Kwiaty na cmentarz. Jakie kwiaty najlepsze do dekoracji grobu?

2022-10-13 20:42
Kwiaty na cmentarz
Autor: GettyImages 1 listopada na grobach stawiamy znicze i kwiaty

Na 1 listopada staramy się świątecznie przystroić groby zmarłych, stawiając na nich znicze i kwiaty. Wśród kwiatów na grobach królują chryzantemy, ale nie tylko one są obecne. Które kwiaty najlepiej nadają się na cmentarz?

Odwiedzając groby we Wszystkich Świętych często dekorujemy je gotowymi wiązankami i stroikami, które z łatwością możemy kupić przed cmentarzami. Choć sztuczne dekoracje cieszą się dużą popularnością, to jednak wybierając kwiaty na cmentarz warto postawić na żywe rośliny. Jakie kwiaty wybrać na cmentarz, by były nie tylko ładne, ale także trwałe i długo zdobiły groby?

Spis treści

  1. Żywe kwiaty na cmentarz
  2. Kwiaty do wazonu na cmentarz
  3. Kompozycje z żywych kwiatów na cmentarz

Żywe kwiaty na cmentarz

Żywe kwiaty na grobach wyglądają ładniej niż sztuczne wiązanki czy stroiki. Dlatego warto właśnie nimi ozdobić grób.

Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na nagrobku roślin w doniczkach. Trzeba tylko mieć na uwadze to, że w listopadzie bywa już dość zimno i wybrane przez nas kwiaty powinny być odporne na niską temperaturę i przetrwały jej spadki w dobrej kondycji.

Taką rośliną jest oczywiście chryzantema, uznawana przez wielu za królową listopadowego święta i nierozerwalnie się z nim kojarząca. Ten kwiat będzie zdobił grób aż do pierwszych przymrozków. Oprócz doniczkowych chryzantem na cmentarzach spotyka się również inne kwiaty w doniczkach: wrzosy, starzec popielny (znany powszechnie jako mrozy), kapustę ozdobną, astry (zwane potocznie marcinkami).

Przeczytaj też:

Stroiki na Wszystkich Świętych na cmentarz. Zrób to sam >>>

Kwiaty do wazonu na cmentarz

Najpopularniejszymi kwiatami ciętymi, którymi dekorujemy groby naszych bliskich w Dniu Wszystkich Świętych są - podobnie, jak w przypadku roślin w doniczkach - chryzantemy. To zrozumiałe, bowiem chryzantemy kwitną właśnie o tej porze roku, efektownie się prezentują, a do tego są wyjątkowo wytrzymałe. Do wyboru mamy wiele odmian chryzantem - od tych o olbrzymich, kulistych kwiatostanach, po te gałązkowe, które zachwycają mnogością drobnych kwiatków. Możemy też wybierać w kolorach - najczęściej kupowane są chryzantemy cięte złote, żółte i białe. Z chryzantem można układać bukiety, ale nie mniej efektownie będzie wyglądać kilka gałązek wstawionych do wazonu, szczególnie, gdy są to odmiany wielkokwiatowe.

Ale nie tylko chryzantemami możemy zdobić groby. Na cmentarz nadają się również cięte lilie, goździki, dalie, astry i zatrwiany. Te ostatnie doskonale wyglądają również po zasuszeniu, dlatego są często wykorzystywane w suchych bukietach.

Świeże kwiaty cięte wstawiamy do wazonów napełnionych wodą. Lepiej nie kłaść ich na grobie bez dostępu wody, bo po prostu szybko zwiędną. Pamiętajmy, by przed wstawieniem kwiatów do wazonu usunąć z łodyg najniżej położone liście i przyciąć pędy po skosie. Przynajmniej raz na dwa dni należy wymienić wodę w wazonie - wtedy kwiaty na pewno będą zdobiły grób jeszcze długo po Wszystkich Świętych.

Przeczytaj też: Chryzantemy w bukietach na Wszystkich Świętych. Jak przedłużyć trwałość ciętych chryzantem >>>

Kompozycje z żywych kwiatów na cmentarz

Żywe kwiaty możemy również wykorzystać w wiązankach i wieńcach. Tłem dla kolorowych kwiatów są zazwyczaj świeże gałązki iglaków: świerka bądź jodły - one stanowią bazę kompozycji. Kwiaty mocuje się do nich drucikami. Jeśli chcemy, by taka wiązanka długo pozostała atrakcyjna wybierzmy kwiaty odporne na niskie temperatury - to te same gatunki, które wyżej polecaliśmy do wazonu.

Zobacz: Jak samodzielnie zrobić wiązankę z kwiatami na grób na Wszystkich Świętych? >>>

Wiązanka na grób na Wszystkich Świętych z białych kwiatów i gałązek jodły

QUIZ. Dzień Wszystkich Świętych. Co wiesz o 1 listopada?

Pytanie 1 z 10
Czy Wszystkich Świętych to to samo co Święto Zmarłych?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE