Skrzydłokwiat choroby liści. Dlaczego skrzydłokwiat choruje i co wtedy zrobić?

2023-12-18 12:42

Skrzydłokwiat, podobnie jak inne rośliny doniczkowe, może chorować. Objawy chorób często pojawiają się na liściach. Na co chorują skrzydłokwiaty i jak je leczyć?

Skrzydłokwiat
Autor: GettyImages Jakie są przyczyny, że skrzydłokwiat choruje?

Skrzydłokwiaty to jedne z najpiękniejszych roślin pokojowych, dlatego chętnie ozdabiamy nimi swoje mieszkania. Niestety, skrzydłokwiaty prezentują pełnię swojej urody tylko wtedy, gdy są zdrowe i zadbane, bo kiedy zaczynają chorować, tracą walory ozdobne. A ponieważ należą do roślin dość wrażliwych na błędy uprawowe, w niewłaściwych warunkach szybko mogą zacząć sprawić kłopoty. Najczęściej cierpią wtedy na choroby fizjologiczne, jednak zdarza się, że zapadają również na choroby infekcyjne (grzybowe).

Spis treści

  1. Skrzydłokwiat choruje, gdy zostanie przelany bądź przesuszony
  2. Skrzydłokwiat choruje, gdy ma za sucho
  3. Skrzydłokwiat choruje, gdy ma za dużo światła
  4. Skrzydłokwiat choruje, gdy ma za zimno
  5. Choroba grzybowa skrzydłokwiatu - plamistość liści

Skrzydłokwiat choruje, gdy zostanie przelany bądź przesuszony

Jedną z przyczyn, dla których skrzydłokwiaty tracą dobrą formę, jest ich niewłaściwe podlewanie. Rośliny bardzo źle znoszą suszę i już krótkotrwałe przesuszenie może powodować u nich więdniecie liści, ale jeszcze gorzej reagują na zalanie, które szybko może prowadzić u nich do zgnilizny korzeni, a w konsekwencji do obumarcia całej rośliny.

Objawy zalania mogą być mylące, bo podobnie jak przy przesuszeniu, liście rośliny matowieją, więdną i rozkładają się na boki. Wystarczy jednak sprawdzić wilgotność podłoża w doniczce, aby od razu stwierdzić, czy roślina jest zasuszona czy zalana. Zasuszoną trzeba jak najszybciej podlać, przelaną natomiast należy wyjąć z doniczki, oczyścić z obumarłych korzeni i pożółkłych liści, a następnie ponownie posadzić do świeżej, lekko wilgotnej ziemi. Po około tygodniu należy zacząć roślinę systematycznie, ale umiarkowanie podlewać, sprawdzając za każdym razem, czy wierzchnia warstwa ziemi zdążyła już przeschnąć. Dobrze jest też używać do podlewania wody odstanej lub przefiltrowanej, a nawet zwykłej deszczówki, gdyż woda wprost z kranu jest na ogół dla roślin zbyt twarda i może im nie służyć (zawiera sporo minerałów, w tym chlor, wapń i magnez).

Przeczytaj też:

Skrzydłokwiat choruje, gdy ma za sucho

Kolejną przyczyną pogorszenia się wyglądu skrzydłokwiatu jest suche powietrze. Skrzydłokwiaty pochodzą z wilgotnych, tropikalnych lasów, dlatego źle znoszą suchy klimat. W uprawie problem ten jest szczególnie widoczny zimą, bo kiedy w mieszkaniach zaczyna działać ogrzewanie, powietrze szybko wysycha.

Skrzydłokwiaty reagują na taką sytuację żółknięciem i zasuszaniem końcówek liści, dlatego kiedy zauważymy, że liście naszej rośliny mają zbrązowiałe, suche końcówki, starajmy się podnieść wilgotność powietrza w jej otoczeniu, ustawiając doniczkę na podstawce z wilgotnymi kulkami keramzytu lub umieszczając w jej pobliżu nawilżacz powietrza. Unikajmy natomiast nadmiernego, bezpośredniego zraszania liści wodą, bo jeśli liście często będą mokre, łatwo może się na nich rozwinąć choroba grzybowa.

Skrzydłokwiat choruje, gdy ma za dużo światła

Kolejnym problemem w uprawie skrzydłokwiatu może być nieodpowiednie stanowisko. Roślina ta z natury przyzwyczajona jest do rozproszonego światła, dlatego źle znosi bezpośrednie słońce. Jeśli zostanie ustawiony na parapecie południowego okna, jego liście zaczną matowieć, blednąć i żółknąć, a na blaszkach mogą zacząć pojawiać się plamy spowodowane oparzeniami słonecznymi (jedynie pstre odmiany skrzydłokwiatu znoszą większe nasłonecznienie). Dlatego też skrzydłokwiat należy ustawić z dala od południowego okna, wybierając dla niego miejsce jasne, ale z rozproszonym światłem lub parapet okna wschodniego bądź zachodniego.

Skrzydłokwiat choruje, gdy ma za zimno

Przyczyną problemów ze skrzydłokwiatem może być też nieodpowiednia temperatura. Roślina przez cały rok musi mieć zapewnioną pokojową temperaturę, najlepiej wyższą latem (22-25°C) i niższą zimą (18-20°C), jednak nigdy nie powinna być narażona na jej spadki poniżej 15°C ani na zimne przeciągi, bo wtedy liście zaczną więdnąć, matowieć i żółknąć, a roślina staje się podatna na choroby.

Choroba grzybowa skrzydłokwiatu - plamistość liści

Nieodpowiednie warunki uprawy, w tym zbyt mokre podłoże, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura oraz nadmierne zraszanie liści, mogą też doprowadzić do rozwoju chorób infekcyjnych, wśród których najgroźniejsza jest plamistość liści (choroba grzybowa). Jej objawem są widoczne początkowo na liściach, a później także na ogonkach liściowych okrągłe, brunatne plamy z jasną obwódką. Porażone liście żółkną, więdną i obumierają. Łatwo je też wyjąć z doniczki, gdyż ich podstawa jest na ogół zgniła. Jeśli infekcja jest dopiero w początkowym stadium rozwoju, roślinę można jeszcze uratować, wyjmując ją z doniczki, oczyszczając ze wszystkich porażonych i chorych fragmentów, a następnie sadząc do nowego podłoża i stosując jeden z aktualnie polecanych przeciwgrzybowych preparatów ochrony roślin, w pierwszej kolejności wybierając środki ekologiczne (środki ekologiczne (np. Pałeczki Specjane „G” - Nawozowe i Grzybobójcze - Zielony Dom, Target Natural Biosept Active Spray, Compo complete - na choroby i szkodniki). Roślin silnie zainfekowanych ratować jednak nie warto (najlepiej ją wyrzucić), bo do dobrej formy raczej nie wrócą, a mogą stać się źródłem infekcji dla innych roślin, uprawianych w mieszkaniu.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.