Nawożenie ziół. Czym nawozić zioła rosnące w ogrodzie?

2017-06-12 14:55

Zioła, podobnie jak inne grupy roślin, warto systematycznie dokarmiać. Dzięki temu nie tylko prawidłowo rosną, mają lepszą kondycję, ale wydają bardziej wartościowy plon (liście, ziele, kwiaty, korzeń). Podpowiadamy, czym nawozić zioła rosnące w ogrodzie. Nawozy polecane do uprawy ziół w ogrodzie. Zioła: nawożenie.

Większość ziół (roślin leczniczych i przyprawowych) wymaga podłoży żyznych, zasobnych, umiarkowanie wilgotnych oraz przepuszczalnych. Tylko niektóre, takie jak rozmaryn czy lawenda, mogą rosnąć w glebach lekkich o większej frakcji piasku. W obu przypadkach rośliny radzą sobie bez nawożenia – ale mogą wolniej rozwijać się i są mniej wartościowe w kuchni oraz domowej apteczce. Dlatego dokarmianie warto zastosować zarówno przed sadzeniem ziół, jak i w czasie ich uprawy. Zioła można uprawiać w wydzielonym ogródku ziołowym, w warzywniku razem warzywami lub na rabatach z roślinami ozdobnymi. Niezależnie od stanowiska, zabiegi pielęgnacyjne wyglądają podobnie. Zwykle nawóz podaje się roślinom kilkakrotnie w ciągu sezonu. Zabieg wykonuje się częściej, jeśli zioła są często uszczykiwane lub zbierane do kuchni/apteczki na bieżąco. Ma to na celu przyśpieszenie regeneracji roślin.

>>Przeczytaj też: Zioła w ogrodzie: poradnik jak uprawiać zioła

Nawożenie przed siewem i sadzeniem ziół

Podłoże przed założeniem uprawy ziół warto użyźnić i poprawić jego strukturę. Trzeba zwrócić uwagę, że część gatunków (np. lubczyk) to rośliny wieloletnie, więc później przeprowadzenie podobnych zabiegów może być niemożliwe. Jeśli ogródek ziołowy bądź warzywnik z ziołami będzie zakładany wiosną, już pod koniec lata lub na początku jesieni poprzedniego roku warto posiać rośliny na nawóz zielony (w szczególności rośliny motylkowe). Po kilku lub kilkunastu tygodniach zieleń zostanie przekopana z glebą zwiększając jej zasobność w składniki pokarmowe (zwłaszcza w azot) i przyśpieszając produkcję próchnicy. Ponadto polecanymi nawozami w uprawie ziół są kompost i obornik. Nawozy organiczne, chociaż nie są jednorodne, można dawkować bezpiecznie. Nie stanowią zagrożenia dla roślin (nie doprowadzą do przenawożenia lub zasolenia gleby). Działają podobnie jak nawozy zielone i tak samo się z nimi postępuje - powinny być przekopane z podłożem. Dzięki orce lub użyciu glebogryzarki dodatkowo ograniczymy problem występowania szkodników glebowych. Jeśli natomiast gleba była intensywnie użytkowana i mamy podejrzenie, że znajdują się w niej chorobotwórcze nicienie, daną powierzchnię warto obsiać aksamitką - ta popularna jednoroczna roślina rabatowa wydziela związki, które niszczą wymienione mikroorganizmy. Na zakwaszone podłoże trzeba natomiast zastosować nawozy wapniowe, np. kredę.

>>Przeczytaj też: Zioła w ogrodzie. Jakie zioła uprawiać w ogrodzie. Wybór gatunków ziół

Nawożenie ziół w czasie uprawy

Decydując się na stosowanie nawozów mineralnych do zailania ziół, warto wybierać te o zwiększonej ilości potasu i fosforu. Dzięki temu rośliny będą lepiej krzewiły się, poprawi się ich kondycja, a przy tym mocniej rozwinie system korzeniowy. Dawki azotu podawane w takiej postaci nie są szczególnie wskazane. Co prawda zioła będą intensywniej rosły, ale niekoniecznie musi się zwiększyć w nich zawartość związków aktywnie czynnych (to te odpowiadające za lecznicze działanie). Ponadto nadmierne dawki nawozów azotowych mogą spowodować zasolenie gleby. Znacznie skuteczniejsze i korzystne - zarówno dla roślin, gleby jak i środowiska naturalnego - jest wykorzystywanie nawozów ekologicznych. Jednym z nich jest mączka bazaltowa. To dobre źródło mikroelementów. Nawóz rozkłada się powoli, systematycznie uwalniając składniki pokarmowe. Nie zachodzi ryzyko przedawkowania. Stosowanie mączki ogranicza występowanie chorób i szkodników. Usypywanie otaczających miejsce uprawy barier z mączki chroni zieleń przed ślimakami (delikatne ciało mięczaków jest ranione przez drobinki skalne, z których składa się nawóz).

Innym zalecanym nawozem jest biohumus - nawóz wieloskładnikowy będący produktem odpadowym dżdżownic kalifornijskich. Sprawdza się on w uprawie roślin, niezależnie od gatunku. Należy jednak wybierać produkty w pełni naturalne, nieuzdatniane chemią (producenci sprzedają oba typy) - wtedy nawożenie jest bezpieczne, a nawóz zawiera bakterie, które dłużej utrzymują składniki pokarmowe. W przypadku pojawienia się oznak niedoboru danego składnika na liściach lub pędach (rzadko to się zdarza), skuteczniejsze będzie nawożenie dolistne.

>>Przeczytaj też: Jak i czym prawidłowo nawozić rośliny w ogrodzie. PORADNIK

Nawożenie i ochrona ziół w jednym

Dodatkowo w uprawie ziół jako lekkie nawozy można stosować gnojówki z pokrzywy oraz skrzypu. Podlewa się nimi rośliny w rozcieńczeniu (np. 1:20). Pokrzywa to dla roślin dodatkowe źródło azotu, skrzyp natomiast dostarcza krzemionki, przydatnej w procesach glebotwórczych i fizjologicznych u roślin. Jednocześnie są to naturalne środki ochrony roślin. Regularne podawanie (np. zamiast nawadniania wodą) może znacznie ograniczyć ryzyko pojawienia się chorób grzybowych korzeni oraz populacji szkodników glebowych (pędraki, drutowce, turkuć podjadek, nicienie).

Zioła w domu i na balkonie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE