Najpopularniejsze byliny ogrodowe o dużych, dekoracyjnych liściach

2020-06-18 9:33

Byliny o dużych, dekoracyjnych liściach posadzone na rabatach stanowia doskonałe tło dla sezonowych roślin kwitnących. Duże liście bylin mogą też z powodzeniem zasłaniać niezbyt atrakcyjne fragmenty ogrodu. Poznaj najpopularniejsze byliny ogrodowe o dużych, dekoracyjnych liściach. Byliny o ozdobnych liściach do ogrodu.

Gunnera
Autor: GettyImages Jedną z bylin o bardzo dużych liściach jest gunnera olbrzymia

Byliny o dużych liściach to idealne rośliny do każdego ogrodu. Dzięki nim możemy utworzyć bazę kompozycji rabatowych i uzyskać doskonałe tło dla sezonowych roślin kwitnących. Ich duże liście pomogą nam też osłonić mało atrakcyjne fragmenty ogrodu lub wypełnić puste miejsca powstałe na przykład po przekwitnięciu roślin cebulowych.

Byliny o dużych, dekoracyjnych liściach: funkia (Hosta)

Wśród bylin, mogących pochwalić się dużymi i dekoracyjnymi liśćmi jedno z pierwszych miejsc zajmują funkie (łac. Hosta). Niektóre z jej odmian imponują rozmiarami, a ich liście mogą osiągać 30-40 (50) cm. długości i podobną szerokość - są to m.in. 'Frances Williams', 'Black Hills', 'Blue Angel', 'Blue Umbrellas', 'Sum and Substance', 'Big Daddy', 'Atlantis', 'Abiqua Moonbeam', 'American Halo', 'Big Mama', 'Bressingham Blue', 'Blue Mammoth', 'Colossal'. Funkie z reguły preferują stanowiska ocienione, ale są także odmiany, znoszące większe nasłonecznienie (np. 'Royal Standard', 'Sum and Substance').

Funkie czyli hosty: rośliny o ozdobnych liściach >>>

Byliny o dużych, dekoracyjnych liściach: bergenia

Kolejną byliną o dużych liściach jest bergenia sercowata (łac. Bergenia cordifolia). Roślina nie ma szczególnych wymagań w stosunku do gleby i może rosnąć na różnych stanowiskach, a jej dodatkową ozdobą są piękne kwiaty, pojawiające się na pędach wczesną wiosną.

Bergenia – kwitnąca bylina. Gdzie sadzić, jak pielęgnować i rozmnażać bergenię >>>

Byliny o dużych, dekoracyjnych liściach: lepiężnik

Dużymi liśćmi może pochwalić się także lepiężnik japoński (łac. Petasites japonicus). Roślina nie jest wprawdzie jeszcze zbyt popularna, ale z pewnością zasługuje na większą uwagę, gdyż mocno się rozrasta i doskonale nadaje się do wypełniania pustych przestrzeni. Lepiężnik dobrze znosi niskie temperatury i może być sadzony w miejscach cienistych.

Byliny o dużych, dekoracyjnych liściach: języczka

Piękne i duże liście posiada także języczka pomarańczowa (łac. Ligularia dentata), której odmiany zachwycają uroczymi kwiatami lub liśćmi w purpurowo-brązowym kolorze. Języczka to jednak roślina dość wymagająca, która będzie dobrze rosła tylko na stanowisku półcienistym i na wilgotnej, żyznej glebie.

Języczka pomarańczowa, Przewalskiego i inne gatunki - uprawa, pielęgnacja i zastosowanie języczek w ogrodzie >>>

Byliny o dużych, dekoracyjnych liściach: gunera

Absolutną rekordzistką wśród bylin o dużych liściach jest z pewnością gunnera olbrzymia (łac. Gunnera manicata), której liście mogą osiągać średnicę nawet ponad 2 m i nadają się do dekoracji tylko dużych ogrodów. Gunnera to jednak roślina bardzo wymagająca i delikatna. Źle znosi niskie temperatury, dlatego wymaga solidnej, zimowej osłony. Okrycie powinno być jednak co jakiś czas rozchylane (w dni cieplejsze), aby roślina się pod nim nie zaparzyła.

Najpopularniejsze byliny cieniolubne. Jakie byliny nadają się do cienia >>>

Inne byliny o dużych, dekoracyjnych liściach

Okazałymi liśćmi mogą się także pochwalić gatunki mniej popularne, jak np.:

  • rodgersja (np. rodgersja stopowcolistna, rodgersja kasztanowcolistna),
  • tarczownica tarczowata,
  • rabarbar dłoniasty (syn. rabarbar tangucki),
  • niektóre odmiany bodziszków i brunner.
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.