Mydlnica bazyliowata - jak wygląda, jakie ma wymagania, jak ją uprawiać? Wszystko o mydlnicy bazyliowatej

2024-06-24 13:21

Mydlnica bazyliowata będzie dobrym wyborem, jeśli szukamy niskiej, zadarniającej i obficie kwitnącej byliny do obsadzania ogrodowych skalników. Nie ma dużych wymagań uprawowych, jest odporna i sprawdzi się niemal w każdym ogrodzie. Dowiedz się więcej o wymaganiach i pielęgnacji mydlnicy bazyliowatej, a także o jej zastosowaniu.

Spis treści

  1. Jak wygląda i kiedy kwitnie mydlnica bazyliowata?
  2. Wymagania i uprawa mydlnicy bazyliowatej
  3. Zobacz zdjęcia mydlnicy bazyliowatej
  4. Gdzie sadzić mydlnicę bazyliowatą w ogrodzie?
  5. Zastosowanie i właściwości mydlnicy bazyliowatej
  6. Czego nie lubi mydlnica bazyliowata?
  7. Zwalczanie chorób i szkodników na mydlnicy

Mydlnica bazyliowata (łac. Saponaria ocymoides), to należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae) bylina ogrodowa, osiągająca około 20 cm wysokości i nierzadko ponad dwukrotnie większą szerokość. W naturalnym środowisku występuje na południu Europy, w górach - szczególnie w Alpach, gdzie porasta zbocza i wapienne skały.

Jak wygląda i kiedy kwitnie mydlnica bazyliowata?

Jej pędy silnie się rozgałęziają, tworząc kępy, które w czasie obfitego kwitnienia (maj-lipiec) prezentują się bardzo efektownie - kwiaty są drobne, różowo-fioletowe lub białe. Są one zapylane przez ćmy i wydzielają (pod wieczór) przyjemny zapach, podobny do aromatu migdałów. Wąskie, owalne, matowo-zielone i lekko owłosione liście mydlnicy bazyliowatej wyrastają na cienkich, łodygach zabarwionych na fioletowo.

Wymagania i uprawa mydlnicy bazyliowatej

Mydlnica jest rośliną dość łatwą w uprawie, nie ma specjalnych wymagań i jest odporna na przymrozki oraz okresowe susze oraz silny wiatr.

  • stanowisko dla mydlnicy bazyliowatej

Najlepsze będą dla niej ciepłe, w pełni nasłonecznione stanowiska, gdzie najładniej kwitnie, ale będzie rosła także w półcieniu. Rośnie dobrze na przepuszczalnych, wapiennych glebach o zasadowym odczynie (pH powyżej 7) i znosi nawet przeciętne suche podłoże. Gdy zapewnimy jej optymalne warunki, będzie rosła bujnie i nie potrzebuje specjalnego nawożenia.

  • sadzenie mydlnicy bazyliowatej

Można posadzić w ogrodzie (najlepiej późną wiosną) sadzonki zakupione w doniczkach lub wyhodować je z siewu nasion, które sieje się do skrzynek wiosną (marzec-czerwiec) lub bezpośrednio do gleby w sierpniu (rośliny zakwitną w kolejnym sezonie). Bardzo często zdarza się, że mydlnica rozsiewa się i rozmnaża się samoistnie. Można również rozmnażać ją także przez sadzonki pędowe pobierane wiosną.

  • usuwanie przekwitłych kwiatostanów 

Aby wydłużać kwitnienie rośliny, należy na bieżąco usuwać przekwitające kwiatostany. Warto także, co jakiś czas przycinać zbyt mocno rozrośnięte kępy i najlepiej zrobić to latem - po kwitnieniu.

Przeczytaj też:

Zobacz zdjęcia mydlnicy bazyliowatej

5 roślin fioletowych do ogrodu

Gdzie sadzić mydlnicę bazyliowatą w ogrodzie?

Mydlnica bazyliowata świetnie nadaje się do obsadzania różnego rodzaju słonecznych skarp, murków, skalniaków. Ponadto, stanowi dekoracyjny element na rabatach bylinowych, jako wypełnienie pomiędzy wyższymi roślinami ogrodowymi oraz jako roślina okrywowa. Można ją także uprawiać z powodzeniem w donicach i pojemnikach na tarasach lub balkonach.

Zastosowanie i właściwości mydlnicy bazyliowatej

Łacińska nazwa mydlnicy - Saponaria - pochodzi od słowa sapo – mydło, ponieważ korzenie rośliny wytwarzają pianę, z której dawniej sporządzano odwar do mycia (nie niszczy skóry i nie powoduje alergii). Mydlnica znana jest także ze swoich właściwości prozdrowotnych (wykorzystywana jest w leczeniu schorzeń dróg oddechowych - zapalenia oskrzeli, kaszlu oraz przypadków astmy) oraz jest składnikiem szamponów do włosów.

Mydlnica bazyliowata
Autor: GettyImages Mydlnica bazyliowata świetnie nadaje się do obsadzania różnego rodzaju słonecznych skarp, murków, skalniaków

Czego nie lubi mydlnica bazyliowata?

Warto pamiętać, że mydlnica nie lubi nadmiaru wilgoci, dlatego podlewamy ją umiarkowanie. W czasie jesienno-zimowym (dużo wilgoci w glebie) mydlnica może gnić z powodu zbyt dużej ilości wody.

Mydlnica jest całkowicie mrozoodporna i nie wymaga okrywania na czas zimy.

Zwalczanie chorób i szkodników na mydlnicy

W czasie sezonu mydlnica może ucierpieć z powodu częstych ataków szkodników (głównie mszyc i ślimaków) oraz chorób grzybowych (najczęściej plamistości liści).

  • Do zwalczania chorób grzybowych i mszyc warto stosować w pierwszej kolejności preparaty naturalne (np. na bazie czosnku, pokrzywy lub gotowe dostępne w sprzedaży), a jeśli występują w dużym nasileniu można sięgnąć po preparaty specjalistyczne.
  • Ślimaki również najlepiej zwalczać ekologicznymi metodami – za pomocą pułapek piwnych, obręczy miedzianych (dostępne w sprzedaży) lub poprzez rozsypywanie wokół roślin żwiru, skorupek jajek lub innych elementów z ostrymi krawędziami (uniemożliwią poruszanie się ślimakom).

Przeczytaj też: Jak skutecznie pozbyć się ślimaków w ogrodzie? - Sprawdzone sposoby na zwalczanie ślimaków

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska