Winobluszcz pięciolistkowy najpiękniej wygląda jesienią! Jak uprawiać to ozdobne pnącze w ogrodzie?

2024-09-04 13:02

Winobluszcz pięciolistkowy to mało wymagające i odporne na mróz pnącze, doskonałe do tworzenia zielonych, roślinnych parawanów, dekoracyjne również jesienią. Chcesz dowiedzieć się więcej o winobluszczu pięciolistkowym i jego uprawie? Gdzie sadzić i jak uprawiać winobluszcz pięciolistkowy?

Spis treści

  1. Jak wygląda winobluszcz pięciolistkowy?
  2. Gdzie sadzić winobluszcz pięciolistkowy?
  3. Czy winobluszcz pięciolistkowy jest trujący?
  4. Jakie wymagania ma winobluszcz pięciolistkowy?
  5. Kiedy i jak sadzić winobluszcz pięciolistkowy?
  6. Jak sadzić winobluszcz pięciolistkowy w pojemniku na balkonie?
  7. Jak dbać o winobluszcz pięciolistkowy?
  8. Czy winobluszcz pięciolistkowy należy przycinać?

Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) to mało wymagające pnącze, które dobrze rośnie i w słońcu, i w cieniu, a do tego potrafi się wspinać po dowolnej podporze. Jego ciemnozielone liście jesienią przebarwiają się na ogniste kolory, tworząc wyjątkowy efekt! Co warto wiedzieć o winobluszczu pięciolistkowym, zanim zdecydujemy się posadzić go w ogrodzie albo na balkonie?

Jak wygląda winobluszcz pięciolistkowy?

Winobluszcz pięciolistkowy to długowieczne, szybko i silnie rozrastające się pnącze (jego pędy przyrastają 1-2 m rocznie), z czasem drewniejące. Dorasta maksymalnie do 10-20 m wysokości. Główna ozdobą rośliny są liście: dłoniaste, około 10 cm długości, składające się z 3-5 listków o piłkowanych brzegach. Mają ciemnozielony kolor, a jesienią pięknie przebarwiają się na czerwono. Na zimę liście opadają. Z pędów winobluszczu pięciolistkowego wyrastają rozgałęzione wąsy czepne zakończone przylgami (to właśnie dzięki nim pnącze wspina się po korze czy murze).

Pojawiające się w czerwcu kwiaty winobluszczu pięciolistkowego są drobne. Powstają z nich owoce - niewielkie granatowofioletowe jagody, osadzone na dekoracyjnych, czerwonych szypułkach (dobrze widocznych, gdy liście już opadną). Owoce pozostają na pędach aż do grudnia, chyba że wcześniej zostaną zjedzone przez ptaki.

Przeczytaj też:

Winobluszcz pięciolistkowy
Autor: www.thinkstockphotos.com Ozdobne owoce winobluszczu pięciolistkowego

Gdzie sadzić winobluszcz pięciolistkowy?

Winobluszcz pięciolistkowy doskonale nadaje się do sadzenia przy ogrodzeniach, pergolach, trejażach, altanach, wiatach czy ścianach budynków (tu najlepiej sprawdzi się odmiana 'Murorum'). Można nim świetne zasłonić mało efektowne miejsca w ogrodzie (np. wiatę śmietnikową czy stary płot). Nadaje się też do sadzenia przy dużych drzewach (wspaniale się wspina po pniach). Bez podpór winobluszcz pięciolistkowy płoży się po powierzchni ziemi, sprawdzając się jako roślina okrywowa.

Winobluszcz pięciolistkowy można też uprawiać w pojemnikach na balkonach bądź tarasach, ale w tym przypadku musimy wziąć pod uwagę jego silny wzrost (konieczne jest przycinanie).

warto wiedzieć

Czy winobluszcz pięciolistkowy jest trujący?

Owoce winobluszczu pięciolistkowego są szkodliwe dla zdrowia ludzi lub nawet trujące. Mimo, iż czasem nazywane są "dzikim winem", to niestety nie nadają się do jedzenia. Pożytek z nich mają jedynie ptaki, które bardzo je lubią.

Jakie wymagania ma winobluszcz pięciolistkowy?

Winobluszcz pięciolistkowy nie ma specjalnych wymagań dotyczących podłoża, poradzi sobie nawet na ubogiej glebie, choć najlepiej rośnie na glebach dość przepuszczalnych i średnio żyznych. Doskonale znosi suszę. Będzie dobrze rósł zarówno na stanowiskach nasłonecznionych (tutaj liście ładniej przebarwiają się jesienią), jak i lekko zacienionych. Dobrze znosi także mróz - jest rośliną całkowicie mrozoodporną.

Kiedy i jak sadzić winobluszcz pięciolistkowy?

Winobluszcz pięciolistkowy najlepiej sadzić wczesną wiosną lub późną jesienią. Przed sadzeniem winobluszczu do gruntu, należy wykopać dołek, który wypełniamy ziemią z dodatkiem dobrze rozłożonego kompostu.

Choć pnącze nie potrzebuje podpory, to na początku warto wspomóc je umieszczając między rośliną a ścianą plastikową siatkę o dużych oczkach. Pierwsze pędy zaczepiamy ręcznie, kolejne będą piąć się samodzielnie. Młode rośliny sadzimy ok. 30 cm od muru, a jeśli rolę podpory mają stanowić drzewa - około 1 metra od ich podstawy.

Winobluszcz pięciolistkowy
Autor: Magdalena Michalak Winobluszcz pięciolistkowy z powodzeniem można posadzić przy ogrodzeniu - stworzy po jakimś czasie świetną zieloną zasłonę

Jak sadzić winobluszcz pięciolistkowy w pojemniku na balkonie?

Winobluszcz pięciolistkowy można uprawiać także w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach. Decydując się na taką uprawę, posadźmy pnącze w dużym, solidnym pojemniku, np. drewnianym, który od wewnątrz wyłożony będzie styropianem - to będzie warstwa ocieplająca na okres zimowy. Na dno pojemnika koniecznie należy wsypać warstwę drenażu (może to być keramzyt). Jako podłoże najlepsza jest ziemia ogrodowa wymieszana z torfem i kompostem. Pojemnik z posadzonym winobluszczem ustawiamy przy ścianie - będzie się po niej wspinał zdobiąc ją i chroniąc przy okazji przed nagrzewaniem się w czasie upalnej pogody.

Jak dbać o winobluszcz pięciolistkowy?

Winobluszcz pięciolistkowy tworzy głęboki system korzeniowy, dlatego nie potrzebuje częstego podlewania - jeśli oczywiście rośnie w gruncie. Nawadniać trzeba jedynie podczas upałów i przedłużającej się suszy, zawsze wtedy dużymi porcjami wody.Egzemplarze uprawiane w pojemnikach potrzebują regularnego nawadniania, ze względu na ograniczoną ilość podłoża, w którym rozrastają się ich korze nie. Podlewamy tak, by podłoże w pojemniku nie wysychało.Winobluszcz pięciolistkowy rosnący w gruncie nie potrzebuje nawożenia. Natomiast w uprawie pojemnikowej konieczne jest zasilanie nawozami wieloskładnikowymi (najlepiej płynnymi) od kwietnia do sierpnia.

Czy winobluszcz pięciolistkowy należy przycinać?

Winobluszcz pięciolistkowy przycinamy przede wszystkim po to, by ograniczyć jego wzrost. Cięcie wykonujemy wiosną (silniejsze cięcie) i latem (słabsze cięcie). Wszystkie uschnięte pędy wycinamy tuż przy ziemi.

Przeczytaj też:

Czy potrafisz rozpoznać te ogrodowe pnącza?

Pytanie 1 z 11
To pnącze tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór, a jego liście są skórzaste i zimozielone.
Bluszcz pospolity
#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.