Nawłoć w ogrodzie. Nawłoć kanadyjska pięknie kwitnie, ale to groźny chwast! Co zrobić, gdy chcesz się pozbyć nawłoci?

2022-08-09 15:22
Nawłoć kanadyjska
Autor: GettyImages Nawłoć kanadyjska

Nawłoć kanadyjska kwitnie efektownie, ale jest niebezpieczna. To roślina inwazyjna, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia i nie jest łatwo się jej pozbyć. Jak sobie poradzić z nawłocią kanadyjską, gdy nie chcemy jej mieć w ogrodzie czy na działce?

Podróżując po Polsce w sierpniu czy wrześniu nietrudno zauważyć duże tereny pokryte kwitnącą na żółto nawłocią kanadyjską (Solidago canadensis). To roślina pochodząca z Ameryki Północnej, którą do Europy sprowadzono w XVIII wieku jako gatunek ozdobny łatwy w uprawie, o ciekawych walorach ozdobnych (pokrój, rozmiary i atrakcyjne kwiatostany) i dość szybko rozszerzyła swój zasięg. W naszym kraju po raz pierwszy udokumentowane stanowiska nawłoci kanadyjskiej (spoza uprawy) pochodzą z 1872 roku z okolic Lublina i Krakowa. Współcześnie nawłoć kanadyjska występuje jako gatunek zdziczały na terenie Europy. W Polsce jest gatunkiem zadomowionym, który łatwo się rozprzestrzenia.

Spis treści

  1. Jak rozpoznać nawłoć kanadyjską?
  2. Uciążliwe chwasty w ogrodzie. Dlaczego nawłoć kanadyjska tak łatwo się rozprzestrzenia?
  3. Chwasty w ogrodzie. Dlaczego nawłoć kanadyjska jest niebezpieczna?
  4. Nawłoć kanadyjska zwalczanie
  5. Nawłoć pospolita a nawłoć kanadyjska - różnice

Jak rozpoznać nawłoć kanadyjską?

Nawłoć kanadyjska ma wzniesioną, sztywną, nierozgałęzioną, dorastającą do około 1,5 m wysokości łodygę pokrytą niewielkimi włoskami. Liście są zielone, lancetowate, na obu końcach zaostrzone, od spodu omszone. Na pędzie jest od 40 do nawet 110 liści, które maleją ku górze. Na szczytach pędów znajdują się wiechowate kwiatostany złożone z drobnych koszyczków kwiatów, które intensywnie żółtym kolorem, dużą ilością nektaru i pyłku oraz intensywnym, słodkim zapachem wabią owady zapylające.

Zobacz w galerii jak wygląda nawłoć kanadyjska

Uciążliwe chwasty w ogrodzie. Dlaczego nawłoć kanadyjska tak łatwo się rozprzestrzenia?

Nawłoć kanadyjska bardzo łatwo rozprzestrzenia się za pomocą ogromnej liczby nasion nasion (na jednej łodydze może powstać ponad 10 tys. szt.), które wraz z wiatrem rozsiewane są na znaczne odległości (lekkie nasiona opatrzone aparatem lotnym są łatwo przenoszone przez wiatr). Na zajętych terenach roślina rozrasta się szeroko za pomocą podziemnych kłączy.

Samosiejki - rośliny, które łatwo się wysiewają bez naszego udziału. Zalety i wady samosiejek >>>

Chwasty w ogrodzie. Dlaczego nawłoć kanadyjska jest niebezpieczna?

Nawłoć kanadyjska silnie konkuruje z naszymi rodzimymi gatunkami większą dynamiką wzrostu oraz zdolnością do lepszego wykorzystania istniejących zasobów siedliskowych. Rozrastając się tworzy gęste i zwarte łany znacząco ograniczając (wręcz hamując) kiełkowanie nasion, a potem wzrost innych gatunków roślin. Wykazuje właściwości allelopatyczne - wydziela związki chemiczne hamujące wzrost innych roślin. Skutkiem jest spadek różnorodności biologicznej wśród roślin na danym terenie oraz zmniejszanie powierzchni łąk i pastwisk. Może również negatywnie wpływać na rośliny uprawne. Dodatkowo nawłoć kanadyjska jako pożytek dla owadów zapylających konkuruje z innymi roślinami odciągając od nich zapylacze.

Nawłoć kanadyjska może także negatywnie oddziaływać na zdrowie ludzi i zwierząt wywołując alergie, katar sienny - pyłek może być uciążliwy w przypadku osób wrażliwych, szczególnie podczas wietrznej i suchej pogody.

Czy rośliny ogrodowe mogą wywoływać alergię i uczulenie? >>>

Nawłoć kanadyjska zwalczanie

Pozbycie się nawłoci z danego terenu nie jest łatwe i szybkie. Dbając o ekologię, spróbujmy pozbyć się nawłoci niechemicznymi sposobami. Najlepsze są wszelkie zabiegi uprawowe działające w głąb gleby, np. orka czy uprawa ziemi glebogryzarką. Powodują one niszczenie kłączy, dzięki którym rośliny się rozrastają. Innym sposobem jest regularne koszenie pędów nawłoci (nawet kilka razy w roku) przed okresem ich kwitnienia. Zwiększenie częstotliwości koszenia do 2-3 razy w roku sprawi, że po kilku latach nawłoć powinna zniknąć z danego terenu.

Na niewielkim obszarze nawłoć można wyrywać ręcznie - nie jest to trudne, bowiem roślina ma dość słaby system korzeniowy i daje się łatwo wyciągnąć z ziemi.

Nawłoć pospolita a nawłoć kanadyjska - różnice

W naszym kraju spotkać też można nawłoć pospolitą (Solidago virgaurea), która od nawłoci kanadyjskiej jest mniejsza i bardziej niepozorna. Kwiatostan nawłoci pospolitej jest wydłużony, wyprostowany, o walcowatym kształcie. Natomiast kwiatostan nawłoci kanadyjskiej to szerokopiramidalna wiecha z osią centralną i odgiętymi odgałęzieniami bocznymi.

Nawłoć pospolita
Autor: GettyImages Nawłoć pospolita
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE