Dlaczego funkie źle rosną? Może przyczyna tkwi w nawożeniu!

funkie
Autor: GettyImages Funkienalezy nawozić co roku - pierwszy raz wiosną, gdy rośliny juz wypuszczą liście

Funkie to popularne byliny sadzone w ogrodach. Czasem jednak nie wyglądają dobrze. Jaka może być przyczyna słabego wzrostu funkii?

Przyczyn tego, że funkie źle rosną może być kilka. Być może korzenie przemarzły zimą i musi minąć trochę czasu, aż rośliny się zregenerują i wzmocnią. Karpy mogły też zostać uszkodzone przez nornice. Jednak najbardziej prawdopodobne jest to, że rośliny cierpią z powodu braku składników pokarmowych w glebie.
Funkie szybko rosną i tworzą masę okazałych liści, a do tego potrzeba sporo minerałów. Jeżeli rośliny nie były prawidłowo nawożone, po kilku latach w miejscu, w którym rosną, ziemia staje się jałowa. Dlatego trzeba funkie co roku zasilać.
Bardzo dobry jest kompost, ale warto też stosować wieloskładnikowe nawozy mineralne. Należy je dostarczać roślinom raz na trzy-cztery tygodnie w dawce polecanej na opakowaniu.

>>Przeczytaj też:

Jak nawozić funkie

Funkie nawozi się od wczesnej wiosny do połowy sierpnia (zbyt długo nawożone gorzej zimują).

  • Od wiosny do połowy czerwca można stosować nawozy przeznaczone dla roślin o dekoracyjnych liściach. Zawierają one większą ilość azotu, który decyduje o ładnym ulistnieniu.
  • Później lepiej używać nawozów uniwersalnych (na przykład Azofoski).
  • Szybką poprawę wyglądu funkii zapewnią też nawozy dolistne (na przykład Florovit), których roztworem opryskuje się liście.

Trzeba również pamiętać o regularnym podlewaniu roślin, bo brak wody też może być przyczyną ich złego wzrostu.

Nawożenie funkii
Autor: GettyImages Funkie warto co roku zasilać kompostem rozkładając jego warstwę wokół roślin
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE