na pranie często montuje się we wkręcanych podstawach. Można też podstawy umieścić w wylewce betonowej - to zapewnia dużą stabilność, nawet na stanowisku narażonym na silne wiatry. Niektóre modele są z kolei wyposażone „w nóżki”. Można ustawić je w dowolnym miejscu, np. na tarasie.

Jaką suszarkę do ogrodu wybrać?

Suszarka ogrodowa to niezbyt skomplikowana konstrukcja, dlatego nie ma wielu kryteriów, którymi kupujący powinni kierować się przy wyborze konkretnego modelu. 

 • Materiał wykonania suszarki ogrodowej – powinien być odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne i nie ulegać korozji. Najczęściej wykorzystuje się lekkie i estetyczne aluminium lub cięższą i wytrzymałą stal nierdzewną. Poszczególne, drobne elementy są wykonane z tworzywa sztucznego.
 • Rozmiary suszarki ogrodowej – informują ile miejsca zajmie suszarka ogrodowa. Ma to szczególne znaczenie w małych ogrodach, na balkonie i tarasie. Jest istotne także w przypadku transportowania suszarki, np. przy dłuższym urlopie spędzanym na działce rekreacyjnej. Warto zwrócić uwagę na przekrój rury (np. 25-40 mm). To element, który może decydować o stabilności i wytrzymałości konstrukcji.
 • Możliwość obracania suszarki ogrodowej  – taka opcja daje wygodę zawieszania i składania prania. Nie trzeba chodzić wokół suszarki, po prostu po zebraniu prania obraca się ją.
 • Regulacja wysokości suszarki ogrodowej – takie rozwiązanie pozwala dostosować suszarkę do wzrostu użytkownika. Dlatego podobnie jak powyżej, zapewnia większy komfort. 
 • Linki w suszarce ogrodowej – trzeba zwrócić uwagę czy są wystarczająco mocne i napięte.
 • Dodatkowe auty suszarki ogrodowej - niektóre, droższe modele są wyposażone w daszek, który chroni pranie przed deszczem i zabrudzeniem. Składają się jak parasol.

Oczywiście znaczenie ma także jakość wykonania suszarki.

Przeczytaj też: Prysznic ogrodowy - jaki wybrać, gdzie ustawić, jak używać >>>

warto wiedzieć
Suszarka ogrodowa

Autor: GettyImages

Suszarka ogrodowa

Suszarka ogrodowa – ile kosztuje?

Suszarka ogrodowa nie jest szczególnie dużą inwestycją, tym bardziej warto postawić na mocniejszą i bardziej zaawansowaną konstrukcje. Najprostsze kosztują od 120-150 zł, nieco lepsze można znaleźć za 200-300 zł. Porządna ogrodowa suszarka do ubrań kosztuje 300-600 zł. W sprzedaży dostępne są także modele z najwyższej półki, których cena często przekracza 1000 zł. Wybór najlepiej dostosować do własnych potrzeb i możliwości finansowych.

Suszarka do ubrań zamontowana w ogrodzie to przydatne rozwiązanie, które jest szczególnie cenione w okresie letnim. Szybko wyschnięte i pachnące pranie jest warte ceny wybranego produktu, a także zajęcia ogrodowej przestrzeni.

Tego nie może zabraknąć w ogrodzie: Domek narzędziowy w ogrodzie – jaki domek na narzędzia wybrać, gdzie postawić, co można w nim przechowywać >>>

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.