Moczarka kanadyjska - jak uprawiać ją w akwarium?

2020-11-20 17:37

Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis) jest chętnie wprowadzana do akwarium ze względu na łatwość uprawy i dostępność (wiele osób pozyskuje ją z naturalnych zbiorników, stawów i cieków). W Polsce moczarka kanadyjska w środowisku naturalnym jest traktowana jako roślina inwazyjna. Natomiast można bez problemu uprawiać ją w akwarium zimnowodnym. Przy odpowiedniej pielęgnacji nie będzie szkodziła innym gatunkom.

Moczarka kanadyjska
Autor: Gettyimages Moczarka kanadyjska sprawdzi się w akwarium zimnowodnym z twardą wodą. Można ją sadzić na dnie w piasku lub może też swobodnie pływać

Moczarka kanadyjska, jak wskazuje nazwa, występuje w Ameryce Północnej. Jej zasięg obejmuje nie tylko Kanadę, ale nawet południowe stany w USA. Na innych kontynentach jest traktowana jako roślina inwazyjna. Rozprzestrzeniła się również w Polsce. Moczarkę kanadyjską spotyka się z zbiornikach naturalnych, jest chętnie uprawiana również w oczkach wodnych. Nierzadko utrudnia połów ryb, dlatego doczekała się niechlubnej, potocznej nazwy - „zarazy wodnej”. Roślina ma atrakcyjny wygląd, dlatego jest często wprowadzana nawet do akwariów.

Charakterystyka moczarki kanadyjskiej

Roślina w miejscach naturalnych osiąga długość do 3 m. W akwarium natomiast ogranicza ją wysokość szyby. Średnio dochodzi do 1 m. Moczarka kanadyjska ma grube i smukłe łodygi (są łamliwe), gęsto porośnięte przez jajowate liście zebrane w okółki. Ma duże walory dekoracyjne chociaż nie jest aż tak atrakcyjna jak gęstsza moczarka argentyńska. W odróżnieniu od niej lepiej sobie radzi w zbiornikach zimnowodnych.

Moczarka kanadyjska: wymagania i uprawa rośliny wodnej

Moczarka kanadyjska najlepiej sprawdza się w akwariach nieogrzewanych (lub ogrzewanych sporadycznie), w których temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Czasem uprawia się ją w akwariach tropikalnych, np. gdy hoduje się mało wymagające ryby (m.in. gupiki), nie wymagające ogrzewania. W zbyt ciepłych warunkach łodygi moczarki kanadyjskiej stają się cienkie, nadmiernie wydłużone i podatne na uszkodzenia. Są wtedy szybko niszczone przed ciekawskie ryby. Gatunek lubi wodę twardą.

Moczarka kanadyjska nie wymaga specjalistycznego nawożenia. Korzysta ze związków pokarmowych zawartych w wodzie pochodzących m.in. z produktów przemiany materii. Sporadycznie można zaaplikować nawóz z potasem i mikroelementami, np. co drugą podmianę wody. Nawozy zwykle zresztą i tak stosuje się pod kątem pielęgnacji bardziej wymagającej zieleni.

Moczarkę kanadyjską najlepiej sadzić w piasku, ale poradzi sobie również w żwirze. W miejscu sadzenia z początku warto ułożyć płaskie kamienie. Wiele ryb lubi grzebać w podłożu i przy okazji „przesadzać” akwariową zieleń. Po pewnym moczarka kanadyjska tworzy solidny, rozbudowany system korzeniowy. Kamienie można wtedy zabrać. Oświetlenie powinno być średnie (ok. 0,3-0,4W/l). Akwarium należy doświetlać min. 6 godzin dziennie, zimą dłużej.

Przeczytaj też:

Wybieramy najpopularniejsze rośliny do akwarium >>>

Moczarka kanadyjska szybko się rozrasta i może zagłuszać słabiej rosnące gatunki. W akwarium nie jest to dużym problemem, po prostu warto usuwać nadmiar pędów przy okazji podmiany wody. Kontrolowanie wzrostu bywa konieczne. Zdarza się niestety, że moczarka kanadyjska jest niszczona przez ciekawskie ryby. W słabych warunkach gnije od dołu i brązowieje. W takim wypadku często po akwarium pływają drobne fragmenty, ale i one szybko giną.

Przeczytaj też:

Anubias: żelazna roślina akwariowa >>>

Moczarkę kanadyjską zaleca się kupować lub przenosić do akwarium z zachowaniem środków ostrożności. Często wraz z nią do zbiornika trafiają szkodliwe, masowo rozmnażające się ślimaki lub inne organizmy, które szybko staną się źródłem problemów. Dlatego lepiej zarządzić moczarce... kwarantannę. Roślinę przenosi się do słoja z wodą na ok. 2 tygodnie i zapewnia dobre warunki świetlne. Dopiero po tym czasie wysadza do akwarium (o ile moczarka kanadyjska nie uległa zniszczeniu i nadaje się jeszcze do sadzenia).

Moczarka kanadyjska w akwarium

Moczarka kanadyjska to wysoka roślina, która przerasta całą wysokość zbiornika. Dlatego najbardziej odpowiednie miejsce dla niej to tył zbiornika. Najlepiej sadzić ją w rogu, wtedy w mniejszym stopniu trzeba będzie ograniczać jej wzrost. Po ukorzenieniu się nie przeszkadza jej silny strumień wody, dlatego może znajdować się przy pompce z filtrem, napowietrzaczu czy deszczowni.

Przeczytaj też:

Sposoby na problemy w akwarium: glony, ślimaki, brudna woda >>>

Moczarka kanadyjska to tania roślina, która w szybkim czasie może zazielenić zbiornik z rybami zimnowodnymi. Oczyszcza i napowietrza wodę. Moczarka kanadyjska służy za naturalny, żywy filtr. Ogranicza przerastanie glonów, m.in. okrzemek. Wydziela substancje, które hamują rozwój sinic. Pozwala na gęste zagospodarowanie tyłu zbiornika (nie potrzeba tła). Moczarka kanadyjska służy za pokarm, jak również schronienie dla wielu gatunków ryb.

Moczarka kanadyjska w pewnych warunkach może być dużym atutem akwarium. Warto rozważyć jej posadzenie, gdy hoduje się m.in. złote rybki, welony czy inne ryby nie wymagające stosowania grzałki.

Quiz: jakie powinieneś mieć hobby?

Pytanie 1 z 8
Czy jesteś cierpliwy?
Nasi Partnerzy polecają