Świdośliwa – modny krzew o smacznych owocach. Jaka jest najlepsza świdośliwa? Jak ją uprawiać?

2024-05-24 15:36

Świdośliwa to roślina coraz częściej sadzona w ogrodach ze względu na swoje dekoracyjne kwiaty oraz smaczne owoce, które mogą być konkurencją dla borówki amerykańskiej. Poznaj gatunki świdośliwy do uprawy w ogrodzie. Podpowiadamy jak uprawiać świdośliwę.

Wśród wielu gatunków drzew i krzewów owocowych, na szczególną uwagę zasługuje świdośliwa, coraz chętniej uprawiana w ogrodach także jako roślina ozdobna. O jej wyjątkowej atrakcyjności mogą świadczyć bardzo liczne, rozwijające się wczesną wiosną, białe, gwiazdkowate kwiaty, pojawiające się latem smaczne i wartościowe owoce oraz pięknie przebarwiające się jesienią liście.

Spis treści

  1. Jaka jest najlepsza świdośliwa? - poznaj gatunki świdośliwy
  2. Odmiany świdośliwy
  3. Świdośliwa w galerii zdjęć
  4. Świdośliwa - uprawa w ogrodzie
  5. Czy można jeść owoce świdośliwy?
  6. Zastosowanie świdośliwy w ogrodzie

Jaka jest najlepsza świdośliwa? - poznaj gatunki świdośliwy

Rodzaj świdośliwa liczy sobie około 25 gatunków roślin, które w naturze są dużymi krzewami lub niewielkimi drzewami, osiągającymi od 5 do nawet 20 m wysokości.

Spośród wielu gatunków świdośliwy, w uprawie spotyka się głównie następujące gatunki:

  • świdośliwa Lamarcka, nazywana też kanadyjską (łac. Amelanchier lamarckii lub Amelanchier canadensis),
  • świdośliwa gładka (Amelanchier laevis),
  • świdośliwa olcholistna (Amelanchier alnifolia).

Odmiany świdośliwy

W zależności od odmiany, świdośliwy mogą dorastać od 1,5 do 3–4 m wysokości i tworzyć wzniesione, kolumnowe, często kilkupniowe korony (np. świdośliwa olcholistna odmiana ‘Obelisk’) lub okazałe, rozłożyste krzewy (np. świdośliwa Lamarcka). Niektóre z nich zachwycają wyjątkowo dużymi kwiatami (np. świdośliwa kanadyjska ‘Grandiflora’), inne smacznymi i dużymi owocami (np. świdośliwa olcholistna ‘Northline’), a wszystkie intensywnie czerwoną barwą jesiennych liści.

Świdośliwa w galerii zdjęć

Świdośliwa - uprawa w ogrodzie

Świdośliwy uprawiane w naszym kraju są roślinami odpornymi na niskie temperatury i nie wymagają zimowego okrycia. Zwykle nie oczekują też szczególnych warunków uprawy, gdyż radzą sobie na większości typowych gleb ogrodowych.

Świdośliwy preferują stanowiska słoneczne, ale poradzą sobie również w niewielkim półcieniu. Źle znoszą natomiast niedobory wody, dlatego w okresach suszy powinny być nawadniane.

Świdośliwy nie powinny być uprawiane na glebach mokrych, zimnych i zalewowych, skrajnie zasadowych lub kwaśnych, ani suchych i jałowych, gdyż w takich warunkach źle rosną, często chorują i słabo kwitną.

Świdośliwy z reguły nie wymagają ciecia, gdyż ich naturalny pokrój jest bardzo ozdobny, jeśli jednak musimy z jakiegoś powodu usunąć lub przyciąć ich gałęzie, należy zrobić to na przedwiośniu, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji.

Czy można jeść owoce świdośliwy?

Świdośliwa stała się w ostatnich latach bardzo popularnym krzewem owocowym. Roślina owocuje obficie na pędach ubiegłorocznych i dwuletnich. Rodzi smaczne owoce, które przypominają owoce borówki amerykańskiej, mają około 15 mm średnicy, są słodkie w smaku. Można je zarówno spożywać na surowo, jaki i robić z nich przetwory (np. konfitury, dżemy czy soki).

Zastosowanie świdośliwy w ogrodzie

Świdośliwa jest rośliną bardzo ozdobną, dlatego może rosnąć w ogrodach jako soliter, ale może być też zestawiana z innymi krzewami ozdobnymi, kwitnącymi wiosną, np. forsycjami, lilakami czy migdałkami. To również znakomita roślina do tworzenia luźnych, nieformowanych żywopłotów i szpalerów.

Poznaj też inne rośliny o jadalnych owocach:

Owoce jagodowe - dlaczego warto je jeść?

Skarby ogrodu - czy poznasz wszystkie owoce z domowego ogrodu i sadu?

Pytanie 1 z 9
Owoc na zdjęciu to...
aronia
Nasi Partnerzy polecają