Maki w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie maków

2020-07-16 11:08

Maki w ogrodzie zwracają uwagę intensywnością barw i wielkością kwiatów. Warto je wprowadzić do zielonego zakątka, szczególnie, że nie są trudne w uprawie. Poznaj gatunki maków, warunki ich uprawy i zastosowanie.

Maki (łac. Papaver) to grupa roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin, należących do rodziny makowatych (Papaveraceae). Spotyka się je nie tylko w miejscach naturalnych, ale są także chętnie uprawiane w ogrodach i parkach. Mak polny często urozmaica łąki kwietne, maki syberyjskie i maki wschodnie są wykorzystywane jako rośliny rabatowe.

Gatunki maków do ogrodu

  • Mak polny (Papaver rhoeas) – to roślina jednoroczna zwykle dorastająca do 90 cm wysokości. Tworzy pojedyncze lub słabo rozgałęzione łodygi pokryte atrakcyjnymi, pierzastodzielnymi liśćmi. Kwitnie od maja do sierpnia. Ma duże, czteropłatkowe kwiaty o czerwonej barwie. Jest kojarzony z polskimi krajobrazami i chętnie widywany w polskich ogrodach.

  • Mak syberyjski, syn. mak nagołodygowy (Papaver nudicaule) to niska bylina osiągająca 25-50 cm wysokości. Tworzy rozety szarozielonych, pierzastych liści. Pędy – jak wskazuje nazwa – są bezlistne. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są białe, żółte pomarańczowe lub czerwone. Pochodzi z Syberii i Kaukazu.

  • Mak wschodni (Papaver orientale) – to bylina osiągająca 50-100 cm wysokości. Tworzy gęste rozety pierzastodzielnych liści. Pędy są bezlistne lub słabo ulistnione. Kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są bardzo duże, osiągają średnicę 10-15 cm. Płatki mają barwę białą, różową bądź białą, środek jest czarny. Pochodzi z Iranu i Kaukazu Północnego.

Ciekawe odmiany maku wschodniego:

  • 'Flamenco' – odmiana o efektownych intensywnie pomarańczowych kwiatach;
  • 'Perrys White' – odmiana o białych kwiatach i kontrastowym czarnym środku;
  • 'Fornsett Summer' – odmiana o różowych, mocno postrzępionych płatkach;
  • 'Royal Chocolade Distinction' – odmiana o ciemnofioletowych, prawie czarnych kwiatach;
  • 'Turkenlouis' – odmiana o intensywnie czerwonych, postrzępionych płatkach;

Uprawa maku lekarskiego (Papaver somniferum) bez zezwolenia jest w Polsce nielegalna.

Wymagania i uprawa maków

Maki powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Preferują gleby żyzne, umiarkowanie suche, wapienne.

  • Maki jednoroczne wysiewa się wiosną. W przypadku łąki kwietnej zaleca się corocznie wykonywać dosiewy maku polnego.
  • Maki bylinowe można sadzić jesienią lub wiosną. Są mrozoodporne lub wystarczająco mrozoodporne.

U maków wschodnich należy sprawdzać wymagania poszczególnych odmian. Niektóre z nich wymagają zastosowania okrycia (igliwie, ściółka) przed nadejściem mrozów.

Przeczytaj też: Okrywanie roślin na zimę >>>

Maki ogrodowe
Autor: GettyImages Mak wschodni - odmiana o jasnoróżowych kwiatach
Sonda
Oczywiście w celach leczniczych?
Maki ogrodowe
Autor: GettyImages Mak wschodni jest byliną

Aby maki obficie kwitły i efektownie się prezentowały, warto je dokarmiać (maki polne nie wymagają nawożenia). Optymalne są nawozy organiczne mieszane z ziemią jeszcze przed sadzeniem lub wysiewem. W czasie długotrwałej suszy maki wymagają podlewania. Można rozmnażać je latem lub jesienią przez sadzonki korzeniowe.

Maki są mało podatne na choroby i szkodniki. Zdarza się jednak, że są porażane przez zgorzel bakteryjną i mączniak rzekomy lub atakowane przez miniarki, mszyce, tuszela makowca oraz lenie ogrodowe. Profilaktycznie dla ochrony można używać ekologicznych gnojówek z roślin, np. czosnku, pokrzywy lub skrzypu. Dwa ostatnie preparaty działają także jako lekkie nawozy (pokrzywa jest dobrym źródłem azotu, skrzyp - krzemionki).

Uprawy maku warto ściółkować - to ograniczy zachwaszczenie i wyparowywanie wody z podłoża. Maki po przekwitnięciu i zaschnięciu mogą w danym sezonie ponownie odrosnąć. Byliny nie lubią przesadzania.

Usuwanie przekwitłych kwiatów i kwiatostanów – kiedy i jak trzeba usuwać kwiaty po przekwitnięciu >>>

Zastosowanie maków ogrodzie

Maki polne to tradycyjny i jeden z najbardziej charakterystycznych gatunków wchodzących w skład mieszanek łąk kwietnych. Mak wschodni i syberyjski są chętnie wykorzystywane do tworzenia rabat. Dobrze komponują się m.in. z orlikami, ostróżkami, kosaćcami i łubinami. Pasują do ogrodów różnego typu, w tym angielskich, wiejskich i orientalnych.

Niestety, maki po przekwitnięciu przestają być ozdobne (rozety liści zasychają), dlatego poszczególne miejsca powinno się wypełnić innymi gatunkami, np. należącymi do roślin jednorocznych. Maki można uprawiać także w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Mak wschodni - w przeciwieństwie do innych gatunków - dobrze sprawdza się jako kwiat cięty (dłużej zachowuje trwałość w wazonie). Ścina się go w fazie lekko rozchylonego pąka.

Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty >>>

Maki ogrodowe
Autor: GettyImages Maki pasują do ogrodów urządzonych w różnych stylach
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE