Szałwia omączona z daleka wygląda jak lawenda! Czy szałwia omączona jest wieloletnia?
Szałwia omączona (Salvia farinacea) ma ładny, wzniesiony pokrój i niezwykle efektowne kwiatostany i z tego powodu jest kwitnącą ozdoba ogrodu. Dowiedz się jak uprawiać szałwię omączoną i poznaj zastosowanie szałwii omączonej w ogrodzie.
Autor: GettyImages
Szałwia omączona dorasta nawet do 90 cm wysokości
Spis treści
- Jak wygląda szałwia omączona?
- Atrakcyjne odmiany szałwii omączonaj
- Szałwia omączona w galerii zdjęć
- Szałwia omączona - wymagania i pielegnacja
- Czy szałwia omączona jest wieloletnia?
- Jak rozmnażać szałwię omączoną?
- Szałwia omączona - zastosowanie w ogrodzie. Z czym łączyć szałwie omączoną?
Szałwia omączona (Salvia farinacea) nie jest wprawdzie tak popularna jak jej bardziej znane kuzynki, jednak ze względu na swoją niezwykłą urodę, z pewnością zasługuje na znacznie większą uwagę.
Jak wygląda szałwia omączona?
Szałwia omączona nie ma tak dużych i barwnych kwiatów jak szałwia błyszcząca, nie zachwyca oryginalnymi liśćmi jak szałwia lekarska i nie jest mrozoodporną byliną jak szałwia omszona, ale charakteryzuje się ładnym, wzniesionym, gęstym, kępiastym pokrojem oraz miękkimi, delikatnymi, dużymi, zielonymi, szerokolancetowatymi, błyszczącymi, lekko ząbkowanymi na brzegach liśćmi oraz małymi, ale bardzo licznymi, wargowymi, intensywnie fioletowymi lub niebieskofioletowymi kwiatami, zebranymi na szczytach sztywnych pędów w gęste, długie, kłosowe kwiatostany (z daleka przypominają kwiaty lawendy). Pęd kwiatostanowy szałwii omączonej oraz pozostające jeszcze w pąkach kwiaty, pokryte są delikatnym, białawym, mączystym nalotem, od którego roślina przyjęła swoją nazwę gatunkową.
Szałwia omączona może dorastać do 40/60-90 cm wysokości i choć w swojej ojczyźnie jest rośliną wieloletnią, w naszym kraju uprawiana jest jako roślina jednoroczna (ze względu na brak mrozoodporności). Mimo to warto się nią zainteresować, gdyż kwitnie nieprzerwanie przez całe lato aż do późnej jesieni (od czerwca-lipca do października), stanowiąc jedną z cenniejszych roślin ozdobnych (jej kwiaty często odwiedzane są też przez owady zapylające).
Atrakcyjne odmiany szałwii omączonaj
Wśród najpiękniejszych odmian szałwii omączonej wyróżniają się te o niebieskofioletowych kwiatach, np. odmiany 'Victoria Blue', 'Violet Candle'. Roślina ma też ciekawą odmianę o kwiatach białych 'White Bedder'. Zdarzają się też odmiany o kwiatach białofioletowych lub jasnoniebieskich, choć są znacznie rzadziej spotykane.
- Przeczytaj też: Szałwie do ogrodu - szałwia gatunki i odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie
Szałwia omączona w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Szałwia omączona dorasta nawet do 90 cm wysokości
Szałwia omączona - wymagania i pielegnacja
Szałwia omączona jest nie tylko niezwykle atrakcyjną, ale też stosunkowo łatwą w uprawie rośliną, choć jako egzotyczny przybysz (pochodzi m.in. z Meksyku), ma oczywiście pewne wymagania.
Przede wszystkim szałwia omączona musi mieć zapewnione słoneczne, ciepłe, zaciszne stanowisko i stale lekko wilgotne, żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoże. Ponieważ źle znosi zarówno suszę (liście niemal natychmiast więdną, a kwitnienie zostaje zahamowane), jak i zalanie, powinna być podlewana często, lecz umiarkowanie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku roślin uprawianych w doniczkach, gdzie ziemia bardzo szybko wysycha i równie szybko nasiąka wodą.
Przez cały sezon warto też systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany szałwii omączonej, dzięki czemu roślina będzie dłużej i obficiej kwitła. Dobrze jest też co 3-4 tygodnie zasilać ją nawozami dla roślin kwitnących, co także pozwoli uzyskać więcej kwiatów.
Czy szałwia omączona jest wieloletnia?
Szałwia omączona nie jest mrozoodporna, dlatego zwykle uprawia się ją jako roślinę jednoroczną, mimo to można spróbować przechować ją przez zimę w chłodnym, jasnym pomieszczeniu. Jeśli przetrwa, należy wysadzić ją ponowie do ogrodu wiosną następnego roku (wtedy może zakwitnąć już pod koniec maja). W najcieplejszych rejonach kraju, pod ciepłym okryciem, roślina może też czasem przetrwać łagodną zimę w gruncie, co jednak nie zdarza się często.
Jak rozmnażać szałwię omączoną?
Szałwię omączoną rozmnaża się głównie przez wysiew nasion wiosną (II/III-IV) do pojemników umieszczonych w ciepłych pomieszczeniach. Siewki się pikuje (można uszczykiwać im wierzchołki, dzięki czemu ładniej się rozkrzewią), a po minięciu wiosennych przymrozków wysadza na miejsce stałe (1/5 V) w rozstawie ok. 30 x 30 cm. Roślina na dobrych stanowiskach może dawać też samosiew. Wiosną gotowe, wyrośnięte i dorodne sadzonki można też bez problemu kupić na targu lub u producenta.
- Przeczytaj też: Jak samodzielnie przygotować rozsadę kwiatów i warzyw do ogrodu?
Szałwia omączona - zastosowanie w ogrodzie. Z czym łączyć szałwie omączoną?
Szałwia omączona wspaniale wygląda posadzona na rabacie w jednogatunkowej grupie, ale może być też zestawiana z kontrastowo ubarwionymi żółtymi aksamitkami, żółtopomarańczowymi rudbekiami, czerwonymi szałwiami błyszczącymi czy różowymi daliami i pelargoniami rabatowymi. Bardziej stonowane kolorystycznie towarzystwo zapewnią jej natomiast białe margerytki (jastrun właściwy), bakopy, petunie i pelargonie oraz srebrzystoszare starce popielne.
Szałwia omączona może też uzupełniać kompozycje z traw ozdobnych i krzewów róż. Sprawdza się też jako obwódka rabaty lub trawnika. Pięknie prezentuje się na tle białej ściany domu lub ogrodzenia. Chętnie sadzona jest na kwietnikach miejskich i w parkach.
Szałwia omączona doskonale nadaje się także do uprawy na balkonach i tarasach w dużych, najlepiej jasnych donicach. Może być sadzona jako soliter, ale może być też wykorzystywana do tworzenia kompozycji z innymi roślinami balkonowymi, takimi jak pelargonie, petunie, lobelie, werbeny, lantany, bakopy, sanwitalie, kocanki włochate czy wilczomlecz 'Diamond Frost'.
Jej wysokie kwiatostany nadają się także na kwiat cięty, choć nie są szczególnie trwałe.