Przesadzanie prymuli - czy po zakupie trzeba roślinę przesadzić? Instrukcja przesadzania krok po kroku

2021-01-05 9:07 Opracowanie: redakcja serwisu
Przesadzanie prymulek
Autor: GettyImages Przy przesadzaniu prymulki do nowych doniczek zadbajmy, aby nie uszkodzić delikatnych liści rośliny

Kwitnące prymulki są chętnie kupowane do dekoracji naszych domów, mieszkań czy biur. Czy zakupioną w sklepie bądź kwiaciarni prymulkę w doniczce trzeba od razu przesadzić w nowe podłoże i do nowej doniczki? Przeczytaj, czy przesadzanie prymulek jest konieczne i jak to zrobić.

Kolorowo kwitnące prymulki (pierwiosnki) to prawdziwa ozdoba naszych zimowych i wiosennych wnętrz. Doniczkowe prymulki - ze względu na korzystną cenę - kupujemy często w marketach. Tam zresztą ich wybór jest zazwyczaj największy.

Na co zwrócić uwagę kupując prymulki w doniczkach?

Decydując się na zakup prymulki w doniczce, zawsze sprawdźmy kondycję rośliny, bo potem móc się długo cieszyć jej pięknem. Wybierając roślinę sprawdźmy przede wszystkim, czy nie widać na jej częściach oznak chorobowych czy śladów żerowania szkodników. Liście i kwiaty prymuli powinny być zdrowe, bez plam, przebarwień oraz dziurek, pozbawione śladów pleśni. No i oczywiście powinny być jędrne, niezwiędnięte. Jeśli coś budzi nasza wątpliwość, lepiej zrezygnować z zakupu prymulek.

Czy po zakupie prymulki trzeba przesadzić

W uprawie doniczkowej prymulek używa się często podłoża mocno przepuszczalnego, które łatwo ulega przesuszeniu. Dodatkowo prymulki to rośliny o niewielkich rozmiarach, które sadzone są w niedużych doniczkach, zawierających niezbyt dużą ilość podłoża. Te dwa elementy powodują, że ziemia w doniczkach dość szybko przesycha, co powoduje, że korzenie roślin mają ograniczoną podaż wody do pobierania. Do tego plastikowe doniczki, w których sprzedawane są prymulki nie są zbyt dekoracyjne. Dlatego po zakupie i przyniesieniu do domu warto doniczkowe prymulki przesadzić.

Wiosenne kwiaty – prymule

Jak przesadzać prymulki - instrukcja krok po kroku

Przesadzanie prymulek krok po kroku:

  • Przygotuj nową doniczkę - powinna być większa o rozmiar albo dwa od tej, w której rosła prymulka; nowa doniczka nie może być zbyt duża. Pamiętajmy, by doniczka miała otwór w dnie umożliwiający odpływ nadmiaru wody.
  • Przygotuj świeże podłoże - najlepiej kupić gotowe podłoże uniwersalne do kwitnących kwiatów doniczkowych. Podłoże podczas przesadzania powinno mieć temperaturę pokojową.
  • Na dno nowej doniczki wsyp warstwę drenażu (np. keramzytu). Warstwa ta powinna mieć około 2 cm grubości.
  • Pokryj drenaż warstwą podłoża i niezbyt mocną ją dociśnij.
  • Delikatnie wyjmij prymulkę z doniczki, w której rosła dotychczas, starając się nie uszkodzić bryły korzeniowej. Przy okazji warto sprawdzić stan korzeni.
  • Umieść podziemną część rośliny w nowej doniczce i obsyp ze wszystkich stron świeżym podłożem, delikatnie je dociskając do rośliny i ścianek doniczki. Roślina powinna być posadzona na takiej głębokości, jak rosła poprzednio - nie można posadzić jej głębiej, ale nie może także wystawać nad powierzchnię ziemi w doniczce.
  • Po uzupełnieniu podłożem górnej części doniczki (pamiętajmy o pozostawieniu około 1 cm wolnej przestrzeni do górnego brzegu doniczki), roślinę należy ostrożnie podlać niewielką ilością wody.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE