Pielęgnacja i ochrona roślin w ekologicznym warzywniku

2011-01-07 1:00 Joanna Kapusta

W ekologicznym ogródku warzywnym ochrona roślin polega przede wszystkim na zapobieganiu chorobom i opanowaniu przez szkodniki. Jak pielęgnować rośliny w ekologicznym ogródku warzywnym.

Pielęgnacja roślin w ekologicznym warzywniku

Po wysianiu i posadzeniu roślin pielęgnacja ekologicznego warzywnika polega przede wszystkim na jego podlewaniu i ręcznym odchwaszczaniu. Opielone zagony można ściółkować na przykład skoszoną trawą. Hamuje to wzrost chwastów, a także ogranicza parowanie wody z gleby i tym samym zmniejsza częstotliwość nawadniania. Podlewanie warto ograniczać do minimum, skłaniając rośliny do wykształcenia głębiej sięgających korzeni. Dzięki temu są one bardziej odporne na suszę. Rośliny podlewamy rzadziej, ale za to intensywnie, uważając, by jak najmniej zraszać ich liście.
Nawożenie w dobrze przygotowanym warzywniku ogranicza się do stosowania kompostu jesienią lub wiosną. Jedynie bardziej wymagające gatunki można w czasie wzrostu dodatkowo podsypać kompostem (rozłożyć 1-2-centymetrową warstwą wokół roślin) lub zasilić rozcieńczoną gnojówką z pokrzywy.

Ochrona roślin w ekologicznym warzywniku...

...polega przede wszystkim na zapobieganiu chorobom i szkodnikom. Wiąże się to z wyborem odpornych odmian oraz stworzeniem optymalnych warunków do rozwoju roślin. Sadzonki, nasiona i ziemia powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł, żeby nie stały się przyczyną infekcji. Warto też zadbać o to, by w ogrodzie zamieszkały ptaki i pożyteczne owady. Aby to osiągnąć, należy unikać stosowania chemii, stwarzać na działce miejsce, gdzie może się rozwijać dzika roślinność, a ptakom zapewniać w lecie źródło wody.
Prewencji służy również współrzędna uprawa, płodozmian i odpowiednio dobrane sąsiedztwo roślin.

  • Uprawa współrzędna. Jest to równoczesna uprawa kilku gatunków roślin na tej samej grządce. Masowemu występowaniu chorób i szkodników sprzyjają uprawy monokulturowe.
  • Płodozmian. Polega na zmianie miejsca uprawy roślin z tej samej rodziny; mogą one rosnąć na tym samym zagonie co trzy-pięć lat. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników, które związane są z konkretną grupą roślin.
  • Sąsiedztwo roślin. Niektóre z nich wzajemnie dobrze na siebie działają, na przykład cebula i marchew – cebula odstrasza szkodnika marchwi połyśnicę marchwiankę; fasola, nagietki i kapusta – fasola i nagietki odstraszają bielinka kapustnika.

W przypadku wystąpienia chorób i szkodników stosujemy przede wszystkim metody mechaniczne:

  • usuwanie porażonych części lub całych roślin;
  • ręczne zbieranie szkodników;
  • odstraszanie szkodników – przez odpowiednie sąsiedztwo roślin, na przykład mszyce odstrasza mięta, czosnek, wrotycz i kolendra;
  • zakładanie przeszkód i pułapek.

Ślimaków można się pozbyć, rozkładając namoczone kawałki desek na uprzednio zwilżonej glebie (będą się tam gromadziły, więc łatwo można je usunąć). Połyśnicy marchwiance można zapobiec, nakrywając zagony włókniną, śmietce kapuściance – zakładając na rośliny kołnierze z kartonu lub plastiku. Jako uzupełnienie metod mechanicznych trzeba stosować opryski naturalnymi preparatami – możemy je kupić (Bioczos, Grevit 200 SL) lub sporządzić w domu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE