Lawenda francuska - jak uprawiać lawendę francuską na balkonie i w ogrodzie?

2024-07-16 15:06

Lawenda francuska (Lavandula stoechas) to roślina wyróżniająca się nietypową budową kwiatów. Jest bardziej wrażliwa od swojej popularnej kuzynki - lawendy wąskolistnej. Jakie wymagania ma lawenda francuska i jak ją uprawiać? Jak dbać o lawendę francuską?

Spis treści

  1. Jak wygląda lawenda francuska?
  2. Lawenda francuska - wymagania
  3. Jak uprawiać lawendę francuską?
  4. Czy lawenda francuska zimuje w gruncie?
  5. Zastosowanie lawendy francuskiej
  6. Lawenda francuska - wartościowe odmiany

Lawenda francuska (Lavandula stoechas) w niektórych krajach nazywana jest lawendą hiszpańską, lawendą arabską czy lawendą czubatą. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Uchodzi za bardziej żywiczną od popularnej lawendy wąskolistnej, dlatego ma szersze zastosowanie w aromatoterapii i perfumerii. Ze względu na pochodzenie jest także bardziej wrażliwa na niskie temperatury i inne niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Jak wygląda lawenda francuska?

Lawenda francuska ma podobny pokrój jak lawenda wąskolistna, jednak tworzy szersze, zimotrwałe, szarozielone liście. Kwiaty lawendy francuskiej charakteryzują się inną budową: ich kształt jest beczułkowaty. Mają barwę fioletową, liliową, rzadziej białą. Rozwijają się na szczytach pędów, wykształcają charakterystyczne skrzydełka o liliowej barwie (najczęściej) i średnicy około 1 cm - są to podsadki.

Lawenda francuska kwitnie wiosną (najczęściej kwiecień/maj), później powtarza kwitnienie we wrześniu. Wysokość jest zmienna, zależna m.in. od warunków i cech odmiany. Krzewinka osiąga od 40 do 100 cm wysokości.

W uprawie gruntowej lawenda francuska jest wyjątkową dekoracją rabat. Traktuje się ją wtedy jako roślinę jednoroczną. Nadaje się na kwiat cięty, stosuje się ją w suchych kompozycjach florystycznych.

Lawenda francuska - wymagania

Lawendę francuską powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, zacisznych, osłoniętych od wiatru. Radzi sobie w lekkim zacienieniu, ale źle znosi warunki półcieniste. Preferuje podłoża średnio żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Nie lubi gleb ciężkich, gliniastych, z tendencją do zaskorupiania. Lawenda francuska nie jest w pełni mrozoodporna w polskim klimacie. W gruncie może przemarzać pomimo osłony, dlatego często uprawia się ją w pojemnikach.

Lawenda francuska
Autor: GettyImages Kształt kwiatów lawendy francuskiej jest beczułkowaty. Mają barwę fioletową, liliową, rzadziej białą. Rozwijają się na szczytach pędów, wykształcają charakterystyczne skrzydełka o liliowej barwie (najczęściej) i średnicy ok 1cm

Jak uprawiać lawendę francuską?

  • Siew i sadzenie lawendy francuskiej. Lawendę można wysiewać do pojemników wiosną. Przesadzanie najlepiej wykonywać po kwitnieniu. W uprawie gruntowej rośliny sadzi się co ok. 40 cm. W pojemnikach rosną pojedynczo, rzadziej tworzy się kompozycje. Roślinę można ukorzeniać z sadzonek pędowych, ale jest to trudne, gdyż tylko część z nich ukorzenia się.
  • Podlewanie. Rośliny uprawiane w gruncie radzą sobie z krótkotrwałą suszą, te w pojemnikach wymagają regularnego podlewania.
  • Nawożenie lawendy francuskiej. Od wiosny do końca lata można co 2-3 tygodnie stosować nawóz dla roślin kwitnących rozrabiany z wodą i aplikowany podczas podlewania. W sprzedaży dostępne są także specjalistyczne nawozy dla lawendy.
  • Cięcie lawendy francuskiej. Pierwszy zabieg cięcia wykonuje się od razu po kwitnieniu. Pędy kwiatostanowe skraca się tuż nad liśćmi. Jeśli roślina powtarza kwitnienie późnym latem lub jesienią, pracę powtarza się.
  • Choroby i szkodniki. Lawenda może być porażana przez choroby, gdy jest zbyt wilgotno. W szczególności jest wrażliwa na szarą pleśń. W przypadku porażenia należy zastosować fungicydy – ekologiczne lub chemiczne. Gatunek jest mało podatny na szkodniki.

Czy lawenda francuska zimuje w gruncie?

Lawenda wytrzymuje mrozy do ok -7°C, więc pozostawienie jej w gruncie nie jest dobrym pomysłem. Efektywniejsza jest uprawa w pojemnikach. Rośliny przed nadejściem mrozów przenosi się do widnego, chłodnego pomieszczenia (najlepiej 0-5°C). Podlewanie należy ograniczyć do minimum tak, by nie zasuszyć lawendy.

Lawenda francuska
Autor: GettyImages Ze względu na zapach i efektowny wygląd w ogrodzie umieszcza się ją blisko drzwi wejściowych i wzdłuż nawierzchni

Zastosowanie lawendy francuskiej

Lawenda francuska najczęściej stanowi dekorację balkonów i tarasów. W szczególności pasuje do obiektów egzotycznych, np. urządzanych w stylu prowansalskim lub śródziemnomorskim. W ogrodzie umieszcza się ją blisko drzwi wejściowych i wzdłuż nawierzchni. Ze względu na zapach (i efektowny wygląd) warto ustawiać ją również blisko elementów małej architektury, np. ławek i altan. Jej zapach odstrasza owady, chociaż oczywiście nie należy spodziewać się cudów. Jest cennym pożytkiem pszczelim. Kwiaty znajdują zastosowanie również m.in. w aromatoterapii.

Polecamy

Lawenda francuska - wartościowe odmiany

  • Lawenda francuska 'Bella Rose' – wykształca większe podsadki od typowego gatunku.
  • Lawenda francuska 'Castillano Violet' – ma kwiaty fioletowe z różowymi podsadkami.
  • Lawenda francuska 'Madrid Blue' – kwiaty są niebieskawe, a podsadki białe.
Jak sadzić lawendę w ogrodzie?
Nasi Partnerzy polecają