Jakie kwiaty na dywan kwiatowy? Rośliny kobiercowe: 13 gatunków
Rośliny kobiercowe, nazywane również dywanowymi, to byliny, które potrafią przekształcić nudny ogród w przestrzeń pełną kolorów. Tworząc kwietny dywan, można nie tylko urozmaicić krajobraz, ale stworzyć też środowisko przyjazne pszczołom i innym owadom zapylającym. Przeczytaj, jakie kwiaty na dywan kwiatowy sprawdzą się najlepiej!
Autor: Getty Images/ Nicolas Dupont, HHelene, photo_Pawel
Spis treści
- Jakie kwiaty na dywan kwiatowy?
- Kwiaty na dywan kwiatowy: zalety
- Rośliny kobiercowe. Jak je wykorzystać?
- Rośliny dywanowe, rośliny kobiercowe. Zdjęcia
Jakie kwiaty na dywan kwiatowy?
- Barwinek (Vinca)
Barwinek preferuje stanowiska półcieniste i cieniste. Kwitnie wczesną wiosną, czasem powtarza kwitnienie jesienią. Ta roślina wieloletnia i zimozielona potrzebuje umiarkowanego podlewania.
- Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum)
Bodziszek korzeniasty najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Kwitnie od maja do czerwca. Jest rośliną wieloletnią, odporną na suszę. Wymaga umiarkowanego podlewania i przycinania przekwitłych kwiatostanów.
- Bodziszek kantabryjski (Geranium x cantabrigense)
Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste. Kwitnie od wiosny do lata. Wymaga umiarkowanego podlewania.
- Cymbalaria bluszczykowata (Cymbalaria muralis)
Cymbalaria rośnie najlepiej na stanowiskach półcienistych. Kwitnie od wiosny do jesieni (czerwiec — wrzesień). Wymaga umiarkowanego podlewania.
- Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
Może rosnąć zarówno na stanowiskach półcienistych, jak i w bardzo zacienionych. Kwitnie od maja do sierpnia. Trzeba ją obficie podlewać.
- Dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana)
Preferuje stanowiska półcieniste, ale poradzi sobie także w większym słońcu. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Dzwonek dalmatyński należy podlewać umiarkowanie.
- Fiołek wonny (Viola odorata)
Fiołek wonny najlepiej rośnie na stanowiskach cienistych lub półcienistych. Kwitnie wczesną wiosną. Wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresach suszy.
- Jasnota gajowiec (Galium odoratum)
Gajowiec żółty lubi stanowiska cieniste lub półcieniste. Zaczyna kwitnąć wczesną wiosną. Kwitnienie trwa zazwyczaj do czerwca.
- Jasnota plamista (Lamium maculatum)
Jasnota plamista rośnie najlepiej na stanowiskach cienistych lub półcienistych. Kwitnie od wiosny do lata i jest rośliną wieloletnią. Wymaga umiarkowanego podlewania.
- Rogownica (Cerastium tomentosum)
Rogownica preferuje stanowiska słoneczne. Kwitnie w maju i czerwcu. Jest rośliną wieloletnią. Nie toleruje obfitego podlewania. Warto ją przycinać, aby zachować jej zwarty wygląd.
- Tojeść rozesłana (Thymus serpyllum)
Tojeść rozesłana to roślina wieloletnia, która rośnie najlepiej na stanowiskach słonecznych. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Wymaga częstego podlewania.
- Żagwin ogrodowy (Aubrieta × cultorum)
Żagwin ogrodowy to idealna roślina na stanowiska półcieniste. Zaczyna kwitnąć w kwietniu i kończy w czerwcu. Kwitnie wiosną i jest to roślina wieloletnia. Należy ją umiarkowanie podlewać.
- Żurawki (Heuchera hybrida)
Żurawki najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych. Kwitną latem (od czerwca do lipca). Wymagają regularnego, ale umiarkowanego podlewania.
Kwiaty na dywan kwiatowy: zalety
- niski pokrój: rośliny kobiercowe charakteryzują się niewielką wysokością, co sprawia, że można posadzić je w pobliżu krzewów i drzew, tworząc kolorowe rabaty
- szybki wzrost: rośliny dywanowe szybko rozrastają się na boki, w krótkim czasie tworząc gęste dywany lub kobierce
- odporność na deptanie: kwiaty na dywan kwiatowy są odporne na deptanie. Posadź je w pobliżu ścieżek. Nawet jeśli dziecko lub zwierzę nieopatrznie w nie wbiegnie, rośliny nie zostaną zniszczone i szybko odzyskają swój kształt
- trwałość: większość roślin okrywowych to gatunki wieloletnie, które mogą ozdabiać ogród przez wiele lat, wymagając minimalnej pielęgnacji
Rośliny kobiercowe. Jak je wykorzystać?
- stwórz dywan kwiatowy: kwitnące rośliny okrywowe mogą być wykorzystane do stworzenia barwnych dywanów kwiatowych
- pokryj nimi ogrodowe “nieużytki”: zasadź rośliny okrywowe u podnóży drzew, na skarpach lub w pobliżu ścieżek
- zwalcz dzięki nim chwasty: rośliny dywanowe mogą również być skutecznym narzędziem w walce z chwastami, ograniczając ich wzrost i konkurencję o światło i składniki odżywcze
Rośliny dywanowe, rośliny kobiercowe. Zdjęcia
Autor: Getty Images/ Nicolas Dupont, HHelene, photo_Pawel
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Tych kwiatów komary nie lubią! Posadź je w ogrodzie, a będziesz mieć spokój z komarami
Autor: GettyImages
Kwiaty odstraszające komary