Lawenda w ogrodzie - krzewinka na rabaty, balkony, tarasy i skalniaki

2019-06-14 7:56 Anna Śmiałek, mat. wideo: TVN24/x-news

Lawenda to ozdoba ogrodu. Uprawa lawendy wymaga starań, ale w zamian lawenda oferuje piękny wygląd i woń. Lawenda: uprawa, przycinanie, suszenie. Jak sadzić i pielęgnować lawendę w ogrodzie. Lawenda potrafi upiększać, leczyć, a nawet pomaga w gotowaniu.

Lawenda w ogrodzie jest bardzo dekoracyjna i pięknie pachnie. Uprawa lawendy wymaga przestrzegania kilku zasad. Radzimy, jak sadzić lawendę w ogrodzie. Wielu osobom lawenda kojarzy się z Francją i charakterystycznymi odurzająco pachnącymi fioletowobłękitnymi polami.

>>Nie przegap:

Lawenda: uprawa

W Polsce także można się cieszyć urokiem lawendy, bo nadaje się ona do uprawiania w ogrodzie. Co prawda uprawa lawendy wymaga pracy, czyli na przykład przycinania, wyboru odpowiedniego miejsca, jednak umiejętnie pielęgnowana lawenda ładnie się rozrasta, pięknie wygląda i pachnie. Lawenda ma wartość nie tylko jako roślina ozdobna. Zasuszona lawenda może być elementem suchych bukietów, w saszetkach zapachowych chronić zawartość szaf przed molami, w domowej apteczce stać się składnikiem leczniczych mikstur (herbatka łagodzi migrenę i działa przeciwstresowo), a w kuchni – dodatkiem do potraw.

Lawenda wąskolistna (Lavandula officinalis syn. L. angustifolia) to zimozielona krzewinka o wąskich ozdobnych srebrzystych listkach i kwiatach zebranych w kłosy. Kwiaty, zależnie od odmiany, mogą mieć barwy od ciemnych, fioletowoniebieskich przez jasnofioletowe, różowe, aż do białych. Lawenda kwitnie od czerwca do października. Rośliny mają zwarty pokrój krzaczastej kępy, rosną do wysokości 45-50 cm. Swój regularny kształt zawdzięczają przycinaniu.
Lawenda nadaje się na obwódki ścieżek, rabaty, tarasy i balkony, ogródki skalne. Dobrze komponuje się z różami. Warto pamiętać, że z powodu zapachu wabi do siebie pszczoły, trzmiele i motyle, a odstrasza komary i mszyce.

Lawenda uprawa: sadzenie i pielęgnacja lawendy

Gdzie sadzić lawendę w ogrodzie? Lawenda potrzebuje ciepła – słonecznego miejsca i dobrze zdrenowanego, przepuszczalnego podłoża, najlepiej z dużą zawartością wapnia (zbyt kwaśną ziemię trzeba zwapnować kredą lub dolomitem). Jeśli lawenda ma być posadzona na gruncie słabo przepuszczalnym, na dnie dołka warto ułożyć drenaż z kawałków potłuczonej doniczki. Lawenda nie lubi podmokłego gruntu. Lepiej sadzić lawendę tam, gdzie jest za sucho niż zbyt mokro, ale najbardziej ceni sobie stałą wilgotność podłoża. Do uprawy lawendy w naszej strefie klimatycznej trzeba wybierać odmiany mrozoodporne. Lawendę sadzi się co 30-40 cm.

>>Przeczytaj też: Lawenda w ogrodzie: kiedy i jak przycinać lawendę?

Zobacz film: Jak sadzić lawendę w ogrodzie

Lawenda: przycinanie, pielęgnacja i suszenie lawendy

Aby lawenda ładnie się prezentowała i dobrze rosła, trzeba ją przycinać. Jak prawidłowo wykonać przycinanie lawendy? Młode, nierozkrzewione rośliny skraca się o połowę w pierwszym roku wzrostu. To sprawi, że lawenda wypuści dużo nowych pędów u podstawy, tworząc gęstą koronę. Wiosną, w marcu lub kwietniu, przycina się chore, złamane, wybujałe lub uszkodzone gałązki lawendy. Pozostałe pędy lawendy przycina się tak, by nadać roślinie regularny krzaczasty kształt i pobudzić powstawanie nowych pędów. Podczas przycinanie lawendy skraca się tylko ich ubiegłoroczne odcinki – przycięcie starszych części rośliny (zbyt blisko ziemi) może spowodować, że nie wypuści już nowych pędów.

Jak suszyć lawendę? Latem zbiera się lawendę do suszenia – gdy już widać kolor kwiatów, ale zanim całkowicie się one rozwiną. Wtedy kwiaty ścina się z łodygą, zbiera w bukieciki i wiesza kwiatostanem do dołu w przewiewnym miejscu. Późnym latem, tuż po kwitnieniu (ale nie jesienią, bo rośliny zbyt późno cięte gorzej zimują), tnie się uschnięte kwiatostany z 7-centymetrowymi fragmentami pędów. Niektóre dobrze jest zostawić, bo lawenda dość łatwo się rozsiewa i kiełkuje, dając nowe rośliny.

Uprawa lawendy: nawożenie

Lawenda ma małe wymagania, jeśli chodzi o nawożenie, ale co roku wiosną wokół roślin warto rozłożyć warstwę ok. 2 cm kompostu. W surowe zimy lawenda może przemarzać. Jesienią dół roślin warto obłożyć słomą lub suchymi liśćmi, a korony okryć stroiszem (ale po pierwszych przymrozkach, gdy ziemia zmarznie). Uprawiane w donicach lepiej przenieść do widnego i chłodnego pomieszczenia.

Zobacz wideo: Dlaczego warto mieć w swoim ogrodzie lawendę?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE