Szałwia muszkatołowa - uprawa, pielęgnacja, właściwości, zastosowanie

2022-03-23 8:02
Szałwia muszkatołowa
Autor: GettyImages Szałwia muszkatołowa

Szałwia muszkatołowa zaciekawia wzniosłym pokrojem oraz okazałymi, dekoracyjnymi kwiatostanami. Cała roślina wydziela dość intensywny zapach. Dowiedz się więcej o uprawie, pielęgnacji, właściwościach i zastosowaniu szałwii muszkatołowej.

Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) na tle innych szałwii wyróżnia się przede wszystkim dużym rozmiarem i bardzo okazałymi kwiatostanami.

Spis treści

  1. Szałwia muszkatołowa jak wygląda?
  2. Szałwia muszkatołowa - uprawa
  3. Szałwia muszkatołowa - pielęgnacja
  4. Szałwia muszkatołowa - przyprawa i roślina lecznicza
  5. Szałwia muszkatołowa - zastosowanie w ogrodzie

Szałwia muszkatołowa jak wygląda?

Szałwia muszkatołowa jest rośliną dwuletnią lub krótkowieczną byliną i może dorastać do 1-1,3 m wysokości.

  • W pierwszym roku uprawy tworzy dużą, rozłożystą rozetę odziomkowych, długoogonkowych, dużych, szarozielonych, szorstko i gruczołowato owłosionych, pomarszczonych z wierzchu, sercowatych liści o pofalowanych lub powcinanych brzegach z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem i nerwem głównym.
  • W drugim roku szałwia muszkatołowa rozwija sztywną, kanciastą, silnie rozgałęzioną, szorstko owłosioną łodygę, zwieńczoną okazałym, wiechowatym, wzniesionym kwiatostanem (VI-VII). Pojedyncze kwiaty są bladoróżowe lub liliowe, wargowe, z wyrastającym pod nimi dużym, białym lub jasnoróżowym, ostro zakończonym liściem podkwiatkowym o różowych i owłosionych brzegach. Kwiaty zebrane są w nibyokółki i tworzą na rozgałęzieniach pędów kłosowate, długie kwiatostany.

Cała roślina dzięki gruczołowatemu owłosieniu wydziela dość intensywny zapach (uważny czasami za nieprzyjemny), szczególnie wyraźny w ciepły, słoneczny dzień i kojarzony z aromatem gałki muszkatołowej, od której przyjęła swoją nazwę gatunkową. Kwiaty są miododajne, dlatego zwabiają liczne owady zapylające.

Ciekawą odmianą szałwii muszkatołowej jest 'Vatican White' o białych kwiatach z zielonymi akcentami.

Szałwia muszkatołowa - uprawa

Szałwia muszkatołowa jest jednak nie tylko niezwykle oryginalną i atrakcyjną, ale też łatwą w uprawie rośliną. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego dlatego kocha słońce i ciepło.

  • Szałwia muszkatołowa podłoże. Oczekuje też średnio żyznej, bardzo przepuszczalnej, lekkiej i umiarkowanie wilgotnej gleby, najlepiej o obojętnym lub zasadowym odczynie pH. Dość dobrze znosi przejściowa suszę, ale nie toleruje zalania. Mokra gleba jest dla niej szczególnie groźna zimą, gdyż może prowadzić do zgnicia i obumarcia rośliny, dlatego szałwię najlepiej sadzić na lekko podwyższonym terenie (np. na skarpie), z którego nadmiar wody będzie mógł swobodnie odpływać.
  • Szałwia muszkatołowa mrozoodporność. Jeśli roślina ma zapewnione odpowiednie stanowisko, zwykle dobrze znosi typową zimę i z powodzeniem odradza się w kolejnym sezonie. Nie toleruje jedynie silnych, długotrwałych mrozów (powyżej -26°C), dlatego nie powinna być sadzona w najchłodniejszych rejonach kraju na odkrytych stanowiskach.

Szałwia muszkatołowa - pielęgnacja

W sezonie wegetacyjnym szałwia muszkatołowa nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym nawożenia i ochrony przed chorobami oraz szkodnikami, które zwykle jej nie atakują. Powinna natomiast zostać przycięta po kwitnieniu (należy pozostawić 2-3 liście ponad ziemią), dzięki czemu jesienią ponownie zakwitnie. Wtedy jest też większa szansa na jej przezimowanie, gdyż wyczerpana zawiązywaniem nasion, z końcem sezonu często zasycha i obumiera.

Szałwię muszkatołową rozmnaża się przez wysiew nasion na rozsadniku wczesną wiosną lub pod koniec lata (w sierpniu i wrześniu). Na dobrym stanowisku rośliny nie ścięte po kwitnieniu mogą dawać obfity samosiew. Gotowe sadzonki można też kupić wiosną na targu lub u producenta.

Sadząc szałwię muszkatołową w ogrodzie, należy jednak od razu wybrać dla niej docelowe stanowisko, gdyż ze względu na swój palowy system korzeniowy, bardzo nie lubi przesadzania. Z tego samego powodu nie poleca się też rozmnażania rośliny przez podział dorosłych egzemplarzy.

Przeczytaj też: Poradnik projektowania rabaty bylinowej - jak wybrać byliny na rabatę >>>

warto wiedzieć
Szałwia muszkatołowa

Autor: GettyImages

Szałwia muszkatołowa

Szałwia muszkatołowa - przyprawa i roślina lecznicza

Ze względu na swój szczególny zapach, szałwia muszkatołowa często bywa też wykorzystywana w kuchni jako przyprawa (m.in. do potraw mięsnych i rybnych oraz do aromatyzowania wina i piwa) i uprawiana w ogródkach ziołowych.

Z jej liści wytwarzany jest też cenny olejek eteryczny, wykorzystywany głównie w przemyśle kosmetycznym (m.in. w kremach, szamponach do włosów) i perfumeryjnym, a także jako olejek do aromaterapii, masażu i kąpieli (wykazuje działanie uspokajające, antydepresyjne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwpotne i przeciwgrzybicze). Roślina dawniej była też często wykorzystywana w ziołolecznictwie, gdyż jej ziele wykazuje m.in. działanie rozkurczowe i uspokajające, a także łagodzi bóle menstruacyjne oraz wspomaga trawienie i pobudza apetyt (suszone ziele można nabyć w sklepach zielarskich także obecnie).

Szałwia muszkatołowa - zastosowanie w ogrodzie

Szałwia muszkatołowa mimo niewielkiej popularności, może mieć dość szerokie zastosowanie. W ogrodzie najlepiej prezentuje się w jako soliter na tle ciemnej zieleni drzew i krzewów, ale może być też zestawiana z malwami, naparstnicami, dziewannami, szałwią omszoną, perowskią, kosmosem podwójnie pierzastym, rozchodnikiem okazałym, różami czy ostróżkami. Bardzo ładnie wygląda także w dużych ogródkach żwirowych lub na skalniakach, a jej kwiaty nadają się do cięcia.

Przeczytaj też: Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty >>>

Szałwia muszkatołowa
Autor: GettyImages Szałwia muszkatołowa

Poznaj inne szałwie, które można uprawiać w ogrodach:

Szałwia lekarska >>>

Szałwia omszona >>>

Szałwia błyszcząca >>>

Szałwia omączona >>>

Zioła w ogrodzie - szałwia lekarska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE