Z czego zrobić wiązankę na grób na Wszystkich Świętych?
Wiązanka na grób to podstawowa dekoracja na Wszystkich Świętych. Podpowiadamy jakie kwiaty będą najlepsze do wiązanki na grób na Wszystkich Świętych.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Róże i zatrwian w wiązance nagrobnej
W dniu Wszystkich Świętych odwiedzamy i dekorujemy kwiatami groby naszych bliskich. Zdarza się, że już po kilku godzinach kwiaty przyniesione na cmentarz więdną i nadają się jedynie do wyrzucenia. Aby uniknąć podobnej sytuacji, powinniśmy poszukać kwiatów trwałych i stosunkowo wytrzymałych, które dobrze zniosą trudne warunki atmosferyczne panujące o tej porze roku i co najmniej przez kilka dni pozostaną atrakcyjną ozdobą grobu.
Wiązanka na grób z kwiatów suszonych
Jednym z najlepszych pomysłów na wykonanie wiązanki nagrobnej na Wszystkich Świętych, jest wykorzystanie w niej roślin zwykle przeznaczonych na suche bukiety, takich jak kocanki ogrodowe, wrzosy, suchołuski, zatrwiany, przegorzany, mikołajki, suchokwiaty, szarłaty, wiekuistki czy krwawniki.
Kwiaty te nie wymagają stałego dostępu do wody i równie dobrze wyglądają świeże, jak i ususzone. Doskonale sprawdzą się jako oryginalna i trwała dekoracja grobu, chociaż nie są typowym symbolem Święta Zmarłych.
Wiązanki na grób z kwiatów świeżych
Osoby preferujące tradycyjne rozwiązania najczęściej wybierają chryzantemy – kwiaty stosunkowo trwałe i wytrzymałe na niesprzyjające warunki. Ich dodatkową zaletą jest różnorodność odmianowa, która daje duże możliwości kompozycyjne.
Poza chryzantemami w nagrobnej wiązance sprawdzą się także:
- lilie,
- goździki,
- róże,
- cantedeskie (kalle),
- cynie,
- frezje,
- astry,
- gerbery.
Musimy jednak pamiętać, że te rośliny bez wody szybko zwiędną, dlatego powinny zostać jak najszybciej umieszczone w wazonie lub wilgotnej gąbce florystycznej, bądź też zaopatrzone w specjalne, plastikowe pojemniczki z wodą.
Przeczytaj też:
Rośliny do wypełnienia wiązanki na grób
Znakomitym dopełnieniem każdej nagrobnej wiązanki będą zielone gałązki świerków, jodeł lub mahonii, a także kolorowe owocostany (jarzębiny, ligustru, miechunki rozdętej, dzikiej róży, irgi, ozdobnych jabłoni), rozmaite szyszki, trawy (również barwione), orzechy, oryginalne gałązki (np. wierzby mandżurskiej) oraz kwiatostany gipsówki lub zatrwianu tatarskiego, tworzące wokół roślin delikatną, białą mgiełkę.
Przeczytaj też:
- Kompozycje na cmentarz z kapusty ozdobnej - z czym łączyć kapustę ozdobną w dekoracjach na grób?
- Jak zrobić samodzielnie stroik na grób na Wszystkich Świętych?
- Kwiaty na cmentarz - jakie kwiaty najlepsze do dekoracji grobu?