Lotos tygrysi (grzybienie egipskie) w akwarium - jak utrzymać roślinę w dobrej kondycji?

2020-12-29 12:25

Lotos tygrysi (Nymphaea lotus), znany także jako grzybień egipski, to jedna z najbardziej spektakularnych roślin wodnych. W cieplejszych krajach jest dekoracją oczek wodnych, u nas zdobi akwaria. Może być ich główną roślinną dekoracją. Jak uprawiać lotos tygrysi i utrzymać go w dobrej kondycji?

Lotos tygrysi
Autor: GettyImages Podwodne liście lotosu tygrysiego są strzałkowate i mają równe brzegi, zwykle mają czerwonawą barwę

Lotos tygrysi (Nymphaea lotus) to roślina należąca do rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae). Pochodzi z Madagaskaru, ale można ją spotkać także we wschodniej Afryce oraz południowo-zachodniej Azji. W Polsce jest znany jako roślina akwariowa. To gatunek dość rzadki i polecany osobom bardziej doświadczonym w temacie akwarystyki.

Jak wygląda lotos tygrysi?

Lotos tygrysi to roślina bulwiasta, która może osiągać wysokość od 20 do 80 cm (w zależności od wielkości zbiornika). Tworzy dwa rodzaje liści. Liście podwodne są mniejsze, strzałkowate do owalnych o równych brzegach. Zwykle mają czerwonawą barwę. Liście pływające na powierzchni lustra wodnego są większe i mają bardziej okrągły kształt - w uprawie akwariowej rzadko się pojawiają. W dobrych warunkach grzybień egipski zakwita. Kwiaty u podstawowego gatunku są białe. Wydzielają lekki zapach. Otwierają się w godzinach wieczornych, zamykają w dzień. Wystają ponad powierzchnię wody.

Podstawowe wymagania lotosu tygrysiego

  • Parametry wody. Grzybień egipski wymaga dla prawidłowego rozwoju wysokich temperatur. Optymalny zakres przez większość roku, wynosi 24-28°C (zimą 3-4°C mniej). Temperatura wody może dochodzić do 30°C, ale nie powinna spadać poniżej 20°C. Dlatego uprawia się go jedynie w akwariach tropikalnych. Roślinę utrzymuje się w dobrej kondycji w wodzie czystej o pH oscylującym w granicach 6,7-7,0. Twardość wody nie ma aż takiego znaczenia, należy jedynie unikać skrajności. Lotos może rosnąć w wodzie miękkiej lub średnio twardej. Woda powinna być często podmieniana. Używa się wody odstanej.
  • Światło. Grzybień ma duże wymagania świetlne, w szczególności dotyczy to odmian o czerwonych liściach. W małych akwariach dobiera się oświetlenie tak, by na 1 litr wody przypadało 1-2 W, w dużych (powyżej 100 l) wystarczy 0,5-1 W/1 l. Pewne niuanse dotyczą formy roślin. Odmiany zielone można oświetlać bardziej intensywnym światłem. Oświetlenie lotosu czerwonego może być nieco słabsze (rośliny są delikatniejsze), ale powinno być uruchomiane dłużej. Średnio lotosy powinno się doświetlać 12 godzin dziennie (to zapewni dobry wzrost także innym uprawianym gatunkom). W przypadku lotosu opłaca się instalacja dodatkowego oświetlenia (typowego dla roślin, a nie wyeksponowania aranżacji) emitującego światło czerwone i niebieskie. Lotosy radzą sobie w słabszym oświetleniu, ale wtedy wytwarzają mniejsze, skarlałe liście.

Doświetlanie roślin doniczkowych w domu: jak i czym doświetlać rośliny doniczkowe zimą? >>>

  • Nawożenie. Lotos pod względem zapotrzebowania na składniki pokarmowe również zalicza się do gatunków wymagających. Typowe nawożenie (obejmujące makro- i mikroelementy) jest podobne jak u innych roślin. Do nawożenia warto stosować nawozy z większą ilością fosforu i potasu. Częściowo roślina korzysta z produktów przemiany materii ryb. W tym przypadku warto jednak postawić na dodatkowe nawożenie CO2 (dzięki temu m.in. liście wytwarzają dłuższe ogonki). Można zainstalować dozowniki lub zaopatrzyć się w CO2 w sprayu. Jednocześnie trzeba pilnować pH (warto kupić mierniki), gdyż aplikacja dwutlenku węgla wiąże się z obniżeniem odczynu. Lotos ma zarazem duże zapotrzebowanie na żelazo. Warto poszukać nawozów ze zwiększoną dawką tego pierwiastka.
  • Podłoże. Warstwa podłoża powinna być możliwie jak najgrubsza. Optymalnie wynosi 10-12 cm, ale zwykle (w mniejszych akwariach) szkoda na nie miejsca. Dlatego warto przeznaczyć przynajmniej 5 cm. Na dnie można usypać warstwę podkładu mineralnego, na wierzch drobnoziarnisty żwir.

Przeczytaj też:

Anubias: żelazna roślina akwariowa >>>

Lotos tygrysi
Autor: GettyImages Lotos tygrysi jest jedną z najpiękniejszych dekoracji roślinnych akwarium

Sadzenie i aranżacja lotosu tygrysiego

Lotos tygrysi najlepiej sadzić w akwarium częściowo zalanym wodą. Warto uprawiać go w ażurowym pojemniku maskowanym w podłożu. To w pewnym stopniu ograniczy wzrost. Roślinę regularnie trzeba przycinać, aby nie zagłuszyła pozostałej zieleni wodnej. Ze względu na wzrost zwykle aranżuje się go w tylnej części akwarium, np. przy szybie. Tworzy tło dla mniejszych roślin. Odmiany czerwone pozwalają na uzyskanie efektownego kontrastu.

Lotos tygrysi to efektowny gatunek, który jest polecany osobom mającym już pewne doświadczenie z zielenią wodą. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków jest jedną z najpiękniejszych dekoracji akwarium.

Przeczytaj też:

Sposoby na problemy w akwarium: glony, ślimaki, brudna woda >>>

Oczko wodne - zakładanie oczka wodnego krok po kroku

Najdziwniejsze zwierzęta i rośliny. Co to jest?

Pytanie 1 z 10
Czym jest dziwidło olbrzymie?
Nasi Partnerzy polecają