Żywopłot z buka – jak założyć i pielęgnować? Co ile sadzić buk na żywopłot?
Żywopłot z buka to znakomity pomysł na stworzenie w ogrodzie gęstej, zielonej, nieprzepuszczalnej ściany. Można go formować, gdyż buk znakomicie znosi cięcie. Jak sadzić żywopłot z buka? Jak przycinać buki w żywopłocie?
Autor: www.thinkstockphotos.com
Żywopłot z buka pospolitego jest dekoracyjny w sezonie i poza nim
Spis treści
- Żywopłot z buka - zalety
- Żywopłot z buka - jakie sadzonki kupić i kiedy sadzić?
- Odmiany buka na żywopłot
- Jak sadzić żywopłot z buka?
- Jak przycinać buki w żywopłocie?
- Jak dbać o żywopłot z buka?
Żywopłoty z roślin liściastych (dotyczy gatunków zrzucających liście na zimę) zdobią ogród wyłącznie przez sezon wegetacyjny – od wiosny do jesieni. Zimą nie są tak dekoracyjne jak żywopłoty z iglaków, jednak w tym okresie w ogrodzie spędza się czas sporadycznie, więc sezonowość nie ma aż tak dużego znaczenia. Natomiast drzewa i krzewy liściaste mają pewną przewagę – w ciągu roku charakteryzuje je bardziej różnorodny wygląd, często są ozdobne nie tylko z liści, ale także kwiatów i owoców.
Na żywopłoty liściaste doskonale nadaje się buk pospolity (łac. Fagus sylvatica), który nie tylko charakteryzuje się gęstym ulistnieniem, ala też ma jadalne owoce (bukiew), a zimą pozostaje na nim część brązowych liści. Chociaż przy naturalnym wzroście to okazałe drzewo - dorasta do około 30 m wysokości, to jako żywopłot prowadzi się go na 2-4 m.
Żywopłot z buka - zalety
Buk pospolity najszybciej i najokazalej rośnie na stanowiskach słonecznych, choć poradzi sobie także w warunkach półcienistych. Wytrzymuje mrozy (nie wymaga osłon na zimę). Ma dość spore wymagania glebowe. Optymalne pod uprawę są gleby żyzne, wapienne, umiarkowanie wilgotne. Należy unikać sadzenia na glebach suchych, jałowych oraz podmokłych.
Odpowiednio prowadzony buk może zajmować niewiele miejsca - można go na przykład prowadzić jako szpaler o szerokości zaledwie 40 cm. Nadaje się zarówno do małych, jak i dużych ogrodów, szczególnie efektownie prezentuje się w tych urządzanych w stylu nowoczesnym. Dobrze reaguje na cięcie, można go łatwo formować tworząc naturalistyczne ściany zapewniające prywatność, chroniące przed kurzem, hałasem i jednocześnie będące osłonami przez wiatrem i mrozem dla mniej odpornych roślin.
Przeczytaj też:
Autor: www.thinkstockphotos.com
Żywopłot z buka pospolitego jest dekoracyjny w sezonie i poza nim
Żywopłot z buka - jakie sadzonki kupić i kiedy sadzić?
Niezależnie od tego, czy planujemy założyć żywopłot z gatunku, czy z wyhodowanych odmian, sadzić należy sadzonki w stanie bezlistnym. Dlatego optymalny termin zakładania żywopłotu z buka to wczesna wiosna bądź jesień. Najtańsze są sadzonki z gołym korzeniem (dobrze przyjmują się i ukorzeniają w wymienionych terminach) zakupione w szkółkach ogrodniczych czy leśnych. Sadzonki powinny być zdrowe, mocne i dobrze rozgałęzione.
Odmiany buka na żywopłot
Obok gatunku (jest najtańszy), w sprzedaży można spotkać ciekawe odmiany, z których wiele z powodzeniem nadaje się na żywopłoty, np.:
- 'Atropunicea' – odmiana wyróżniająca się kolorem liści: w sezonie są ciemnoczerwone (przechodzą w fiolet lub brąz), jesienią natomiast przebarwiają się na żółtopomarańczowo,
- 'Zlatia' – młode liście początkowo są złotożółte, potem przybierają jednorodną, zieloną barwę,
- 'Albovariegata' – odmiana wolno rosnąca, ale niezwykle atrakcyjna, ma liście dwubarwne: jasnozielone (niemal żółte) oraz ciemnozielone.
Przeczytaj też:
Jak sadzić żywopłot z buka?
Pierwszym krokiem przy zakładaniu żywopłotu, także z buka, zawsze powinno być przygotowanie terenu. w miejscu, gdzie planujemy posadzić żywopłot, podłoże należy odchwaścić, zebrać darń, kamienie oraz odpadki. Warto stanowisko dokładnie przekopać (przynajmniej na głębokość szpadla), a potem wyrównać. Na tym etapie glebę można użyźnić mieszając ją z przerobionym kompostem lub przefermentowanym obornikiem.
Następnie należy wbić kołki połączone sznurkiem (to ułatwi precyzyjne sadzenie w rzędzie). Żywopłot z buka sadzi się w jednym lub w dwóch rzędach. Dwurzędowy żywopłot szybciej stworzy zieloną ścianę, ale z czasem w większym stopniu traci liście w dolnych partiach (są gorzej doświetlone). Przy jednym rzędzie odległości sadzenia są bardzo małe (20-30 cm), przy żywopłocie dwurzędowym rozstawę można trochę zwiększyć zwiększyć (25-40 cm).
Przed sadzeniem sadzonki trzeba przyciąć (skracając pędy o 1/3 długości).
Po posadzeniu sadzonki buka należy dokładnie podlać. Warto zastanowić się także nad instalacją systemu nawadniania kropelkowego – w tym przypadku to najbardziej efektywny i jednocześnie ekonomiczny sposób dostarczania wody.
Jak przycinać buki w żywopłocie?
Buki rosnące w żywopłocie należy regularnie przycinać, skracając pędy wiosną już w pierwszym roku po posadzeniu. Od tego momentu przycina się także boki młodego żywopłotu. Formowanie boków i wierzchołka zaczynamy, gdy rośliny osiągną wysokość 1m wysokości. Cięcie przeprowadzamy dwa razy w roku: pierwszy raz przed rozwinięciem się młodych pąków, drugi - dopiero w lipcu/sierpniu.
Jak dbać o żywopłot z buka?
Istotnymi zabiegami pielęgnacyjnymi w przypadku żywopłotu z buka jest jego regularne nawadnianie.
Przez pierwsze lata należy intensywnie walczyć z chwastami, które mogą zagłuszyć drzewka. Wartościowym zabiegiem (który przy okazji zmniejszy wyparowywanie wody z gleby) jest ściółkowanie podłoża.
Przeczytaj też: Rośliny na żywopłot - poznaj TOP 10 najpopularniejszych gatunków