Kalendarz pylenia roślin - poradnik dla alergików. Sprawdź jakie rośliny pylą w kolejnych miesiącach

2018-01-22 13:18

Czas spędzany w ogrodzie skutecznie może zakłócić pylenie roślin, powodujące alergie. Specjalny poradnik dla alergików: kalendarz pylenia roślin. Dlatego warto sprawdzić, które rośliny pylą w poszczególnych miesiącach roku.

W naszym otoczeniu znajduje się wiele związków i substancji powodujących alergie: w zamkniętych pomieszczeniach są to na przykład kurz, pyły, opary z farb i innych preparatów, natomiast na zewnątrz - pyłki roślin. W ogrodach alergików lepiej więc zrezygnować z uprawy roślin silnie pylących.

Pylenie roślin a pogoda

Dokładny kalendarz pylenia roślin zależy od warunków pogodowych panujących w danym roku. Z przypadku nieprzewidywalnej pogody (prognozy długotrwałe często "się mylą") nasilenie zapylenia może przesunąć się o 1-2 dekady. Mimo to alergicy powinny śledzić kalendarz pylenia. Nieustanny katar, łzawienie oczu, duszności czy alergie skórne to uciążliwe dolegliwości. Kalendarz dla alergików ustala się dla czterech rejonów Polski.

Kalendarz pylenia roślin dla rejonu I - „bieguny zimna”

Rejon pierwszy obejmuje najzimniejsze obszary Polski i miejsca, gdzie śnieg utrzymuje się najdłużej. Obejmuje Suwalszczyznę, Podhale, Ziemią Sanocką i krańce Dolnego Śląska.

  • Pylenie roślin rozpoczyna się tam od ostatniej dekady lutego (średnio intensywnie pyli leszczyna, odnotowuje się także lekkie pylenie olchy).
  • W marcu sytuacja wygląda podobnie z tym, że olcha pyli już w stopniu średnio intensywnym i intensywnym. W kwietniu najmocniej pyli brzoza i topola, a ponadto alergie mogą powodować grzyby z rodzaju Cladosporium.
  • Maj jest względnie przyjaznym miesiącem dla alergików. Brzoza kończy pylenie, pewne problemy mogą jedynie powodować dęby, na obumarłych lub żywych roślinach wciąż intensywnie rozwijają się powyżej wymienione grzyby.
  • W czerwcu i lipcu odnotowuje się wysokie stężenie pyłków traw, pokrzywy, grzybów Cladosporium oraz Alternaria.
  • W sierpniu najbardziej szkodliwe są obie powyższe grupy grzybów (pylenie trwa do września-października), a ponadto bylica (ale w mniejszym stopniu – stężenie średnie).
  • Jesień i zima to czas „odpoczynku” dla alergików uczulonych na pyłki roślin.

>>Przeczytaj też jak urządzić ogród przyjazny alergikom

Kalendarz pylenia dla pozostałych rejonów

Drugi rejon obejmuje część Pomorza Zachodniego, Pomorze Gdańskie, Mazury, Mazowsze, Małopolskę, Lubelszczyznę, Podlasie i Ziemię Sandomierską. Pylenie nie różni się znacząco w porównaniu z pierwszym rejonem. Wegetacja roślin, a wraz z nia pylenie, rozpoczyna się średnio dekadę wcześniej. Podobne proporcje dotyczą pozostałej części Polski: rejon 3 obejmuje Wielkopolskę, Kujawy, Ziemię Łęczyńską i Ziemię Sieradzką, rejon 4 głównie Dolny Śląsk. W tym ostatnim rośliny rozpoczynają sezon nawet 2-3 tygodnie w porównaniu z rejonem pierwszym.

pylenie roślin
Autor: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Alergia na pyłki roślin
Autor: www.thinkstockphotos.com