Pnącza, powojniki bylinowe i niskie krzewinki jako rośliny okrywowe [WIDEO]

2016-09-27 12:11

Mamy takie miejsca w ogrodzie, gdzie trawnik nie rośnie dobrze. W takich zakątkach warto posadzić rośliny okrywowe, które doskonale pokryją powierzchnię. Jako rośliny okrywowe można wykorzystać pnącza, powojniki bylinowe i niskie krzewinki. Poznaj rośliny nadające się na okrywy. WIDEO

Zielone okrywy z roślin wieloletnich znajdą zastosowanie nie tylko w zieleni publicznej, ale także w każdym ogrodzie. Rośliny okrywowe ograniczają rozwój chwastów, nie wymagają dużo pielęgnacji i doskonale prezentują się w dużych grupach.  Rośliny okrywowe są szczególnie przydatne w miejscach zacienionych i wszędzie tam, gdzie utrzymanie trawnika jest problematyczne. Można do tego celu wykorzystać niskie krzewy, niektóre byliny lub pnącza.

Rośliny okrywowe: byliny i pnącza do miejsc zacienionych

Do zadarniania miejsc zacienionych najlepiej nadają się zimozielone krzewinki: barwinki, trzmieliny Fortune'a i runianka japońska 'Green Carpet'. Na większych powierzchniach sprawdzą się bluszcze (szczególnie dobrze krzewiąca się odmiana bluszczu pospolitego 'Thorndale'), a w cieplejszych regionach kraju także bluszcze kolchidzkie o wyjątkowo dużych liściach. W regionach zimnych i wietrznych okrywy można tworzyć z bardzo mrozoodpornych hortensji. Odmiany 'Mirranda' i TAKE A CHANCE® mają barwne liście, które rozjaśnią ciemne miejsca pod koronami drzew.

Rośliny okrywowe: byliny i pnącza do miejsc nasłonecznionych

W miejscach silnie nasłonecznionych możemy tworzyć barwne dywany z kwiatów powojników z grupy Integrifolia lub Heracleifolia. Na większych powierzchniach sprawdzą się odmiany powojników o dłuższych, płożących się po ziemi pędach, jak 'Sizaia Ptitsa', 'Juuli', 'Arabella', INSPIRATION 'Zoin', 'Heather Herschell' czy 'Pamiat Serdsta'. Do zadarniania świetnie sprawdzi się również niezwykle oryginalny powojnik 'Cassandra'. Jest to duża bylina o szafirowych, pachnących kwiatach i sztywnych pędach dorastających do 1 m wysokości. Uporządkowane okrywy stworzą odmiany powojników o krótszych pędach, jak biały 'Hakuree', różowa 'Hanajima' czy osiągający ledwie 30 cm wysokości 'Little Artist' lub oryginalny, karłowy powojnik barszczolistny 'Pink Dwarf' z grupy Heracleifolia.W trudnych warunkach, przy ograniczonej pielęgnacji jako okrywa sprawdzi się winobluszcz pięciolistkowy, winnik tojadowaty i silnie rosnący powojnik 'Praecox'.

>>>Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy przedstawia najlepsze pnącza, powojniki i krzewinki, które sprawdzą się jako rośliny okrywowe!

hedra-helix-thorndale
Autor: dr Szczepan Marczyński Bluszcz pospolity (łac. Hedra helix) 'Thorndale'
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE