Mandevilla - pnącze o uroczych kwiatach do uprawy na balkonie i tarasie

2025-04-30 11:05

Mandevilla to ozdobne pnącze zachwycające pięknymi kwiatami. W ostatnich latach coraz chętniej sadzimy mandewillę do pojemników ustawianych na balkonach i tarasach. Podpowiadamy, jak dbać o mandevillę, by obficie kwitła co roku.

Spis treści

  1. Mandevilla - pnącze na balkon i taras
  2. Jak wygląda mandevilla?
  3. Kwiat mandevilla
  4. Ekspozycja mandevilli na balkonie i tarasie
  5. Jakie wymagania ma kwiat mandevilla?
  6. Mandevilla uprawa: jak podlewać mandevillę?
  7. Jak nawozić mandevillę?
  8. Mandevilla zimowanie - jak przechować pnącze przez zimę?
  9. Kiedy i jak przycinać mandevillę?

Mandevilla - pnącze na balkon i taras

Do niedawna mandevilla (Mandevilla sanderi), znana też pod nazwą dipladenia, należała do ścisłego grona balkonowej arystokracji. Ta egzotyczna piękność była uważana za roślinę trudną w uprawie, a do tego drogą, dlatego na balkonach i tarasach pojawiała się rzadko. Obecnie jednak sytuacja się nieco zmieniła i mandevillę można spotkać już dużo częściej. Co prawda, faktycznie jest rośliną dość wymagającą, ale wiemy o niej znacznie więcej, więc potrafimy lepiej ją pielęgnować. Ze względu na dużą popularność, cena roślin także spadała, a wiec pnącza stały się bardziej dostępne.

Mandevilla

i

Autor: Olena Lialina/Getty Images Mandevilla

Jak wygląda mandevilla?

Mandevilla jest pnączem pochodzącym z tropikalnych lasów Ameryki Południowej i w naturze dorasta do kilku metrów wysokości. W uprawie pojemnikowej zwykle nie jest aż tak duża, ale i tak może osiągać 2-3 (nawet 4) m wysokości! Młoda roślina początkowo ma kępiasty lub rozetowy pokój, dopiero kiedy dobrze się ukorzeni, zaczyna wypuszczać długie pędy, owijając je wokół podpór (np. drabinek, tyczek bambusowych).

Pędy mandevilli są elastyczne i pokryte licznymi, dużymi, skórzastymi, błyszczącymi liśćmi, które obok pięknych, trąbkowych kwiatów, stanowią ozdobę rośliny.

Kwiat mandevilla

Pojawiło się sporo ciekawych odmian mieszańcowych, pochodzących od Mandevilla sanderi i nazywanych sundawillami oraz otrzymanych z krzyżowania innych gatunków, dlatego oprócz roślin o klasycznych, czerwonych, dużych, aksamitnych kwiatach, możemy też nabyć mandewille w kolorze białym lub różnych odcieniach różowego.

Ekspozycja mandevilli na balkonie i tarasie

Mandevilla na balkonie czy tarasie najpiękniej prezentuje się jako soliter, gdyż jej długie pędy, pokryte zielonymi liśćmi i pięknymi kwiatami, owinięte wokół ozdobnych kratek, to wspaniała ozdoba ściany lub balustrady. Przycinane pnącze może być też uprawiane w wiszących, dużych doniczkach, z których jego pędy będą mogły się swobodnie zwieszać lub owijać wokół zawieszki utrzymującej donicę. Rośliny pięknie wyglądają też w dużych, stojących misach.

Przeczytaj też: Kwiaty na balkon słoneczny: poznaj najlepsze gatunki kwiatów do uprawy w pełnym słońcu!

Jakie wymagania ma kwiat mandevilla?

Decydując się na uprawę mandevilli musimy jednak pamiętać, że to roślina egzotyczna, mająca szczególne wymagania i jeśli ma bujnie rosnąć i obficie kwitnąć, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawowe.

Z racji swego pochodzenia, mandewilla kocha ciepło (w sezonie 20-30 st. C) i wilgotne powietrze, dlatego powinna być uprawiana na stanowisku osłoniętym od wiatru i słonecznym lub lekko półcienistym (w godzinach południowych preferuje światło rozproszone, dlatego dobrze czuje się na balkonach wschodnich lub zachodnich). Miejsce należy wybrać bardzo starannie, gdyż pnącze nie lubi przestawiania i obracania.

Przeczytaj też: Pnące kwiaty na balkon - jakie kwitnące pnącza najładniej ozdobią balkon i taras?

Mandevilla

i

Autor: Linas Toleikis/Getty Images Mandevilla to ozdobne pnącze, o przepięknych i okazałych kwiatach oraz błyszczących liściach

Mandevilla uprawa: jak podlewać mandevillę?

Mandevilla preferuje wilgotne podłoże, ale jest przy tym wrażliwa na zalanie (jej zgrubiałe korzenie łatwo gniją), dlatego należy podlewać ją systematycznie, lecz umiarkowanie i uprawiać w przepuszczalnym podłożu, które nie kumuluje nadmiaru wody. Bardzo ważne jest używanie do podlewania odstanej wody o pokojowej temperaturze, dzięki czemu zmniejszy się w niej ilość chloru, a roślina nie będzie narażona na szok termiczny z powodu zbyt zimnej wody. Co jakiś czas mandewillę można lekko przesuszyć, pobudzając ją w ten sposób do tworzenia większej liczby pąków kwiatowych.

W sezonie wegetacyjnym warto spryskiwać liście dipladenii wodą, a doniczkę z rośliną ustawić na wilgotnych kulkach keramzytu lub w pobliżu odkrytego zbiornika z wodą (np. wiadra z wodą), co zwiększy wilgotność powietrza wokół pnącza.

Jak nawozić mandevillę?

Gdy mandewilla ma zapewnione odpowiednie warunki, kwitnie długo i obficie (od kwietnia-maja do października), dlatego przez cały sezon (od kwietnia do sierpnia) oczekuje zasilania nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących lub nawozami przeznaczonymi specjalnie dla mandevilli.

Mandevilla

i

Autor: cagkansayin/Getty Images Mandevilla

Mandevilla zimowanie - jak przechować pnącze przez zimę?

Pod koniec sezonu, gdy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać do poziomu 10 st. C (zwykle na początku października), mandevillę musimy przenieść do widnego, chłodnego pomieszczenia, gdzie będzie mogła przezimować (w temp. 10-15 st. C, wg. zasady im mniej światła tym niższa temperatura, ale nie niższa niż 8 st. C, gdyż może to spowodować uszkodzenie rośliny). W tym czasie należy zaprzestać nawożenia, a podlewanie ograniczyć do absolutnego minimum, gdyż mandewilla w okresie spoczynku staje się bardzo wrażliwa na zalanie. Na zimę może też zrzucić liście, co jest u niej zjawiskiem naturalnym.

Przechowanie mandevilli przez zimę w dobrym stanie jest trudne, podobnie jak jej samodzielne rozmnażanie, dlatego jeśli roślina po zimie nie wznowi wegetacji, a my chcemy nadal cieszyć się jej urodą, wiosną musimy kupić nową sadzonkę.

Kiedy i jak przycinać mandevillę?

Przed zimowym spoczynkiem nie należy jednak mandevilli przycinać, czekając z zabiegiem aż do wiosny. Wtedy pędy możemy skrócić o połowę lub zostawić je bez cięcia. Możemy też wykonać cięcie częściowe, silnie skracając większość pędów i zostawiając jeden, mocny pęd bez cięcia. Dzięki temu roślina ładnie się zagęści, a jednocześnie zachowa pokrój pnącza (zabieg przeprowadza się w rękawiczkach, gdyż trujący sok może podrażniać skórę).

W marcu roślinę przesadzamy do nowej doniczki wypełnionej próchniczą, lekko kwaśną ziemią, przestawiamy w cieplejsze miejsce, częściej podlewamy i ponownie zaczynamy nawozić. Na balkon pnącze wynosimy, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków (w drugiej połowie maja).

Nie przegap: Calibrachoa to balkonowy hit! Ozdobi milionem dzwonków każdy balkon i taras!

Murator Google News
Czy potrafisz rozpoznać te ogrodowe pnącza?
Pytanie 1 z 11
To pnącze tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór, a jego liście są skórzaste i zimozielone.
Bluszcz pospolity
Murator Ogroduje #2: Supertunie
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE