Monstera siltepecana - uprawa, stanowisko, rozmnażanie. W jakim miejscu lubi stać monstera siltepecana?

2024-02-08 11:11

Monstera siltepecana, znana również jako Monstera Silver, to monstera o unikalnych liściach, które nie zawsze są takie same. Co warto wiedzieć o monsterze siltepecana?

Spis treści

  1. Monstera siltepecana - jak wygląda?
  2. Jak sterować rozwojem monstery siltepecana?
  3. Galeria zdjęć: Monstera siltepecana
  4. Monstera siltepecana - jak o nią dbać?
  5. Jak eksponować monsterę siltepecana w domu?

Kiedy decydujemy się na uprawę monstery, zwykle wybieramy bardzo popularną monsterę dziurawą, o wielkich, powcinanych liściach. Warto jednak zainteresować się też innym, bardziej oryginalnym gatunkiem, czyli Monsterą siltepecana, która co ciekawe, typowej monstery wcale nie przypomina.

Monstera siltepecana - jak wygląda?

Monstera siltepecana początkowo rozwija długie, zielone, cienkie, elastyczne pędy z długimi międzywęźlami, na których wyrastają naprzemiennie dość duże, skórzaste, szerokolancetowate liście, osadzone na długich, sztywnych ogonkach.

Liście monstery siltepecana pokryte są nieregularnym, marmurkowym, srebrzystym, aksamitnym wzorem, podkreślającym rysunek ciemniejszych, zielonych nerwów. U młodych egzemplarzy liście są całobrzegie i nie posiadają żadnych wcięć ani perforacji, dopiero u starszych roślin zaczynają pojawiać się na nich pierwsze, typowe dla monster dziury, a srebrzysty wzór stopniowo zanika.

Monstera siltepecana różni się też od innych monster wzrostem i pokrojem, gdyż początkowo nie wspina się po podporach, a raczej rozkłada pędy na boki, przybierając rozłożysty, kępiasty pokrój. Dopiero starsze egzemplarze zaczynają szukać podpory, po której będą mogły się wspinać.

Jak sterować rozwojem monstery siltepecana?

Co ciekawe, w przypadku monstery siltepecana możemy sami sterować jej rozwojem i zdecydować, czy chcemy podziwiać roślinę z pełnymi, srebrzystymi liśćmi czy wolimy przyspieszyć proces dojrzewania i szybciej uzyskać duże, zielone liście z dziurami. Jeśli bowiem nie zapewnimy roślinie podpory, przez dłuższy czas zachowa młodocianą formę i przybierze formę pnącza o długich, zwisających pędach z długimi międzywęźlami, ozdobionych szeroko-lancetowatymi, srebrzystozielonymi liśćmi. Kiedy natomiast od początku damy roślinie możliwość wspinania się po podporze (np. po paliku owiniętym mchem torfowcem lub matą kokosową), szybciej zacznie tworzyć duże, zielone, perforowane liście i krótsze międzywęźla.

Galeria zdjęć: Monstera siltepecana

Monstera siltepecana - jak o nią dbać?

Chcąc cieszyć się urodą tej atrakcyjnej monstery, musimy odpowiednio o nią zadbać, bo chociaż nie jest szczególnie wymagająca, źle znosi zaniedbanie i błędy uprawowe.

  • Jak większość monster, monstera siltepecana pochodzi z wilgotnych, tropikalnych lasów, dlatego w uprawie oczekuje przez cały rok wysokiej, pokojowej temperatury (18-25°C), a także widnego stanowiska, wilgotnego powietrza oraz żyznego, próchniczego, przepuszczalnego podłoża.
  • Nie lubi cienia, bo wtedy jej liście tracą piękny, srebrzysty rysunek, ale nie powinna być też narażona na pełne słońce, które grozi jej poparzeniami, dlatego najlepiej znaleźć dla rośliny stanowisko w półcieniu, z dużą ilością rozproszonego światła.
  • Monstera siltepecana jest też wrażliwa zarówno na suszę, jak i zalanie, dlatego należy podlewać ją często, lecz umiarkowanie, szczególnie w okresie zimowego spoczynku (wierzchnia warstwa podłoża przed każdym kolejnym podlaniem powinna przeschnąć). Dla rośliny należy też wybrać doniczkę z otworem odpływowym, umieszczając na jej dnie warstwę drenażu, np. w postaci kulek keramzytu, co pozwoli utrzymać nadmiar wody z podlewania dala od korzeni.
  • Choć monstera źle znosi zalanie, bardzo lubi wilgotne powietrze, przypominające jej rodzime tropiki. Dlatego warto umieścić w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub odkryte akwarium, bądź też ustawić doniczkę na podstawce z wilgotnymi kulkami keramzytu. Roślinę można też zraszać mgiełką wodną, jednak trzeba przy tym uważać, aby woda nie zalegała w kątach liści, bo to może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
  • W sezonie wegetacyjnym pnącze dobrze jest też zasilać niewielkimi dawkami nawozów wieloskładnikowych (najlepiej płynnymi), przeznaczonych dla monster, pnączy lub roślin zielonych.
  • Monstera siltepecana nie wymaga systematycznego przycinania, co jakiś czas warto natomiast uszczykiwać jej pędy w miejscu węzłów, dzięki czemu lepiej będzie się rozkrzewiać i dłużej zachowa ładny, gęsty pokrój. Fragmenty pędów możemy wykorzystać do rozmnażania pnącza, gdyż wystarczy włożyć je do naczynia z letnią wodą, w której szybko się ukorzenią.

Przeczytaj też:

Jak eksponować monsterę siltepecana w domu?

Młodociana forma monstery siltepecana daje większe możliwości wyeksponowania urody rośliny i lepiej sprawdza się w mniejszych wnętrzach. Można sadzić ją w podwieszanych donicach, z których pędy swobodnie zwieszać się do dołu, ale można też oplatać je wokół metalowych łuków lub rozpinać na ciekawych, ozdobnych kratkach i drabinkach. Pnącze będzie się też ciekawie prezentowało w ceramicznej donicy na kształt misy, ustawionej na komodzie lub stoliku, bo wtedy jego pędy będą malowniczo „spływać” za brzeg naczynia.

Poznaj inne gatunki monstery:

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.