Pachypodium Lamera (palma Madagaskaru) - uprawa w doniczce, pielęgnacja, rozmnażanie, choroby
Pachypodium Lamera, zwane palmą Madagaskaru, to roślina o egzotycznym wyglądzie przypominającym palmę. W naturze dorasta do 10 m wysokości. U nas jest uprawiana jako roślina doniczkowa. Poznaj warunki uprawy i pielęgnacji pachypodium.
Rośliny egzotyczne w ostatnich latach stały się bardzo modne, dlatego coraz chętniej uprawiamy je w naszych mieszkaniach. Jedną z popularniejszych jest pachypodium, wyróżniające się na tle innych roślin egzotycznych niezwykle oryginalną urodą i ciekawym pokrojem. Rodzaj do którego należy liczy sobie kilkanaście gatunków sukulentowych drzew i krzewów, pochodzących głównie z Madagaskaru. Ich cechą charakterystyczną jest mocno zgrubiały, wyglądający jak słoniowa noga i pokryty cierniami pień, służący za magazyn wody oraz wieńczący go pióropusz wąskich, lancetowatych, zielonych liści.
Owoce egzotyczne z domowej uprawy w doniczce >>>
Pachypodium Lamera
Większość gatunków Pachypodium to rośliny dziko żyjące, spotykane głównie w swoim naturalnym środowisku, jednak kilka z nich bywa też uprawiana jako rośliny doniczkowe. Należy do nich przede wszystkim pachypodium Lamera (łac. Pachypodium lamerei), mające postać wysokiego, przypominającego pokrojem palmę, sukulentowego drzewa o zgrubiałym, pokrytym kolcami pniu i wieńczącym go pióropuszu długich, wąskich, lancetowatych liści. W naturze roślina osiąga znaczne rozmiary, gdyż dorasta do około 10 m wysokości, w uprawie doniczkowej jest jednak dużo niższa i rzadko przekracza 1,5-2 m wysokości.
Pachypodium Lamera uprawiane w pojemniku ma podobny pokrój, jak rośliny żyjące w naturalnym środowisku: tworzy gruby, masywny, pokryty cierniami pień, zwieńczony na szczycie koroną wąskich, długich, ciemnozielonych, lancetowatych liści. Stasze egzemplarze mogą też zakwitać, wydając na szczycie pędu nieduże, białe, lekko pachnące kwiaty.
W mieszkaniu pachypodium Lamera najlepiej prezentuje się jako soliter posadzony w ciekawej, ceramicznej donicy i ustawiony na komodzie, parapecie okna (młode egzemplarze) lub na podłodze, w pobliżu miejsca wypoczynku. Ze względu na liczne, ostre ciernie pokrywające pień, nie powinno być jedynak uprawiane w pomieszczeniach, w których bawią się dzieci lub mieszkają zwierzęta domowe.
Przeczytaj tez: 10 sposobów ciekawej ekspozycji kwiatów doniczkowych w domu >>>
Autor: GettyImages
Pachypodium Lamera zwane jest palmą Madagaskaru
Pachypodium Lamera - uprawa i pielęgnacja
Palma Madagaskaru zyskała popularność nie tylko ze względu na oryginalny, egzotyczny wygląd, ale także z powodu swoich umiarkowanych wymagań uprawowych. W przeciwieństwie do wielu typowych kaktusów, nie potrzebuje przejścia zimowego okresu spoczynku w niskich temperaturach i choć będzie lepiej rosło, kiedy zimą zapewnimy mu nico chłodniejsze stanowisko (15-18°C), przez cały rok może też pozostawać w mieszkaniu w temperaturze pokojowej (czasami zimą roślina może też zrzucać liście, które później odrastają). Musi mieć jednak zawsze zapewnione jak najbardziej widne stanowisko, gdyż z natury kocha słońce i w miejscu niedoświetlonym szybko zaczyna się wyciągać, tracić ładny pokrój, a nawet gubić liście.
Ze względu na zgrubiały pień, służący za magazyn wody, pachypodium dobrze znosi suszę, dlatego powinno być podlewane systematycznie, lecz umiarkowanie, a zimą nawet skąpo. Ziemia w jego doniczce powinna być lekko wilgotna, ale nigdy mokra, gdyż na zalanie roślina reaguje gniciem korzeni i zrzuceniem liści. Aby uniknąć kumulowania się w pobliżu korzeni nadmiaru wody, do uprawy rośliny najlepiej wykorzystać podłoże dla kaktusów, które jest lekkie i przepuszczalne.
Podlewanie roślin doniczkowych zimą >>>
Odmładzanie i rozmnażanie pachypodium
W sprzyjających warunkach pachypodium rośnie dość szybko i z czasem jego rozmiary mogą zacząć sprawiać problemy. Dlatego kiedy roślina osiągnie zbyt dużą wysokość, powinniśmy ją przeciąć, skracając pęd główny na wysokości około 20 cm nad ziemią. Po pewnym czasie z przyciętego pędu wyrosną boczne pędy, a roślina zyska nowy, jeszcze ciekawszy wygląd. Pozostałą po cięciu część pędu możemy wykorzystać do rozmnażania rośliny, przygotowując z niego około 20-centymetrowej długości sadzonki, które po umieszczeniu w wilgotnym, przepuszczalnym, piaszczystym podłożu powinny szybko się ukorzenić. Roślinę można też rozmnażać za pomocą odnóżek wyrastających u podstawy pnia, które delikatnie oddziela się od rośliny matecznej i ukorzenia w wilgotnym, piaszczystym podłożu.
Wszystkie prace pielęgnacyjne przy pachypodium należy jednak wykonywać w rękawiczkach, gdyż roślina zawiera w tkankach toksyczny sok, mogący podrażniać skórę.