Jak urządzić ogród frontowy w zabudowie szeregowej

2015-06-08 13:04

Zaprojektowanie ogrodu frontowego przy szeregowej zabudowie nie jest łatwe. Na bardzo ograniczonej powierzchni trzeba bowiem połączyć funkcje użytkowe ogrodu, pamiętając zarazem o jego estetyce. Podpowiadamy, jak urządzić ogród przed domem szeregowym.

W ogrodzie przed domem musi się znaleźć wygodne dojście do budynku, wjazd do garażu, dróżka do śmietnika, miejsce postojowe dla drugiego samochodu. Jednocześnie ilość utwardzonych nawierzchni powinna być jak najmniejsza, by front domu nie przypominał betonowej pustyni. Należy więc zwrócić uwagę na właściwe wyważenie proporcji między utwardzoną nawierzchnią a terenem obsadzonym roślinami. Projektując ogród, trzeba się też zastanowić, czy zależy nam na odizolowaniu się od świata zewnętrznego na przykład przez odgrodzenie się od otoczenia roślinami, czy też przeciwnie – chcemy, aby nasz ogród sprawiał wrażenie otwartości i zachęcał do wejścia.

Ogród przed domem szeregowym: instalacje

Działka przed domem uzbrojona jest w instalacje, między innymi gazową i elektryczną. Należy je uwzględnić, by w przyszłości uniknąć kolizji z rozrastającymi się roślinami. Oczywiste jest to, że nie należy sadzić drzew pod linią energetyczną lub telefoniczną, ale trzeba też pamiętać o instalacjach poprowadzonych w ziemi. Kable energetyczne i przewody telekomunikacyjne mogą przebiegać już na głębokości 0,8 m, a przewody gazowe – 1 m. Zamiast drzew i krzewów można tam posadzić byliny lub założyć trawnik.

Ogród przed domem szeregowym: rośliny

Gęsta zabudowa szeregowa narzuca ograniczenia w doborze gatunków roślin. Wybierając je, powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę ich wielkość, pamiętając o tym, by uwzględnić ostateczne wymiary roślin już na etapie projektu. Należy unikać sadzenia drzew i krzewów w okolicy okien, ponieważ w przyszłości gałęzie zasłonią widok i ograniczą dostęp światła do mieszkania. Trzeba pamiętać również o tym, że zbyt rozłożyste rośliny mogą zarastać ścieżki czy wjazd do garażu, a korzenie drzew i krzewów posadzonych zbyt blisko nawierzchni lub instalacji mogą je uszkadzać. Należy też zastanowić się nad tym, ile czasu chcemy w przyszłości poświęcać na jego pielęgnację. Ogrody skomponowane z iglaków i innych roślin zimozielonych wymagają mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż te, w których posadzono krzewy i drzewa zrzucające liście, a także byliny – szczególnie gatunki o dekoracyjnych kwiatach. Jednak ogrody, w których rosną same iglaki, często sprawiają wrażenie zbyt monotonnych i smutnych. Dlatego warto je uzupełnić roślinami liściastymi.

Ogród przed domem szeregowym: ziemia

Gleba przed domem jest zwykle zniszczona w trakcie budowy. Przed przystąpieniem do urządzania ogrodu trzeba ją oczyścić z resztek materiałów budowlanych (mogą szkodzić roślinom) i chwastów. Następnie w miejscach planowanych rabat należy ziemię przekopać, dodając nawozu. Tam, gdzie będą rosły drzewa i krzewy, trzeba wykopać doły głębokości i średnicy co najmniej dwukrotnie większej od ich bryły korzeniowej i wypełnić, najlepiej kupionym, gotowym podłożem. Po posadzeniu roślin ziemię wokół nich warto wyściółkować 5-centymetrową warstwą kory. Zapobiegnie to wzrostowi chwastów i ograniczy parowanie wody.

Projekt ogrodu przed domem szeregowym

W przedstawionym projekcie ogród frontowy podzielono kępami roślin różnej wysokości, które z czasem przesłonią część działki, dzięki czemu wejście do domu stanie się bardziej kameralne. Między nimi miękką linią poprowadzono nawierzchnię; najlepsza jest żwirowa, ale może też być z kostki. Części nawierzchni nadano półkolisty kształt podkreślony kulistą formą żywotnika zachodniego 'Danica'. Ten element ogrodu ciekawie kontrastuje ze swobodnym pokrojem traw pampasowych posadzonych wzdłuż ogrodzenia. Pełnią one, zamiast tradycyjnego żywopłotu, funkcję parawanu osłaniającego działkę. Aby podkreślić piętrowość roślinności i urozmaicić przestrzeń ogrodu, rośliny pod oknem zostały posadzone na podwyższonej rabacie umocnionej niskim murkiem oporowym. Wykonano go z łupanego piaskowca, który dobrze harmonizuje z żółtą elewacją budynku.

Pozostałe podkategorie