Karczoch w ogrodzie - uprawa karczochów w przydomowym warzywniku
Karczoch to warzywo rzadko uprawiane w naszych ogrodach, które wyglądem przypomina ogromny oset. Podpowiadamy jak uprawiać karczochy w ogrodzie.
Autor: GettyImages
Częścią jadalną karczocha są główki kwiatostanów
Karczoch zwyczajny (łac. Cynara scolymus) to warzywo u nas jeszcze nadal mało popularne, dlatego rzadko można je spotykać w ogrodach. Mimo to zasługuje na większą uwagę, ponieważ mają wysokie walory smakowe oraz cenne właściwości lecznicze.
Spis treści
- Uprawa karczochów - wymagania uprawowe
- Uprawa karczochów - przygotowanie rozsady
- Uprawa karczochów - sadzenie i nawożenie
- Uprawa karczochów - zbiór
- Karczochy jako roślina ozdobna
Uprawa karczochów - wymagania uprawowe
Karczochy pochodzą z rejonów Morza Śródziemnego i mają dość szczególne wymagania uprawowe. Zarówno siewki, jak i dorosłe rośliny, nie znoszą niskiej temperatury, dlatego karczochy w naszych warunkach klimatycznych powinny być uprawiane z rozsady, a do gruntu wysadzane dopiero po przejściu wiosennych przymrozków (czyli najwcześniej w drugiej połowie maja).
Karczochy są roślinami wieloletnimi, jednak w naszym klimacie traktuje się je jako jednoroczne, gdyż ich karpy nie przetrwają zimy w gruncie i trudno przechowują się w pomieszczeniach.
Przeczytaj też: Zimna Zośka i zimni ogrodnicy - co to jest? skąd się wzięły nazwy? Znaczenie w uprawie roślin
Uprawa karczochów - przygotowanie rozsady
Ponieważ karczochy należą do roślin uprawianych u nas dość rzadko, trudno jest zdobyć ich rozsadę. Dlatego najlepiej przygotować ją we własnym zakresie.
Bardzo wczesną wiosną (w marcu) nasiona karczochów wysiewa się po kilka do pojedynczych, niewielkich doniczek wypełnionych ziemią torfową i umieszcza je w ciepłym i widnym pomieszczeniu (optymalna temperatura wynosi około 20 st. C). Po wzejściu nasion siewki karczochów się przerywa, pozostawiając w każdej doniczce tylko jedną, najsilniejszą roślinę. Aby nie czekać zbyt długo na wzejście nasion, należy je wcześniej podkiełkować lub namoczyć w wodzie.
Przeczytaj też: Pikowanie rozsady roślin w domu – dlaczego należy pikować rozsadę, kiedy pikować, jak to prawidłowo robić
Uprawa karczochów - sadzenie i nawożenie
Podrośnięte sadzonki karczochów wysadza się do gruntu w drugiej połowie maja, zachowując rozstaw 1–1,5 x 1–1,5 m. Warzywo najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych i głęboko uprawionych. Ponieważ karczochy mają dość wysokie wymagania pokarmowe, przed ich posadzeniem warto wzbogacić podłoże mieszanką nawozów mineralnych o podwyższonej zawartości azotu, a dla roślin przeznaczać stanowisko w pierwszym roku po oborniku.
Uprawa karczochów - zbiór
Karczochy w zależności od warunków pogodowych mogą owocować od sierpnia do października. Do zbioru nadają się duże, wyrośnięte pąki kwiatowe karczochów, które nie zdążyły się jeszcze rozwinąć. Ścina się je wraz z fragmentem łodygi i przeznacza do bezpośredniego spożycia lub przechowuje przez kilka dni w chłodnym pomieszczeniu. Jadalną częścią rośliny jest głównie dno kwiatowe, które zawiera najwięcej wartości odżywczych i jest delikatniejsze od twardych, zdrewniałych łusek zewnętrznych.
Karczochy jako roślina ozdobna
Karczochy nadają się jednak nie tylko do celów kulinarnych, ale także ozdobnych. Dorastają do około 2 m wysokości i tworzą piękną, rozłożystą rozetę dużych, mocno powcinanych, zielonych liści. Na szczycie sztywnego pędu rozwijają atrakcyjne, fioletowoniebieskie kwiaty (o ile nie zostaną wcześniej ścięte), przypominające wyglądem osty. Rośliny mogą być wspaniałą ozdobą rabaty, a ich kwiaty nadają się do suszenia, gdyż dobrze zachowują barwę.
Poznaj też inne ciekawe warzywa: