Mięta: jak uprawiać miętę w doniczce na balkonie

2014-06-02 17:25 Michał Mazik
mieta
Autor: PLANTPOL Mięta pieprzowa f.citrata Chocolate

Miętę z powodzeniem można uprawiać w doniczce na balkonie. Warto jednak pamiętać, że w uprawie pojemnikowej mięta ma inne warunki, niż ta posadzona w gruncie. Jak zatem pielęgnować miętę w doniczce? Mięta: uprawa na balkonie.

W doniczkach ustawionych na balkonach czy okiennych parapetach można uprawiać wiele ziół, m.in. bardzo często uprawia się miętę pieprzową (łac. Mentha piperita). Miętę można sadzić zarówno w skrzynkach balkonowych, wiszących pojemnikach, jak i rozmaitych doniczkach wolnostojących.

Jak uprawiać miętę na balkonie

Miętę najczęściej kupuje się już jako wykształconą sadzonkę i uprawia przez jeden sezon. Gatunek ten można jednakże rozmnażać również z nasion, które wysiewa się na początku wiosny do skrzyń umieszczonych w ciepłym pomieszczeniu oraz przez ukorzenianie sadzonek zielnych. Natomiast przy uprawie wieloletniej warto pamiętać, że nadziemna część rośliny przed zimą zamiera, a nowe pędy pojawiają się dopiero na wiosnę. Przez ten okres donicę z rośliną przechowuje się w chłodnym, ale jasnym pomieszczeniu, a podlewanie ogranicza (ale nie można całkowicie go zaprzestać).

Uprawa mięty na balkonie: wymagania i pielęgnacja

Mięta lubi miejsca półcieniste a więc uprawa najlepiej uda się na balkonach północnych, wschodnich lub zachodnich. W warunkach prażącego słońca liście mięty szybko będą ulegały poparzeniu i nawet – mimo regularnego, codziennego podlewania – roślina może zamierać. Zakupione podłoże (np. ziemię ogrodową) najlepiej wymieszać z dodatkiem piasku lub gliny. Na dnie donic lub skrzyń (koniecznie z otworami na spodzie) warto ułożyć solidną warstwę drenażową, aby zapobiec gniciu korzeni. Podlewać należy regularnie, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale mięta nie lubi zalewania. Nawożenie w uprawie przez jeden sezon nie jest konieczne (szczególnie jeśli mięta została posadzona w podłożu torfowym). Jeśli pomimo tego zamierzamy dokarmiać roślinę, dawki nawozu powinny być mocno rozcieńczone.
Z zabiegów pielęgnacyjnych ważne jest systematycznie uszczykiwanie pędów mięty (powodujące rozkrzewienie rośliny) i usuwanie pojawiających się kwiatostanów.

mieta
Autor: PLANTPOL Mięta pieprzowa f.citrata Chocolate
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE