Storczyk Vanda: orchidea o ozdobnych kwiatach i korzeniach

2016-05-02 10:46 Opracowanie: redakcja serwisu

Storczyk Vanda jest coraz częściej uprawiany w naszych mieszkaniach jako roślina doniczkowa. Storczyk Vanda ma bardzo dekoracyjne kwiaty, ale jej ozdobą są także zwisające korzenie.

Storczyki z rodzaju Vanda rosna dziko w Indiach, Birmie, Tajlandii i Chinach. Są epifitami – rosną przytwierdzone do szorstkiej kory drzew, które mają mało liści – dlatego wystawione na często na pełne słońce, deszcz i wiatr. Korzenie storczyków Vanda chłoną dużą ilość opadów, ale jednocześnie bardzo szybko przesychają.
Storczyk Vanda ma jeden pęd złożony z licznych, ściśle do siebie przylegających skórzastych liści o jasnozielonym kolorze. Starsze liście mogą opadać. Największą ozdobą tego storczyka są kwiaty osadzone na łukowato wygiętym pędzie kwiatostanowym 20–60 cm długości, który wyrasta u podstawy liści. Na jednym pędzie jest od kilku do kilkunastu kwiatów. Kwiaty gatunków i hybryd storczyka Vanda różnią się wielkością (od 1 cm do nawet 12 cm średnicy) oraz kształtem i kolorem: od białego, przez odcienie żółtego, różowego do amarantowego, czerwonego i fioletowego. Płatki i warżki mogą mieć różnokolorowe plamki czy wzory. Kwiaty utrzymują się na roślinie nawet do 8 tygodni.

Dodatkową ozdobą storczyka Vanda są długie, rozgałęzione, zwisające korzenie powietrzne. Pamiętajmy, aby w żadnym wypadku ich nie przycinać, ponieważ to dzięki nim roślina pobiera wodę i składniki pokarmowe. Uszkodzenie dużej liczby korzeni może doprowadzić roślinę do śmierci. Ze względu właśnie na korzenie powietrzne storczyki Vanda najczęściej uprawia się w wiszących koszach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE