Prymulki doniczkowe - jak dbać o prymulkę w doniczce? Co zrobić z prymulkami po przekwitnięciu?
Prymulki to popularne wiosenne kwiaty doniczkowe. W kwiaciarniach i sklepach wybór prymuli w doniczkach jest ogromny. Jak dbać o prymulki w doniczce, aby długo kwitły w domu? Co robić, gdy prymulki przekwitną?
Autor: GettyImages
Prymulki w doniczkach
Spis treści
- Prymulki w doniczkach
- Jak kupować prymulki w doniczkach?
- Jak dbać o prymulkę w doniczce?
- Jak często podlewa się prymulki doniczkowe?
- Co zrobić z prymulkami po przekwitnięciu?
- Prymulki doniczkowe w wiosennych kompozycjach
Prymulki w doniczkach
Prymulki to wdzięczne kwiaty doniczkowe, które wnoszą do naszych mieszkań powiew wiosny. Zimą i wczesną wiosną wybór prymulek w kwiaciarniach i sklepach jest ogromny. Można wybierać spośród prymulek o kwiatach pojedynczych albo podwójnych. Prymulki dostępne są w wielu kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym, fioletowym, są też odmiany o kwiatach dwubarwnych.
Prymulki uprawiane w doniczkach, to najczęściej mieszańce pierwiosnka bezłodygowego. Zazwyczaj prymulka w doniczkach traktowana jest jako roślina jednorazowa.
- Przeczytaj też: Pierwiosnki w ogrodzie i domu - wymagania, gatunki, uprawa
Jak kupować prymulki w doniczkach?
Kupując prymulki, należy wybierać rośliny w pełni kwitnienia, na których nie widać śladów szarej pleśni (zarówno pod liśćmi, jak i na nierozwiniętych pąkach). Trzeba też sprawdzić, czy nie ma oznak żerowania szkodników. Rośliny nie mogą być zwiędnięte.
Przeczytaj też:
- Przesadzanie prymuli - instrukcja krok po kroku
- W co posadzić prymule - jakie pojemniki dla prymulek?
Autor: GettyImages
Prymulki w doniczkach
Jak dbać o prymulkę w doniczce?
Prymulki będą dłużej kwitły w niższej temperaturze. Im w mieszkaniu cieplej, tym prymulka będzie kwitła krócej. Prymulki najlepiej lubią miejsca chłodne i półcieniste – najlepiej postawić je na niezbyt nasłonecznionym parapecie blisko okna.
Jak często podlewa się prymulki doniczkowe?
Prymulki w doniczkach nie lubią gdy, się je przesuszy (wtedy więdną, a ich liście zwisają), ale nie lubią także nadmiaru wody. Rośliny należy podlewać tak, aby podłoże było stale wilgotne (ale nie mokre), zazwyczaj dwa razy w tygodniu, nalewając wodę na podstawkę. Kwitnące rośliny warto nawozić co dwa tygodnie nawozem do kwitnących roślin doniczkowych.
Co zrobić z prymulkami po przekwitnięciu?
Przekwitnięte kwiaty prymulek doniczkowych trzeba usuwać, ponieważ szybko na nich rozwijają się choroby grzybowe.
Prymulki doniczkowe w wiosennych kompozycjach
Z prymulek w doniczkach możemy wyczarować wdzięczne wiosenne kompozycje. Czasem wystarczy wstawić doniczkę z prymulą do ozdobnej osłonki bądź wiklinowego koszyczka czy innego ozdobnego pojemnika. Ciekawie wyglądają kwiatowe kompozycje z różnokolorowych prymulek wstawionych do jednego pojemnika. Prymulki można też łączyć w kompozycji z różnymi wiosennymi kwiatami, np. narcyzami, bratkami, hiacyntami, stokrotkami.