Jakie drzewa można sadzić blisko domu? W jakiej odległości od budynku można sadzić drzewa?

2024-04-16 10:56

Wybór drzewa, które ma być posadzone blisko domu, we frontowej części ogrodu, powinno być dobrze przemyślane. Wybiera się gatunki, które nie są podatne na wywracanie i łamanie, a jednocześnie tworzą głęboki system korzeniowy. Co więc warto posadzić? W jakiej odległości od budynku można sadzić drzewa?

Spis treści

  1. Drzewa sadzone blisko domu – jakie powinny mieć cechy?
  2. Jakie drzewa sadzić w pobliżu domu?
  3. W jakiej odległości od budynku można sadzić drzewa?

Drzewa sadzone blisko domu – jakie powinny mieć cechy?

Drzewo sadzone blisko domu, np. jako soliter, ma za zadanie zapewniać cień, wprowadzać efekt piętrowości i ładnie wyglądać. Jednocześnie nie powinno stwarzać potencjalnego zagrożenia, np. przez wywroty i łamanie pni.

Do sadzenia przy domu wybiera się drzewa głęboko korzeniące się, lecz niekoniecznie o mocno rozbudowanym, szerokim systemie korzeniowym, który może powodować niszczenie elementów elewacji. W cenie są drzewa niskie, które w przyszłości nie stworzą problemu w przypadku konieczności ścięcia. Ponadto raczej wybiera się gatunki i odmiany o wąskiej koronie. Nie zasłaniają nadmiernie ogrodu, a przy tym są mniej podatne na zniszczenia powodowane przez wiatr.

Przeczytaj też:

Jak sadzić drzewa i krzewy

Jakie drzewa sadzić w pobliżu domu?

Przy wyborze gatunków do obsadzania terenu znajdującego się blisko domu warto obrać klucz:

  • niska wysokość drzewa,
  • głęboki system korzeniowy,
  • wąski pokrój,
  • twarde drewno (mniej narażone na uszkodzenia).

Oczywiście nie zawsze da się spełnić wszystkie kryteria, jednakże warto szukać gatunków i odmian posiadających powyżej wymienione cechy. W sukurs przychodzą także odmiany drzew o kolumnowym pokroju typu ‘Fastigiata’. Mają bardzo wąski pokrój, dlatego są mało podatne na działanie silnych wiatrów. Są często wykorzystywane również do tworzenia szpalerów.

  • Sosna pospolita ‘Fastigiata’ (Pinus sylvestris) – drzewo osiąga znacznie mniejsze rozmiary (10-12 m) od typowego gatunku. Po około 10 latach uprawy dorasta do 4-5 m wysokości i zaledwie 1 m szerokości. Sosna pospolita w przeciętnych ogrodowych drzewach tworzy głęboki, palowy system korzeniowy. Nie jest podatna na uszkodzenia. W dodatku jest dekoracją całoroczną, wygląda naturalnie i pasuje do ogrodów niezależnie od stylu urządzania.
  • Dąb szypułkowy ‘Fastigiata’ (Quercus robur) – drzewo docelowo osiąga 15 m wysokości przy zaledwie 4 m szerokości. Ma charakterystyczny system korzeniowy: ukośny, a jednocześnie głęboki. Dlatego nie jest podatny na wywrócenie. W ogrodzie wygląda naturalnie. Liście efektownie przebarwiają się jesienią.
  • Jarząb pospolity ‘Fastigiata’ (Sorbus aucuparia) – odmiana dorasta do 67 m wysokości i 1-2 m szerokości. Ma dość głęboki system korzeniowy. Jest ozdobny z liści, kwiatów i owoców. Efektownie przebarwia się w okresie jesiennym.
  • Śliwa wiśniowa ‘Atropurpurea’ (Prunus cerasifera) – osiąga do 5 m wysokości przy 3 m szerokości. Ma dość głęboki i rozbudowany system korzeniowy. Zarazem jest to jedno z najpiękniejszych drzew ozdobnych. Liście są bordowofioletowe. Kwitnie obficie w kwietniu. Dobrze znosi cięcie i formowanie. Należy chronić ją przed mrozem.
  • Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) – ogólnie tulipanowce to efektowne drzewa, często sadzone jako solitery, np. na trawniku znajdującym się blisko domu. Odmiana tulipanowca ‘Fastigiata’ ma dodatkową zaletę – wąski pokrój. Osiąga do 20 m wysokości przy zaledwie 3 m szerokości. Drzewo jest ozdobne z liści i kwiatów. Niestety zakwita zwykle dopiero po kilkunastu latach uprawy. Jest gatunkiem miododajnym.

Warto pamiętać, że drzewa (niezależnie od gatunku) tworzą bardziej rozbudowany i głębszy system korzeniowy w podłożu lekkim, piaszczystym aniżeli w żyznym, próchniczym bądź wilgotnym. To naturalny mechanizm – dzięki temu roślina sprawniej pobiera wodę i składniki pokarmowe.

Poznaj też: Świetne drzewa ozdobne do małego ogrodu - one nie potrzebują dużo miejsca, a są urocze!

W jakiej odległości od budynku można sadzić drzewa?

Przyglądając się ogrodom nie sposób zauważyć, że drzewa są najczęściej sadzone zbyt blisko domów czy budynków gospodarczych, co w przyszłości może powodować różnorodne problemy, np. niszczenie elementów elewacji i trudności z wycinka. Dlatego w praktyce drzew nie sadzi się blisko domu (bezpośrednio przy ścianach lepiej posadzić krzewy, wysokie byliny bądź trawy ozdobne, np. miskanty).

Dobra praktyka zakłada, że drzewa powinno się sadzić w odległości:

  • minimum 5 m od budynków o wysokości powyżej 7 m,
  • minimum 4 m od budynków o wysokości poniżej 7 m.

Warto tego pilnować. Przy zachowaniu takich odległości z powodzeniem można sadzić drzewa o typowej koronie (a nie wąskiej typu ‘Fastigiata’). Wciąż należy unikać drzew o płytkim, talerzowym systemie korzeniowym, zwłaszcza na działkach narażonych na silne wiatry.

Oprócz tego należy zachować przynajmniej 2 m odległości od infrastruktury technicznej (kanalizacji, przewodów gazowych, sieci cieplnych, kabli energetycznych i komunikacyjnych). Oczywiste jest, że drzew nie wolno sadzić bezpośrednio nad instalacją, chociaż i takie błędy są czasem popełniane.

Przeczytaj też:

Czy potrafisz rozpoznać jakie to drzewo?

Pytanie 1 z 7
Jakie to drzewo?
Liść dębu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.