Najpopularniejsze byliny ogrodowe o dużych, dekoracyjnych liściach

2016-06-20 16:22 Katarzyna Józefowicz

Byliny o dużych, dekoracyjnych liściach posadzone na rabatach stanowia doskonałe tło dla sezonowych roślin kwitnących. Duże liście bylin mogą też z powodzeniem zasłaniać niezbyt atrakcyjne fragmenty ogrodu. Poznaj najpopularniejsze byliny ogrodowe o dużych, dekoracyjnych liściach. Byliny o ozdobnych liściach do ogrodu.

Byliny o dużych liściach to idealne rośliny do każdego ogrodu. Dzięki nim możemy utworzyć bazę kompozycji rabatowych i uzyskać doskonałe tło dla sezonowych roślin kwitnących. Ich duże liście pomogą nam też osłonić mało atrakcyjne fragmenty ogrodu lub wypełnić puste miejsca powstałe na przykład po przekwitnięciu roślin cebulowych.

Byliny o dużych, dekoracyjnych liściach: funkia (Hosta)

Wśród bylin, mogących pochwalić się dużymi i dekoracyjnymi liśćmi jedno z pierwszych miejsc zajmuje funkia (łac. Hosta). Niektóre z jej odmian posiadają imponujące rozmiary, a ich liście mogą osiągać 30-40 (50) cm. długości i podobną szerokość (m.in. 'Frances Williams', 'Black Hills', 'Blue Angel', 'Blue Umbrellas', 'Sum and Substance', 'Big Daddy', 'Atlantis', 'Abiqua Moonbeam', 'American Halo', 'Big Mama', 'Bressingham Blue', 'Blue Mammoth', 'Colossal'). Funkie z reguły preferują stanowiska ocienione, ale są także odmiany, znoszące większe nasłonecznienie (np. 'Royal Standard', 'Sum and Substance').

>>Przeczytaj też: Funkie czyli hosty: rośliny o ozdobnych liściach

Byliny o dużych, dekoracyjnych liściach: bergenia

Kolejną byliną o dużych liściach jest bergenia sercowata (łac. Bergenia cordifolia). Roślina nie ma szczególnych wymagań w stosunku do gleby i może rosnąć na różnych stanowiskach, a jej dodatkową ozdobą są piękne kwiaty, pojawiające się na pędach wczesną wiosną.

>>Przeczytaj też: Bergenia – kwitnąca bylina. Gdzie sadzić, jak pielęgnować i rozmnażać bergenię

Byliny o dużych, dekoracyjnych liściach: lepiężnik

Dużymi liśćmi może pochwalić się także lepiężnik japoński (łac. Petasites japonicus). Roślina nie jest wprawdzie jeszcze zbyt popularna, ale z pewnością zasługuje na większą uwagę, gdyż mocno się rozrasta i doskonale nadaje się do wypełniania pustych przestrzeni. Lepiężnik dobrze znosi niskie temperatury i może być sadzony w miejscach cienistych.

Byliny o dużych, dekoracyjnych liściach: języczka

Piękne i duże liście posiada także języczka pomarańczowa (łac. Ligularia dentata), której odmiany zachwycają uroczymi kwiatami lub liśćmi w purpurowo-brązowym kolorze. Języczka to jednak roślina dość wymagająca, która będzie dobrze rosła tylko na stanowisku półcienistym i na wilgotnej, żyznej glebie.

Byliny o dużych, dekoracyjnych liściach: gunera

Absolutną rekordzistką wśród bylin o dużych liściach jest z pewnością gunnera olbrzymia (łac. Gunnera manicata), której liście mogą osiągać średnicę nawet ponad 2 m i nadają się do dekoracji tylko dużych ogrodów. Gunnera to jednak roślina bardzo wymagająca i delikatna. Źle znosi niskie temperatury, dlatego wymaga solidnej, zimowej osłony. Okrycie powinno być jednak co jakiś czas rozchylane (w dni cieplejsze), aby roślina się pod nim nie zaparzyła.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze byliny cieniolubne. Jakie byliny nadają się do cienia

Inne byliny o dużych, dekoracyjnych liściach

Okazałymi liśćmi mogą się także pochwalić gatunki mniej popularne, jak np.:

  • rodgersja (np. rodgersja stopowcolistna, rodgersja kasztanowcolistna),
  • tarczownica tarczowata,
  • rabarbar dłoniasty (syn. rabarbar tangucki),
  • niektóre odmiany bodziszków i bruner.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE