Stroiki na Wszystkich Świętych na cmentarz. Zrób to sam

2022-10-04 15:45
Stroik na grób na Wszystkich Świętych
Autor: GettyImages Kolorowym elementem stroika na grób mogą być kwiaty

Stroik na cmentarz na podkładzie z gałązek jodły należy do najpopularniejszych kompozycji nagrobnych. Zobacz, jak zrobić stroik na grób na Wszystkich Świętych z jodły, szyszek i różnych dodatków.

Przed 1 listopada oferta handlowa wieńców, stroików i bukietów nagrobnych jest niezwykle bogata. Możemy wybierać spośród dekoracji wykonanych zarówno ze świeżych roślin, jak i sztucznych kwiatów. W obu przypadkach liczyć się trzeba jednak z poniesieniem niemałych kosztów. W tym roku musimy liczyć się, że ze względu na szalejąca inflację, ceny dekoracji na groby będą wyższe niż na zeszłoroczne Święto Wszystkich Świętych. Może więc zamiast kupować stroik na grób zrobić go samemu? To wcale nie jest takie trudne. A do tego będzie to ozdoba niesztampowa, zgodna z naszym gustem, którą zrobimy samodzielnie według własnego pomysłu.

Stroik na cmentarz - z czego zrobić?

Jako podstawę stroika na grób na Wszystkich Świętych najlepiej wykorzystać gałązki drzew iglastych, np jodły. Jodła jest trwałym materiałem, dzięki któremu stroik będzie długo ładnie się prezentował. Aby kompozycja wyglądała ciekawie gałązki jodły należy połączyć z efektownymi dodatkami w intensywnych kolorach.

  Aby ożywić nieco szarozielony kolor igieł jodły użytej jako podkład stroika na grób, można wpleść kilka gałązek jasnozielonej tui (można też użyć gałązek innego iglaka – ważne, by jego kolor kontrastował z barwą gałęzi jodły). Jako główną ozdobę stroika na Wszystkich Świętych wykorzystywane są szyszki jodły i świerka oraz kwiaty (bardzo często chryzantemy). Dobrym dodatkiem są też gałązki zatrwianu.

  Z powodzeniem do zrobienia stroika na cmentarz można zastosować alternatywny materiał florystyczny, na przykład płaty kory, kwiatostany lotosu, laski cynamonu, liście palmowe w kolorze czerwonym zwinięte w „harmonijkę” (wszystko to jest do nabycia w kwiaciarniach, giełdach kwiatowych bądź hurtowniach florystycznych).

  Ostateczny wygląd stroika zależy od naszej fantazji i kreatywności.

  Do wykonania stroika na grób z jodły potrzebować też będziemy sekatora, drutu florystycznego, drucika na szpulce, gąbki florystycznej oraz naczynia, w którym umieszczona zostanie kompozycja.

   Stroik na grób z szyszkami
   Autor: www.thinkstockphotos.com

   Stroik na Wszystkich Świętych: jak zrobić

   1. namaczamy gąbkę florystyczną w wodzie, a następnie przycinamy ją do kształtu naczynia, w którym umieścimy kompozycję,
   2. przycinamy gałęzie jodły i pędy tui, końcówki łodyg czyścimy z igieł,
   3. gałęzie jodły i tui mocujemy w gąbce florystycznej, stopniowo przykrywając całą jej powierzchnię,
   4. następnie montujemy ozdoby do stroika – mocujemy je za pomocą drutu florystycznego - wbijając w gąbkę, lub drutujemy je cieńszym drucikiem do gałązek jodły.

   Ten stroik na cmentarz można też wykonać bez użycia gąbki florystycznej – w tym przypadku należy związać oba końce jodły drutem, umieszczając gałązki naprzeciwlegle. Do dwóch głównych gałązek dokładamy wtedy stopniowo kolejne, aż utworzy się konstrukcja. Jodła, tuja i suchy materiał ozdobny wspaniale się zasuszają, co sprawi, że stroik będzie zdobić grób aż do zimy.

    Wiązanka z chryzantemami na grób na Dzień Wszystkich Świętych

    QUIZ. Dzień Wszystkich Świętych. Co wiesz o 1 listopada?

    Pytanie 1 z 10
    Czy Wszystkich Świętych to to samo co Święto Zmarłych?
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Podziel się opinią
    Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE