Maciejka – kwiaty urzekające zapachem. Kiedy siać maciejkę do gruntu? Jak uprawiać maciejkę?

2024-04-18 13:29

Maciejka uprawiana jest przede wszystkim ze względu na piękny zapach kwiatów, który umila chwile spędzane w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Podpowiadamy, kiedy i jak wysiewać maciejkę i jak ją pielęgnować, by kwitła długo i obficie.

Spis treści

  1. Jak wygląda maciejka?
  2. Warunki uprawy maciejki
  3. Jak wygląda maciejka - galeria zdjęć
  4. Kiedy i jak wysiewać maciejkę?
  5. Gdzie sadzić maciejkę w ogrodzie?
  6. Maciejka w doniczce na balkonie i tarasie
Murator Ogroduje: Wiosenne porządki w ogrodzie - jak przygotować ogród do sezonu?
Materiał sponsorowany

Poprawna nazwa maciejki to lewkonia długopłatkowa (łac. Matthiola longipetala). Choć nie jest rośliną zbyt dekoracyjną, to od dawna jest chętnie uprawiana w ogrodach, na balkonach i tarasach ze względu na przyjemny zapach kwiatów.

Jak wygląda maciejka?

Maciejka dorasta do 30–40 cm wysokości. Kwitnie latem: od czerwca do września. Kwiaty są drobne, czteropłatkowe, liliowego lub różowego koloru, zebrane w luźne, groniaste kwiatostany. Kwiaty maciejki otwierają się wieczorem wydzielając intensywny, piękny zapach, a zamykają nad ranem. Małe lancetowate liście maciejki pokryte są popielatym kutnerem.

Warunki uprawy maciejki

Maciejka do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebuje słonecznego stanowiska i żyznej, próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej i dobrze spulchnionej gleby, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Roślinę należy podlewać regularnie i umiarkowanie (dobrym rozwiązaniem jest zraszanie). W sezonie roślinę można zasilać nawozami dla roślin kwitnących.

Jak wygląda maciejka - galeria zdjęć

Kiedy i jak wysiewać maciejkę?

Maciejka to roślina jednoroczna. Nasiona maciejki wysiewa się wprost do gruntu lub do pojemników w kwietniu lub w maju. Źle znosi przesadzanie, dlatego siać należy od razu w miejscu docelowym. Maciejka nie powtarza kwitnienia. Aby zatem zapach maciejki cieszył całe lato, warto wysiewać roślinę w dwutygodniowych odstępach. Nasiona maciejki wysiewa się w rzędach odległych od siebie o około 30 cm.

Gdzie sadzić maciejkę w ogrodzie?

Maciejkę najlepiej uprawiać w pobliżu miejsc, w których często przebywamy wieczorami (przy tarasach, altanach, miejscach wypoczynku), aby cieszyć się jej pięknym zapachem. Najlepiej wygląda posadzona w grupie.

Maciejka w doniczce na balkonie i tarasie

Doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach. Ponieważ wygląd maciejki nie jest atrakcyjny, warto sadzić ją w kompozycjach z bardziej dekoracyjnymi roślinami (z wyjątkiem gatunków o intensywnym zapachu).

Poznaj też:

Maciejka
Autor: photos.com Maciejka nie jest rośliną zbyt dekoracyjną, uprawiana jest przede wszystkim ze względu na przyjemny zapach kwiatów

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa