Maki w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie maków

2020-07-16 11:08 Michał Mazik

Maki w ogrodzie zwracają uwagę intensywnością barw i wielkością kwiatów. Warto je wprowadzić do zielonego zakątka, szczególnie, że nie są trudne w uprawie. Poznaj gatunki maków, warunki ich uprawy i zastosowanie.

Maki (łac. Papaver) to grupa roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin, należących do rodziny makowatych (Papaveraceae). Spotyka się je nie tylko w miejscach naturalnych, ale są także chętnie uprawiane w ogrodach i parkach. Mak polny często urozmaica łąki kwietne, maki syberyjskie i maki wschodnie są wykorzystywane jako rośliny rabatowe.

Gatunki maków do ogrodu

  • Mak polny (Papaver rhoeas) – to roślina jednoroczna zwykle dorastająca do 90 cm wysokości. Tworzy pojedyncze lub słabo rozgałęzione łodygi pokryte atrakcyjnymi, pierzastodzielnymi liśćmi. Kwitnie od maja do sierpnia. Ma duże, czteropłatkowe kwiaty o czerwonej barwie. Jest kojarzony z polskimi krajobrazami i chętnie widywany w polskich ogrodach.

  • Mak syberyjski, syn. mak nagołodygowy (Papaver nudicaule) to niska bylina osiągająca 25-50 cm wysokości. Tworzy rozety szarozielonych, pierzastych liści. Pędy – jak wskazuje nazwa – są bezlistne. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są białe, żółte pomarańczowe lub czerwone. Pochodzi z Syberii i Kaukazu.

  • Mak wschodni (Papaver orientale) – to bylina osiągająca 50-100 cm wysokości. Tworzy gęste rozety pierzastodzielnych liści. Pędy są bezlistne lub słabo ulistnione. Kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są bardzo duże, osiągają średnicę 10-15 cm. Płatki mają barwę białą, różową bądź białą, środek jest czarny. Pochodzi z Iranu i Kaukazu Północnego.

Ciekawe odmiany maku wschodniego:

  • 'Flamenco' – odmiana o efektownych intensywnie pomarańczowych kwiatach;
  • 'Perrys White' – odmiana o białych kwiatach i kontrastowym czarnym środku;
  • 'Fornsett Summer' – odmiana o różowych, mocno postrzępionych płatkach;
  • 'Royal Chocolade Distinction' – odmiana o ciemnofioletowych, prawie czarnych kwiatach;
  • 'Turkenlouis' – odmiana o intensywnie czerwonych, postrzępionych płatkach;

Uprawa maku lekarskiego (Papaver somniferum) bez zezwolenia jest w Polsce nielegalna.

Wymagania i uprawa maków

Maki powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Preferują gleby żyzne, umiarkowanie suche, wapienne.

  • Maki jednoroczne wysiewa się wiosną. W przypadku łąki kwietnej zaleca się corocznie wykonywać dosiewy maku polnego.
  • Maki bylinowe można sadzić jesienią lub wiosną. Są mrozoodporne lub wystarczająco mrozoodporne.

U maków wschodnich należy sprawdzać wymagania poszczególnych odmian. Niektóre z nich wymagają zastosowania okrycia (igliwie, ściółka) przed nadejściem mrozów.

Przeczytaj też: Okrywanie roślin na zimę >>>

Maki ogrodowe
Autor: GettyImages Mak wschodni - odmiana o jasnoróżowych kwiatach
Maki ogrodowe
Autor: GettyImages Mak wschodni jest byliną

Aby maki obficie kwitły i efektownie się prezentowały, warto je dokarmiać (maki polne nie wymagają nawożenia). Optymalne są nawozy organiczne mieszane z ziemią jeszcze przed sadzeniem lub wysiewem. W czasie długotrwałej suszy maki wymagają podlewania. Można rozmnażać je latem lub jesienią przez sadzonki korzeniowe.

Maki są mało podatne na choroby i szkodniki. Zdarza się jednak, że są porażane przez zgorzel bakteryjną i mączniak rzekomy lub atakowane przez miniarki, mszyce, tuszela makowca oraz lenie ogrodowe. Profilaktycznie dla ochrony można używać ekologicznych gnojówek z roślin, np. czosnku, pokrzywy lub skrzypu. Dwa ostatnie preparaty działają także jako lekkie nawozy (pokrzywa jest dobrym źródłem azotu, skrzyp - krzemionki).

Uprawy maku warto ściółkować - to ograniczy zachwaszczenie i wyparowywanie wody z podłoża. Maki po przekwitnięciu i zaschnięciu mogą w danym sezonie ponownie odrosnąć. Byliny nie lubią przesadzania.

Usuwanie przekwitłych kwiatów i kwiatostanów – kiedy i jak trzeba usuwać kwiaty po przekwitnięciu >>>

Zastosowanie maków ogrodzie

Maki polne to tradycyjny i jeden z najbardziej charakterystycznych gatunków wchodzących w skład mieszanek łąk kwietnych. Mak wschodni i syberyjski są chętnie wykorzystywane do tworzenia rabat. Dobrze komponują się m.in. z orlikami, ostróżkami, kosaćcami i łubinami. Pasują do ogrodów różnego typu, w tym angielskich, wiejskich i orientalnych.

Niestety, maki po przekwitnięciu przestają być ozdobne (rozety liści zasychają), dlatego poszczególne miejsca powinno się wypełnić innymi gatunkami, np. należącymi do roślin jednorocznych. Maki można uprawiać także w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Mak wschodni - w przeciwieństwie do innych gatunków - dobrze sprawdza się jako kwiat cięty (dłużej zachowuje trwałość w wazonie). Ścina się go w fazie lekko rozchylonego pąka.

Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty >>>

Maki ogrodowe
Autor: GettyImages Maki pasują do ogrodów urządzonych w różnych stylach
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE