Drewniane elementy w ogrodzie: co niszczy drewno

2008-11-27 1:00

Drewno jest wdzięcznym materiałem budowlanym: ciepłym, łatwo poddającym się obróbce, naturalnym. Dlatego jest chętnie wykorzystywane do budowy ogrodzeń, altan, pergoli, podestów i wielu innych elementów architektury ogrodowej.

Trwałość drewna zależy od jego rodzaju. Z rodzimych gatunków najbardziej odporny na niszczenie jest dąb. Wykonane z niego elementy nie zmieniają wyglądu przez długie lata, nawet jeśli nie zostały niczym zabezpieczone. Jednak w ogrodach zwykle wykorzystywane jest sporo tańsze drewno sosnowe. Niezabezpieczone, wystawione na ciągłe działanie słońca i deszczu, już w ciągu kilku lat może ulec rozkładowi.

>>Przeczytaj też: Domy z bali opinie. Projekty, budowa, ceny domów z bali

Drewno niszczą:

Czynniki atmosferyczne. Drewno zmienia objętość pod wpływem wilgoci, słońca i temperatury powietrza. Wskutek tego na przemian pęcznieje i rozsycha się, co z kolei powoduje jego paczenie się i pękanie. Spękane drewno staje się mniej wytrzymałe na przenoszenie obciążeń, czyli obniża swoją wartość jako budulec. Poza tym woda przez szczeliny dostaje się do jego wnętrza, co z kolei stwarza sprzyjające warunki dla rozwoju licznych chorób. Dlatego drewno trzeba przede wszystkim zabezpieczyć przed wnikaniem wody w głąb jego tkanek. Nie bez znaczenia dla struktury i wyglądu drewna jest działanie słońca. Pod jego wpływem szarzeje i rozkłada się. Preparaty, którymi zabezpieczamy drewno w ogrodzie, powinny więc zawierać filtry UV.
Czynniki biologiczne.
Drewno, w którym utrzymuje się wilgoć,jest chętnie opanowywane przez glony, pleśnie i inne grzyby. Organizmy te nie tylko psują jego wygląd (drewno sinieje, zielenieje lub pokrywa się nalotem), ale przede wszystkim osłabiają jego strukturę i skracają trwałość. Wrogiem drewna są również owady, które składają w nim jaja. Wylęgające się z nich larwy żywią się miazgą, znacznie osłabiając i szpecąc drewniane elementy.
Drewno w ogrodzie warto więc zabezpieczyć także środkami przeciwdziałającymi żywym organizmom.

Twarde drewno egzotyczne, na przykład bangkirai czy tek, jest trwałe nawet bez zabezpieczenia. Trzeba się jednak liczyć z tym, że pod wpływem czynników atmosferycznych spłowieje, przybierając lekko srebrzystą barwę. Ci, którzy chcą tego uniknąć, powinni je zaimpregnować olejem. Drewno nie powinno się też stykać z gruntem, ponieważ stały kontakt z wilgocią sprzyja jego rozkładowi. Wszelkie elementy konstrukcyjne powinny więc być odizolowane od powierzchni ziemi na przykład papą lub specjalnymi łącznikami z nierdzewnego metalu. Powierzchnię drewna ciętą w poprzek słojów należy impregnować szczególnie starannie, ponieważ najszybciej chłonie wilgoć. Woda nie powinna się na niej dłużej utrzymywać. Aby ułatwić jej odpływ, najlepiej szczyty słupków i innych elementów pionowych ściąć ukośnie.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie