Jadalne kwiaty ogrodowe. Jakie kwiaty są jadalne i jak je przyrządzić?
Jadalne kwiaty ogrodowe nie są kulinarną nowością. Rośliny zbierane głównie ze względu na piękny wygląd wykorzystuje się w kuchni od tysiącleci. Można je dodać do sałatek, gotować, nawet kandyzować. Urozmaicą też smak mięs i ryb. Jakie kwiaty są jadalne i jak je przyrządzić?
Autor: www.thinkstockphotos.com
Płatki róży można dodawać do ciast, lodów i innych deserów
Spis treści
Jadalne kwiaty roślin ozdobnych sprawią, że potrawa nie tylko będzie pięknie wyglądała, lecz także będzie miała oryginalny smak. Należy jednak pamiętać, że na walory smakowe kwiatów jadalnych ma wpływ czas ich zbioru. Młode liście i pędy powinno się zrywać przed kwitnieniem. Kwiaty najlepiej zrywać w południe, w pogodny dzień, gdyż nie mogą one być mokre ani nawet wilgotne od rosy.
Kwiaty jadalne świeże
- Bratek (fiołek trójbarwny) – ma delikatny, słodkawy smak. Płatki kwiatów bratka urozmaicą smak sałatek i nadadzą im oryginalny wygląd (np. sałatka z fiołkami i mozzarellą). Świetnym pomysłem na obiad jest fiołkowe risotto z krewetkami. Z kolei na deser można podać sernik lub czekoladowy mus fiołkowy. Na zimę można przygotować konfiturę fiołkową, która stanowi idealny dodatek do deserów. Z bratków można zrobić także syrop do herbaty.
- Stokrotka – w kuchni można wykorzystać liście, pąki i kwiaty stokrotki. Te ostatnie stanowią idealny dodatek do zielonych sałatek. Natomiast na bazie liści i pąków można przyrządzić zupy (popularna wśród „jadaczy” chwastów jest zupa stokrotkowa), sosy, pasty, a nawet omlety. Pąki można dodatkowo kandyzować oraz marynować jak kapary.
- Nagietek – jego kwiaty mogą zastąpić w kuchni dość kosztowny szafran. W związku z tym można je dodawać do zup z ryb i owoców morza. Pasuje także jagnięciny oraz drobiu o białym mięsie (np. kurczaka). Można ich użyć również w celu zabarwienia ryżu. Z kolei liście nadają się do sałatek. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością, ponieważ nadają one potrawie pikantny smak.
- Nasturcja – jej kwiaty i liście mają intensywny zapach i ostry, pieprzny smak, który przypomina rzeżuchę lub rukolę, w związku z tym ożywią smak wielu potraw – serów, jajek, pasztetów czy sufletów. Z kolei dodane do sałatki urozmaicą jej wygląd swoją pomarańczową barwą. Nasiona nasturcji zastąpią kapary, a więc można je dodać do pizzy czy spaghetti, a nawet wieprzowych polędwiczek. Z napojów warto sięgnąć po aromatyczną nalewkę z nasturcji.
- Róża – płatki róży można dodawać do ciast, lodów i innych deserów. Na ich bazie można przyrządzić także marmolady, dżemy i konfitury. Aby przygotować te ostatnie, wystarczy uzbierać 250 g płatków róży, wsypać je do garnka, w którym znajdują się już cukier (1 szklanka), woda (1–2 szklanki) i sok wyciśnięty z cytryny (2 łyżki). Całość należy gotować do momentu, aż powstanie gęsta masa (około godziny), co jakiś czas mieszając. Tak przyrządzona konfitura stanowi idealnie nadzienie do pączków czy dodatek do naleśników. Można ją również dodać do herbaty.
Które kwiaty są jadalne? Zdjęcia
Autor: www.thinkstockphotos.com
Płatki róży można dodawać do ciast, lodów i innych deserów