Tymianek pospolity – właściwości i zastosowanie lecznicze

2015-05-18 18:32 Michał Mazik

Tymianek pospolity to znana roślina lecznicza i przyprawowa. Co zawiera ziele tymianku? Jakie właściwości i zastosowanie lecznicze ma tymianek pospolity. Zioła: tymianek pospolity.

Macierzanka tymianek lub tymianek pospolity (łac. Thymus vulgaris) jest rośliną leczniczą, znaną i stosowaną już od czasów starożytnych. Rzymscy żołnierze kąpali się w naparach z ziela dla nabrania tężyzny. Grecy stosowali je jako środek moczopędny. W średniowiecznych klasztorach tymianek uprawiano dla uniwersalnego zastosowania. Jakie właściwości ma ta roślina?

Tymianek pospolity to krzewinka osiągająca około 30 cm wysokości. Surowcem stosowanym w lecznictwie jest ziele tymianku (niezdrewniała łodyga z liśćmi i rozkwitającymi kwiatami). Ziele pozyskuje się dwukrotnie w ciągu roku (zwykle w czerwcu i drugiej połowie sierpnia) lub w razie potrzeby. Należy je suszyć w warunkach naturalnych.

>>Przeczytaj też: Tymianek – uprawa w ogródku ziołowym. Jak uprawiać tymianek i jak zbierać ziele tymianku

Skład i zastosowanie ziela tymianku

Ziele tymianku zawiera m.in. olejek eteryczny (z głównym składnikiem: tymolem), flawonoidy, fenolokwasy, garbniki, saponiny, witaminę B i C oraz sole mineralne (znaczne ilości litu i glinu). Bogaty skład chemiczny sprawia, że tymianek działa wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie, rozkurczowo, napotnie, przeciwzapalnie, wzmacniająco i uspokajająco. To uniwersalny środek, który można stosować pomocniczo przy leczeniu wielu chorób. Jest szczególnie przydatny dla osób borykających się z uporczywym kaszlem, bólem gardła, dolegliwościami układu pokarmowego, brakiem apetytu i infekcjami. Przemywanie twarzy naparem z tymianku może pomóc przy leczeniu trądziku.

Przeciwwskazania do stosowania tymianku

Tymianek nie powinien być stosowany regularnie przez dłuższy czas, np. kilkanaście tygodni. Substancje zawarte w zielu (m.in. tymol) są w mniejszych ilościach lekami, w większych natomiast działają toksycznie. Tymianku nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz karmiące matki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE