Świdośliwa – modny krzew owocowy. Uprawa świdośliwy w ogrodzie

2015-05-25 13:01 Katarzyna Józefowicz

Świdośliwa to roślina coraz częściej sadzona w ogrodach ze względu na swoje dekoracyjne kwiaty oraz smaczne owoce. Poznaj gatunki świdośliwy do uprawy w ogrodzie i wymagania rośliny. Świdośliwa: uprawa w ogrodzie.

Wśród wielu gatunków drzew i krzewów owocowych, na szczególną uwagę zasługuje świdośliwa, coraz chętniej uprawiana w ogrodach także jako roślina ozdobna. O jej wyjątkowej atrakcyjności mogą świadczyć bardzo liczne, rozwijające się wczesną wiosną, białe, gwiazdkowate kwiaty, pojawiające się latem smaczne i wartościowe owoce oraz pięknie przebarwiające się jesienią liście.

Gatunki świdośliwy do uprawy w ogrodzie

Rodzaj świdośliwa liczy sobie około 25 gatunków roślin, które w naturze są dużymi krzewami lub niewielkimi drzewami, osiągającymi od 5 do nawet 20 m wysokości.
Spośród wielu gatunków świdośliwy, w uprawie spotyka się głównie nastepujące gatunki:

  • świdośliwa Lamarcka, nazywana też kanadyjską (łac. Amelanchier lamarckii lub Amelanchier canadensis),
  • świdośliwa gładka (Amelanchier laevis),
  • świdośliwa olcholistna (Amelanchier alnifolia).

W zależności od odmiany, świdośliwy mogą dorastać od 1,5 do 3–4 m wysokości i tworzyć wzniesione, kolumnowe, często kilkupniowe korony (np. świdośliwa olcholistna odmiana ‘Obelisk’) lub okazałe, rozłożyste krzewy (np. świdośliwa Lamarcka). Niektóre z nich zachwycają wyjątkowo dużymi kwiatami (np. świdośliwa kanadyjska ‘Grandiflora’), inne smacznymi i dużymi owocami (np. świdośliwa olcholistna ‘Northline’), a wszystkie intensywnie czerwoną barwą jesiennych liści.

Uprawa świdośliwy w ogrodzie

Świdośliwy uprawiane w naszym kraju są roślinami odpornymi na niskie temperatury i nie wymagają zimowego okrycia. Zwykle nie oczekują też szczególnych warunków uprawy, gdyż radzą sobie na większości typowych gleb ogrodowych. Świdośliwy preferują stanowiska słoneczne, ale poradzą sobie również w niewielkim półcieniu. Źle znoszą natomiast niedobory wody, dlatego w okresach suszy powinny być nawadniane. Świdośliwy nie powinny być uprawiane na glebach mokrych, zimnych i zalewowych, skrajnie zasadowych lub kwaśnych, ani suchych i jałowych, gdyż w takich warunkach źle rosną, często chorują i słabo kwitną.
Świdośliwy z reguły nie wymagają ciecia, gdyż ich naturalny pokrój jest bardzo ozdobny, jeśli jednak musimy z jakiegoś powodu usunąć lub przyciąć ich gałęzie, należy zrobić to na przedwiośniu, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji.

>>Przeczytaj też: Aronia – zdrowy krzew owocowy. Uprawa aronii w ogrodzie

Zastosowanie świdośliwy w ogrodzie

Świdośliwa jest rośliną bardzo ozdobną, dlatego może rosnąć w ogrodach jako soliter, ale może być też zestawiana z innymi krzewami ozdobnymi, kwitnącymi wiosną, np. forsycjami, lilakami czy migałkami. To również znakomita roślina do tworzenia luźnych, nieformowanych żywopłotów i szpalerów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
jolinka
|

a moja świdośliwa przepięknie rozkwitła, myśle żeby już kolejną zasadzić. Dlugo też szukałam sprawdznych sadzonek i wreszcie znalazłam szkółke Szotek. Mają bardzo duży wybór, a rośliny są najwyższej jakości, tam tez zamawiałam sadzonki świdośliwy. Mam szczęście, że natrafiłam na ten sklep.